MICHAEL BLOOMBERG – Milijarder s mnogo lica
Michael Bloomberg, poznati američki biznismen s mnogo različitih aspekata, postigao je veliki uspjeh u poljima biznisa, politike i filantropije. Suosnivač i izvršni direktor Bloomberg L.P. je milijarder koji je sam stekao bogatstvo, a njegov put počeo je u Medfordu, u američkoj saveznoj državi Massachusetts. Oblikovao je svijet finansijskih informacija s Bloomberg terminalom, prikupivši veliko bogatstvo, što ga čini sedmom najbogatijim osobom na svijetu s neto vrijednošću od oko 94,5 milijardi dolara.
Kao 108. gradonačelnik New Yorka, Bloomberg je vodio mješavinu socijalno liberalne i fiskalno umjerene politike. Zagovarao je javne čarter škole, urbanu infrastrukturu, kontrolu oružja i javne zdravstvene inicijative, ostavljajući neizbrisiv trag na gradskom pejzažu.
Međutim, njegov mandat nije prošao bez kontroverzi. Njegova podrška programu stop and frisk pretresima i ekspanzivnim naporima na rezoniranju izazvali su i pohvale i kritike. Bloombergov utjecaj proširio se daleko izvan politike, ostavljajući pečat na poslovanje i kulturu New Yorka.
Nakon što je nakratko prihvatio filantropiju, Bloomberg je krenuo u nadmetanje za demokratsku predsjedničku nominaciju 2020., finansirajući svoju kampanju sa nevjerovatnih 935 miliona dolara, što je označilo najskuplju predsjedničku kampanju u SAD-u. Njegova priča je priča o poduzetničkom uspjehu, političkim nastojanjima i značajnoj ulozi u oblikovanju jednog od velikih svjetskih gradova.
Rani život i Bloomberg LP
Putovanje Michaela Bloomberga počelo je skromnim porijeklom, bio je dijete poljskih imigranata. Stekao je visoko obrazovanje na Univerzitetu Johns Hopkins i MBA na Harvardu. Njegova karijera je započela u Salomon Brothers, gdje se brzo popeo u rangu i na kraju postao partner. Akvizicija kompanije Salomon Brothers 1981. godine navela ga je da osnuje Innovative Market Systems, koja je kasnije postala Bloomberg LP, globalni lider u uslugama finansijskih podataka. Bloomberg Terminal, opsežna platforma za finansijske informacije, bila je centralna za uspjeh kompanije.
Gradonačelnik New Yorka
Dok je upravljao svojom kompanijom, Bloomberg je bio u odborima prestižnih kulturnih institucija i velikodušno donirao za ciljeve koje je podržavao. Prešao je iz korporativnog svijeta u politiku, ulazeći u utrku za gradonačelnika New Yorka 2001. kao republikanac. Samofinansirajući značajan dio svoje kampanje, izašao je kao pobjednik uz podršku tadašnjeg gradonačelnika Rudolpha Giulianija. Kao gradonačelnik, fokusirao se na poboljšanje različitih aspekata gradskog života, kao što su prevoz, stanovanje i obrazovanje, zajedno sa kontroverznim Zakonom o zraku bez duhanskog dima iz 2002. godine. Osvojio je drugi mandat 2005. i nastavio da se zalaže za politike vezane za javno zdravlje , okoliš i infrastrukturu.
Kasnije aktivnosti i predsjednička utrka
Nakon svog gradonačelničkog mandata, Bloomberg se vratio da vodi svoju imperiju finansijskih podataka i medija, Bloomberg LP. Nastavio je da se bavi pitanjima životne sredine, objavio je knjigu pod nazivom Ozračje nade: Kako gradovi, tvrtke i građani mogu spasiti planetu i pokrenuo klimatski izazov američkih gradova. Ponovo se registrovao kao demokrata, nagovještavajući potencijalnu predsjedničku kandidaturu 2020. godine, u koju je službeno ušao u novembru 2019. godine. Uprkos značajnim finansijskim ulaganjima u svoju kampanju, borio se da dobije zamah i na kraju se povukao, podržavši Joea Bidena.
Privatni život
Lični život Michaela Bloomberga doživio je velike promjene. Prvo je bio oženjen sa Susan Elizabeth Barbara Brown, britanskom državljankom, a zajedno imaju dvije kćerke, Emu i Georginu. Njegov razvod od Brown 1993. godine označio je značajnu tranziciju, iako je on i dalje smatra svojom “najboljom prijateljicom”. Od 2000. godine Bloomberg je dijelio svoj život s Dianom Taylor, bivšom bankarskom nadzornicom države New York.
Iako je bio religiozno odgojen, Bloomberg vodi uglavnom sekularni život. On posjećuje sinagogu u posebnim prilikama i održava neke vjerske tradicije, kao što je Seder večera. Međutim, njegove kćerke ne slijede striktno vjerski jevrejski način života.
Bloombergov javni imidž imao je dosta uspona i padova. Tokom svoje karijere davao je izjave koje neki smatraju uvredljivim, što je dovelo do kritika. Živio je u svojoj rezidenciji u Upper East Sideu za vrijeme svog gradonačelničkog mandata, zaobilazeći zvaničnu gradonačelničku rezidenciju. Njegov obimni posjed, uključujući vile u New Yorku i povijesna imanja u Londonu, doprinio je privlačnosti njegovog životnog stila. Bloombergovo svakodnevno putovanje uključivalo je podzemnu željeznicu u New Yorku, a on je bio zagovornik proširenja podzemne željeznice. Njegova kameo pojavljivanja u filmovima i TV emisijama, zajedno s njegovim hobijem kao privatni pilot, oslikali su višestruku sliku čovjeka koji stoji iza milijardi.
Počasti i dostignuća
Tokom svoje karijere, Michael Bloomberg je dobio brojna priznanja za svoju javnu službu i doprinos društvu, uključujući nagradu Mary Woodard Lasker za javnu službu 2009. i postao Počasni vitez zapovjednik Reda Britanskog carstva (KBE) 2014. godine.