Šta će se desiti sa devastiranom sirijskom ekonomijom usred političkih preokreta?
Sirijska ekonomija suočava se s izazovima bez presedana, a procjenjuje se da bi oporavak mogao potrajati deceniju, pod uslovom stabilizacije političke situacije i dolaska međunarodne podrške.
Dok analitičari ističu razmjere štete, također ukazuju na potencijale za obnovu koji leže u dijaspori i spremnosti međunarodnih organizacija da doprinesu razvoju.
Utjecaj sukoba na ekonomiju
Od početka građanskog rata 2011. godine, sirijski bruto domaći proizvod (BDP) smanjio se za 54% do 2021., dok je siromaštvo pogodilo skoro 70% stanovništva. Privreda se suočava s padom proizvodnje, inflacijom i deprecijacijom sirijske funte, koja je od 2011. izgubila više od 90% vrijednosti na paralelnom tržištu.
Kritični sektori: Nafta i ilegalna trgovina
Energetski sektor, nekada glavni stub sirijske ekonomije, drastično je pogođen sukobima, dok je proizvodnja nafte pala s preko 400.000 barela dnevno prije rata na oko 91.000 u 2023. Istovremeno, ilegalna proizvodnja i izvoz Captagona postali su glavni izvor prihoda, vrijedni do 5,6 milijardi dolara godišnje, skoro kao cjelokupni sirijski BDP.
Izazovi i mogućnosti za oporavak
Rekonstrukcija Sirije zahtijeva ulaganja u infrastrukturu i obnovu institucija, kao i aktivno uključivanje međunarodnih aktera. Međutim, trenutna politička fragmentacija i prisutnost ekstremističkih grupa dodatno komplikuju situaciju. Prema procjenama, uz političku stabilnost i kontinuirane napore, zemlji bi bilo potrebno 10 godina da dostigne nivo razvoja iz 2011.
“Primjetno, HTS je klasifikovan kao teroristička grupa od strane američkog State Departmenta, oznaka koja pruža malo nade za okončanje međunarodne izolacije Sirije ili ukidanje sankcija,” rekao je gospodin Kheladze za The National nakon što su pobunjenici svrgnuli vladu Bashara Al Assada.
„Ekonomski oporavak Sirije i dalje je duboko upleten u njen fragmentiran politički pejzaž i međunarodna rivalstva,“ rekao je gospodin Kheladze. “Bez smislenog dijaloga i rješenja među ovim konkurentskim akterima, izgledi za stabilnost i ekonomski oporavak u Siriji ostaju tmurni.”
Fokus na političku stabilnost, međunarodnu saradnju i korištenje resursa iz dijaspore može predstavljati ključ za dugoročni oporavak Sirije.