Održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH: Vlada priprema set mjera za rasterećenje poslodavaca
Danas je u Sarajevu održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine, na kojoj su razmatrane važne ekonomske teme. Safudin Čengić obratio se medijima i pojasnio detalje sjednice, najavljujući novu sjednicu za naredni ponedjeljak, kada će Vlada FBiH izaći s prijedlogom mjera za dodatno rasterećenje poslodavaca i pronalaženje povoljnog rješenja za sve strane.
Nova sjednica i prijedlog mjera
„Svjesni smo da je odluka o povećanju minimalne plaće stvorila dodatno opterećenje poslodavcima. Vlada je preuzela obavezu da do naredne sjednice pripremi set mjera kroz uredbe, odluke ili druge akte, kako bi se rasteretili privredni subjekti,“ izjavio je Čengić.
Dodao je da je Vlada svjesna teškoća zadržavanja postojećih plata ako se minimalna plaća poveća za predloženih 60 posto. „Razgovarali smo o prijedlogu da minimalna plaća iznosi 1.000 KM, dok su poslodavci predlagali da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. No, to zahtijeva izmjenu Zakona o doprinosima,“ naglasio je.
Inicijativa za izmjenu Zakona o doprinosima
Čengić je naglasio potrebu za pokretanjem inicijative za izmjenu Zakona o doprinosima. „Zakon nalaže da poslodavac na minimalnu plaću obračuna i isplati doprinose i poreze. Potrebno je unaprijediti standard uposlenika i zadržati radna mjesta, a da se ne ugrozi poslovanje privrednih subjekata,“ izjavio je.
Premijer FBiH je na sjednici najavio da će inicijativa za donošenje seta fiskalnih zakona biti upućena u Parlament već u februaru. „Bez sistemskog rješenja nema napretka. Fiskalni zakoni moraju biti usvojeni kako bismo znali na koji način ćemo poslovati,“ dodao je Čengić.
Povećanje minimalne plaće
Podsjetimo, Vlada FBiH je 31. decembra 2024. donijela odluku da minimalna plaća iznosi 1.000 KM, što će se primjenjivati od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Time je minimalna plaća povećana za 381 KM.
Najavljeno je da će Vlada obrtnicima i malim preduzećima uplaćivati subvencije za doprinose kako bi se sačuvala radna mjesta.
Povećanje plata u RS-u
Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, izjavio je za N1 da je trenutno minimalna plaća u RS 900 KM, a s dodacima iznosi do 970 KM. Sindikalisti u RS-u zahtijevaju povećanje plata i drugačiji način obračuna, predlažući da se plate radnika odrede prema stručnim spremama i poslovima.
Milorad Dodik, predsjednik RS i SNSD-a, izjavio je da će najniža plaća u RS ostati 900 KM za jednostavnije poslove, dok će za srednju i visoku stručnu spremu biti povećana na 1.000 i 1.200 KM. Sindikalisti smatraju da su predloženi iznosi nedostatni, tražeći uvođenje novog sistema obračuna plata.
Naredna sjednica ESV-a donijet će konkretne prijedloge Vlade FBiH o rasterećenju poslodavaca, dok se očekuje i pokretanje inicijative za izmjenu Zakona o doprinosima. Ključno je pronaći ravnotežu između povećanja minimalne plaće i održivosti poslovanja privrednih subjekata, uz očekanje novih fiskalnih zakona koji bi trebali stupiti na snagu od 1. januara 2026. godine.