Poslodavci iz RS-a složni: Neprihvatljivi su pritisci, dalji rast plata isključivo je moguć kroz tehnološki razvoj i rast produktivnosti
Na tematskoj sjednici Skupštine Unije poslodavaca Republike Srpske, održanoj pod nazivom „Izazovi poslovanja u 2025. godini“, poslodavci su otvoreno upozorili na ključne prepreke za opstanak i razvoj privrede. Uslijed sve veće neizvjesnosti na tržištu, članovi Unije usvojili su niz zaključaka koji ukazuju na hitnost djelovanja i odgovornost vlasti.
Jedan od centralnih zaključaka je poruka da “rast plata bez povećanja produktivnosti vodi privredu u ćorsokak”.
Cijena energenata i sirovina
“Neprihvatljivi su administrativni pritisci na rast plata i vrjednovanje rada u privredi. Dalji rast plata isključivo je moguć kroz tehnološki razvoj odnosno rast produktivnosti”, navode u Uniji.
Još alarmantnije djeluje pitanje cijena energenata i sirovina, gdje Unija apeluje na institucije da se odupru zahtjevima za poskupljenjima koja ne uvažavaju trenutne ekonomske prilike. Ističu kako je neophodno hitno restrukturisati javna preduzeća, smanjiti njihove troškove i uvesti sistem odgovornog upravljanja, gdje bi menadžment bio obavezan ostvarivati pozitivne finansijske rezultate.
Neizvjesnosti planiranja troškova poslovanja
„Neizvjesnost nas guši“, naglašeno je u kontekstu troškova poslovanja. “Neizvjesnosti vezane za ključne parametre planiranja troškova poslovanja, a koje se odnose na troškove rada, energije, sirovina i radne snage, pored neizvjesnosti u pogledu smanjenja tražnje i zahtjeva za smanjenje cijena proizvoda na tržištu Evropske unije, već proizvode negativne efekte u privredi Republike Srpske”, naveli su u svojim zaključcima.
Navedena upozorenja dolaze u vrijeme kada se u ovom bh. entitetu bilježi smanjenje broja zaposlenih za 0,4 posto. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srpskoj je na dan 30. septembar bilo ukupno 289.689 zaposlenih, dok je u istom mjesecu prošle godine bilo ih 290.745 zaposlenih. Na udaru se posebno našla prerađivačka industrija, koja i zapošljava najviše radnika u ovom dijelu BiH (56.130).
Prema podacima federalnog zavoda za statistiku u septembru ove godine ukupan broj zaposlenih u Federaciji BiH iznosio je 551.326. Broj zaposlenih u odnosu na prvi kvartal 2024. godine je povećan za 0,5 posto, a broj nezaposlenih je povećan za 0,8 posto. U odnosu na drugi kvartal 2023. godine broj zaposlenih povećan je za 1,7 posto, a broj nezaposlenih je povećan za 6,1 posto.