Legendarni bivši predsjednik Jimmy Carter završio stoljeće života: Od farmera do mirovnog lidera; život i naslijeđe

LIDERI Ika Ferrer Gotić 31. dec 2024. 09:12
featured image

31. dec 2024. 09:12

Jimmy Carter, skromni farmer iz Georgije koji je postao 39. predsjednik SAD-a, preminuo je u nedjelju u svom domu u Plainsu, Georgia, u 100. godini života. Carter je bio predsjednik od 1977. do 1981. godine, a njegovo predsjedavanje obilježili su diplomatski uspjesi, poput mirovnih sporazuma između Egipta i Izraela, ali i teški izazovi poput iranske talačke krize i ekonomske recesije.

Predsjednik SAD-a, Joe Biden, proglasio je 9. januar nacionalnim danom žalosti u znak sjećanja na Cartera. “Pozivam američki narod da tog dana oda počast uspomeni na predsjednika Jamesa Earlea Cartera,” naveo je Biden u saopštenju Bijele kuće.

Predsjednik Jimmy Carter / REUTERS arhiv

Diplomatski trijumf: Camp David

Carterov mandat obilježen je historijskim Camp David sporazumima iz 1978. godine, koji su doveli do mirovnog ugovora između Egipta i Izraela 1979. godine. Uz posredovanje Cartera, tadašnji egipatski predsjednik Anwar Sadat i izraelski premijer Menachem Begin postigli su dogovor koji je prekinuo dugogodišnji sukob između dvije države.

Izazovi predsjedništva: Recesija i talačka kriza

Mandat Jimmyja Cartera obilježili su značajni izazovi, posebno u sferi ekonomije i vanjske politike. Ekonomija Sjedinjenih Američkih Država suočila se s dubokom recesijom koja je zahvatila zemlju krajem 1970-ih. Inflacija je dostigla dvoznamenkaste brojeve, uz rastuće cijene goriva koje su pogodile kućne budžete i izazvale nezadovoljstvo među građanima. Energetska kriza, uzrokovana smanjenjem izvoza nafte od strane zemalja OPEC-a, dovela je do nestašica i dugih redova na benzinskim stanicama, što je postalo simbol ekonomske nestabilnosti tog vremena. Iako je Carter pokušao odgovoriti na situaciju ambicioznim energetskim politikama, uključujući promociju obnovljivih izvora energije i smanjenje ovisnosti o stranom uvozu nafte, efekti ovih mjera bili su sporiji nego što su građani očekivali.

Predsjednik Jimmy Carter / REUTERS arhiv

Pored ekonomskih turbulencija, Carter se suočio s jednom od najozbiljnijih diplomatskih kriza u američkoj historiji – iranskom talačkom krizom. Nakon iranske revolucije 1979. godine, kojom je svrgnut šah Reza Pahlavi, Iran je zahvatio val antiameričkog raspoloženja. U novembru iste godine, grupa iranskih revolucionara, lojalnih ajatolahu Ruhollahu Khomeiniju, zauzela je američku ambasadu u Teheranu i zarobila 52 diplomata i zaposlenika, zahtijevajući izručenje šaha koji se nalazio na liječenju u Sjedinjenim Državama.

Talačka kriza trajala je punih 444 dana, tokom kojih su američki napori da oslobode taoce nailazili na stalne prepreke. Pokušaj vojne operacije spašavanja, nazvan Operacija Eagle Claw, završio je tragično u aprilu 1980. godine. Zbog tehničkih kvarova i loših vremenskih uslova, misija je prekinuta, a sudar dva američka helikoptera u iranskoj pustinji rezultirao je smrću osam vojnika. Neuspjeh operacije dodatno je narušio moral nacije i oslabio Carterovu političku poziciju, čineći ga metom kritika zbog načina na koji je upravljao krizom.

