Počeo u štampariji majica sa školskim kolegom, danas vodeći evropski investitor
Suosnivač Point Nine Capitala sa sjedištem u Berlinu, Pawel Chudzinski, postojano se popeo na vrh Forbesove liste najboljih rizičnih kapitalista s mudrim klađenjem na fintech fenomene kao što su Revolut, Mambu i firma Chainalysis za analitiku i praćenje poslovanja blockchaina.
Last minute let za Berlin 2008. promijenio je tok karijere Paweła Chudzinskog i postavio ga na put da postane vodeći investitor rizičnog kapitala u Evropi. Chudzinski je u Londonu radio za američku investicijsku banku Greenhill, gdje je pomagao proizvođačima hemikalija i automobila u sklapanju poslova i prikupljanju investicijskih sredstava.
No tokom finansijske krize sve je usporilo. Zatim je ulagač rođen u Poljskoj dobio dojavu od prijatelja s fakulteta o ulaganjima vrućih anđela u srcu tada rastuće startup scene u Berlinu.
Uskočio je u avion i sastao se s osnivačima Nianije, koji su gradili online tržište usmjereno na Poljsku, i odmah tamo ispisao ček na 20.000 dolara koje je uzeo iz svoje ušteđevine. Unutar šest mjeseci, Chudzinski je dao otkaz na poslu u Londonu i preselio se u njemačku prijestolnicu, pridružio se svom prijatelju s fakulteta i podržao i osnovao nekoliko start-upa kao što je Niania. “Imao sam nekoliko prijatelja koji su bili poduzetnici i imao sam veliku želju biti dio toga”, kaže danas.
Bila je oklada da će uskočiti u berlinsku startup scenu u usponu, i uspio je.
Pet godina među najboljim investitorima
Chudzinski je napravio jedan od svojih prvih izlazaka kada je Nianiju preuzela švicarska izdavačka grupa samo tri godine kasnije. Nakon gotovo 15 godina i dalje živi u Berlinu i suosnivač je fonda rizičnog kapitala Point Nine Capital koji upravlja s 500 miliona dolara.
Veteran ljestvice Midas List Europe, Forbesa i Truebridgea najboljih ulagača rizičnog kapitala na kontinentu, koji se na njoj pojavljuje već pet godina, niz pametnih ranih oklada na fenomen britanskog fintecha Revolut sada je na vrhu naše ljestvice, dostigavši procjenu od 45 milijardi dolara u augustu, blockchain firma za poslovnu analitiku Chainalysis (trenutno procijenjena na 8,6 milijardi dolara) i najveća svjetska zdravstvena platforma Docplanner.
Prekinuo je šutnju i demantirao glasine o zatvaranju firme
Investitor, koji izbjegava javnost, već nekoliko godina nije dao nijedan intervju. Kada su prošlog mjeseca počele kružiti glasine da Point Nine Capital razmišlja o zatvaranju, osnivački partner Christoph Janz ih je odbacio. Četrdesetpetogodišnji Chudzinski za Forbes je rekao da ništa nije dalje od istine. Glasine da se planiraju povući također nisu tačne.
Point Nine Capital, rekao je, fokusiran je na prikupljanje sredstava za novi fond i podršku sljedećoj generaciji osnivača kompanije. Za njemački fond, Point Nine Capital ima relativno malo ulaganja u Njemačkoj, a što je još neobičnije za evropski fond, izdvaja četvrtinu svojih ulaganja za projekte u Sjevernoj Americi.
On je vrlo uspješno podržao Zendesk, koji nudi SaaS usluge – hosting u oblaku za razne aplikacije za krajnje korisnike (procijenjen je na 1,7 milijardi dolara u 2014.), Loom i njegov alat za video snimanje i tražilicu Algolia baziranu na umjetnoj inteligenciji.
“Silicijska dolina je najkonkurentnije mjesto na svijetu za rizični kapital, ali Sjedinjene Države su puno veće od toga”, rekao je Chudzinski za Forbes. “Mislim da možemo biti brzi, konkurentni i sigurni u Saas softver i usluge.”
Strastveni je ljubitelj obnovljivih izvora energije
Chudzinski se također kladio na nekoliko potrošački orijentiranih kompanija, što se također isplatilo. Godine 2016. uložio je u Revolut, digitalnu banku sa sjedištem u Londonu procijenjenu na 50 miliona dolara. Sada vrijedi 45 milijardi dolara.
Bilo je i promašaja. Chudzinski je bio jedan od prvih investitora u njemačku kompaniju električnih skutera Tier. U 2021. godini prikupio je nevjerovatnih 200 miliona sredstava, a vrijednost mu je procijenjena na dvije milijarde dolara. Tri godine kasnije i nakon spajanja, firma je vrijedila samo 160 miliona dolara.
Iako se proslavio pametnim ulaganjima u fintech industriju i poslovni softver, Chudzinski se u posljednje vrijeme najviše uzbuđuje zbog sektora obnovljivih izvora energije. Kladio se na startupe kao što su Amperecloud i Solarize, koji proizvode softver za proizvođače solarne energije. “Naš energetski krajolik mora se mnogo promijeniti”, rekao je. “Fokusirani smo na softver za prijenos energije.”
Podržao projekt razrednika
Berlin i njegove kompanije vrijedne milijarde dolara daleko su od poljske Zielone Gore, gdje je Chudzinski odrastao s roditeljima koji su radili kao građevinski inženjeri. U dobi od 16 godina otišao je od kuće u eksperimentalnu srednju školu u Njemačkoj i započeo studij poslovnih nauka na Evropskom univerzitetu Viadrina u Frankfurtu, gdje je upoznao kolegu Lukasza Gadowskog, koji ga je pozvao da se pridruži njegovoj online firmi za štampanje majica Spreadshirt.
Također je Gadowski bio taj koji je uvjerio Chudzinskog da se pridruži njegovom anđeoskom ulaganju u Nianu. Kada se Chudzinski 2008. preselio u Berlin, zajedno s poduzetnikom Koljom Hebenstreitom osnovao je Team Europe, firmu Rocket nalik startup inkubatoru, koja je stvarala kopije i klonove popularnih američkih kompanija poput Facebooka ili Groupona. “Bio je to zapravo imitator jednog imitatora”, smije se Hebenstreit.
Godine 2009. Chudzinski je upoznao Janza, koji je upravo prodao svoj treći startup. 2011. zajedno su osnovali firmu Point Nine Capital. Jedno od njihovih prvih ulaganja bilo je u Gadowskijev sljedeći projekt, startup za dostavu hrane Delivery Hero, koji je izašao na berzu 2017. s procjenom od 5,3 milijarde dolara.
I dalje se smatra imigrantom u Njemačkoj
Uslijedilo je mnogo novih poslova i izlazaka. Chudzinski je 2019. bio na 23. mjestu Midasove liste Europe, 15. 2021., a šesti prošle godine. Sada se zanjihao do samog vrha.
I dalje se smatra imigrantom, iako u Njemačkoj živi duže nego u Poljskoj. Njegov bivši dom i njegov novi dom mnogo su se promijenili u to vrijeme. Poljski bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika gotovo se udvostručio, dok je Berlin, koji je gradonačelnik svojevremeno opisao kao “siromašan, ali seksi” zbog hronične nezaposlenosti, sada jedno od najvećih evropskih tehnoloških središta. “To je nevjerovatno”, kaže Chudzinski. “Jednako nevjerovatno kao i to koliko se brzo tehnološki ekosistem razvija u Evropi.”
Autor članka: Iain Martin, Forbes