Power Women’s Summit: Sanjajte velike snove i ostvarit ćete ih
Prvi regionalni Power Women’s Summit, održan je u Beogadu a pred punom salom Atrium u beogradskom Sava centru uspješne žene su poslale jaku poruku okupljenima da će, uprkos preprekama, sigurno uspjeti ako vjeruju u sebe i ako sebi postave ambiciozne ciljeve.
Više od 400 učesnica prvog Forbes Adria samita imalo je ekskluzivnu priliku da sluša uživo govore vodećih žena iz svijeta biznisa, nauke, dizajna, sporta i preduzetništva kao iz Srbije tako i iz regiona i iz svijeta. Kroz šest panela obrađene su teme kao što su finansiranje ženskog preduzetništva, samopouzdanje i autentičnost, tabui vezani za reproduktivno zdravlje žena, rodna dsikriminacija, uloga žena u oblikovanju budućnosti.
Ovaj događaj je pružio platformu za razmjenu ideja, inspiraciju i podršku ženama koje teže preuzimanju liderskih pozicija u različitim industrijama, podstičući ih da sanjaju velike snove i ostvare još veće ciljeve.
Svoje stavove sa okupljenima je podijelila i Ketlin Grifit, poslovna konsultantkinja i osnivačica američke platforme Build Like A Woman. Ona smatra da je svaka žena posobna da uradi nešto revolucionarno u poslu, ali mora da zna kako da oslobodi svoj skriveni potencijala. Između ostalog, savjetovala je preduzetnice da povremeno postavljaju sebi nevjerovatan izazov – nešto za šta znaju da su šanse da uspiju svega 1%.
Naša gošća u Beogradu bila je i američka preduzetnica Liza Karmen Vang koja je izgradila svoj biznis na temelju toga da žena, da bi postigla ono što želi, mora da ima mišljenje i glas i mora biti „bad bitch”, ali ne u negativnom smislu. Liza je prepoznala da su obrasci poslušnosti, pristojnosti i savršenstva koje je slijedila bili štetni kako je odrastala. Ponašanje dobre devojke pretvorilo se u ugađanje ljudima, netraženje pomoći, izbjegavanje konflikta i stavljanje sopstvenih potreba na posljednje mjesto. Zato se okrenula tome da bude “bad bitch”.
O ženskom samopouzdanju je govorila i profesorica Maja iz Kanade koja glasno poručuje ženama da prestanu da se izvinjavaju i da “rade manje”.
„Zašto se samopouzdanje prodaje samo ženama? Zašto žene stalno stiču nova znanja, da li je to zaista posljedica želje da ih steknu ili samo pokušaj da ostvare očekivanja koja društvo ima od njih? Osjećate se kao da se neprekidno penjete po stepenicama koje ne vude nikuda“, istakla je ona dodajući da je zato poruka ženama da rade manje.
Sindrom varalice za mnoge je svakodnevica. Martina Silov, predsjednica CroAI udruge svaki dan kada dođe na posao i sedne naspram kolega muškaraca pomisli kako ne pripada tu, ali je našla način kako da je taj osjećaj ne slama. “Ja pokušavam da radim kao da se ne bojim”, rekla je Silov opisujući kako se ne libi da nazove nekoga i pita kako da reši problem sa kojim se suočava.
Među učesnicama Forbes Power Summita bile su i svjetski priznate naučnice koje su govorile o svojim dostignućima kada je u pitanju žensko reproduktivno zdravlje.
Staša Stanković, rođena Beograđanka, koja se školovala na Oksfordu i Kembridžu, radi na razvitku genetskog testa koji će moći da predvidi ulazak u menopauzu i tako omogući ženama da planiraju majčinstvo. Na sličnom istraživanju radi i direktorka startapa GlycanAgea iz Hrvatske Nikolina Lauc koja je već osmislila precizan test biološke dobi, odnosno markere starenja koji mogu pokazati kakvo je nečije zdravlje kako bi znao da li da mijenja navike i stil života.
Slovenačke dizajnerke Nika Zupanc i Lara Bohinc i marketing ekspertkinja Ana Anđelić – koje su uspjele u svojim oblastima u svjetskim razmjerama – predstavile su svoj karijerni put i podijelile recepte za uspjeh.
O važnosti finansijske podrške za preduzetnice govorile su i Žakline Troskot, vlasnica poslastičarnica Amelie, i Keren Hod, osnivačica WE – Women Entrepreneurship, koje su se osvrnule na izazove s kojima se suočavaju žene u preduzetništvu, ukazujući na neophodnost većih investicija u ženske startapove.
Ovaj događaj je postavio temelj za buduće forume gdje će liderke iz različitih sektora nastaviti da dijele svoje priče i ruše predrasude, stvarajući platformu za kontinuirani napredak i jednakost.