Talačka kriza završila je tek 20. januara 1981. godine, na dan kada je Carter predao predsjedničku dužnost Ronaldu Reaganu. Iako su taoci oslobođeni, događaji tokom krize ostavili su dubok trag na Carterovo predsjedništvo, definisavši ga kao period velikih iskušenja i nesigurnosti. Uprkos kritikama, Carterov diplomatski pristup i nastojanja da izbjegne veći vojni konflikt ostaju značajan aspekt njegove politike.

Humanitarni rad nakon Bijele kuće

Iako je njegov predsjednički mandat završio porazom na izborima 1980. godine od Ronalda Reagana, Carter je stekao reputaciju jednog od najangažovanijih bivših predsjednika. Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 2002. godine za svoje neumorne napore u promicanju ljudskih prava i rješavanju međunarodnih konflikata. Njegov Carter Centar bio je aktivan u praćenju izbora širom svijeta i borbi protiv siromaštva i bolesti.

Privatni život i posljednje godine

Jimmy Carter rođen je 1. oktobra 1924. godine u malom gradiću Plains u saveznoj državi Georgia. Njegovo odrastanje obilježeno je jednostavnim životom na farmi kikirikija, što je kasnije oblikovalo njegov pristup politici i svakodnevnim životnim izazovima. Nakon što je diplomirao na Pomorskoj akademiji SAD-a 1946. godine, Carter je odlučio napustiti vojnu karijeru kako bi se vratio u Plains i pomogao porodici u vođenju porodičnog biznisa uzgoja kikirikija, koji je bio osnov njihovog života i ekonomije.

Te iste godine oženio se Rosalynn, svojom ljubavi iz mladosti, s kojom je proveo više od 77 godina u braku. Par je imao četvoro djece; trojicu sinova i jednu kćerku. Rosalynn Carter, poznata po svojoj predanosti socijalnim pitanjima i ulozi snažne podrške svom suprugu tokom političke karijere, preminula je u novembru 2023. godine u 96. godini. Jimmy Carter je, uprkos krhkom zdravlju i oslanjanju na invalidska kolica, prisustvovao njenoj sahrani, pokazujući duboko poštovanje i ljubav prema svojoj životnoj saputnici.

Predsjednik Jimmy Carter / REUTERS arhiv

U posljednjim godinama života, Carter se povukao iz javnosti, fokusirajući se na privatnost i mir u svom rodnom gradu. U februaru 2023. godine odlučio je da prekine s agresivnim medicinskim tretmanima i umjesto toga prihvati hospicijsku njegu, što je bio odraz njegove želje za dostojanstvom u posljednjim danima.

Ostavština predsjednika s moralnom vizijom

Jimmy Carter ostavio je neizbrisiv trag kao lider vođen moralnim principima i dubokom vjerom u ljudsku solidarnost. Njegova religioznost, oblikovana južnjačkom baptističkom tradicijom, odigrala je ključnu ulogu u njegovom životu i političkoj karijeri. Kao učitelj nedjeljne škole, Carter je često naglašavao vrijednosti skromnosti, pravde i služenja zajednici, što se ogledalo u svakom aspektu njegovog predsjedničkog mandata.

Iako su izazovi s kojima se suočavao tokom predsjedništva često zasjenili njegova postignuća, Carterova prava snaga došla je do izražaja nakon napuštanja Bijele kuće. Osnivanjem Carter Centra, posvetio je ostatak svog života borbi za ljudska prava, promicanju demokracije i rješavanju globalnih sukoba. Njegova neumorna posvećenost miru, posebno kroz nadgledanje izbora i posredovanje u konfliktnim zonama, učinila ga je jednim od najcjenjenijih bivših predsjednika u američkoj historiji.

Carterova ostavština nadilazi političke granice, služeći kao primjer lidera koji je uspio spojiti politiku i humanitarni rad. Njegovo ime ostat će upamćeno ne samo kao ime predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, već i kao simbola nade, moralnog integriteta i univerzalne borbe za pravdu i mir.