Objavljena analiza, koliko je BiH potrebno godina da dostigne evropski standard života

EKONOMIJA Amela Keserović Polić 4. jan 2025. 14:40 > 4. jan 2025. 14:41
featured image

4. jan 2025. 14:40 > 4. jan 2025. 14:41

„Sadašnji razvojni put BiH neće stvoriti prilike koje su potrebne njenom stanovništvu. BiH je postigla značajan napredak u održavanju makroekonomske stabilnosti, bilježeći fiskalne suficite i smanjenje nivoa duga. Ali ovo nije dovoljno. Iako je ekonomski rast tokom proteklih nekoliko godina bio stabilan, oko tri posto, jednostavno je prenizak da podupre put do zajedničkog prosperiteta. Ukoliko bi BiH nastavila rasti istim tempom, trebalo bi joj više od 100 godina da dostigne životni standard kakav je u EU“, navodi se u analizi Grupacije Svjetske banke.

Za postizanje većeg, održivijeg i pravednijeg rasta, navodi se dalje, bit će potrebne intervencije duž četiri stupa: rebalans rasta, ulaganja u fizički kapital, jači ljudski kapital i upravljanje prirodnim resursima.

Produktivnost je pogođena velikim udjelom državnih preduzeća, koja zapošljavaju značajan dio obrazovane radne snage

Rast BDP-a

Realni rast BDP-a porastao je za 2,7 posto u prvom kvartalu 2024. godine, u odnosu na 1,6 posto u 2023. godini, zahvaljujući skromnom ekonomskom rastu u Evropskoj uniji (EU) i usporavanju rasta investicija.

U prijevodu rast je rezultat skromnog širenja ekonomskih aktivnosti u EU.

Javni dug zemlje ostaje na oko 36 posto BDP-a, što je relativno niska stopa u poređenju sa mnogim drugim zemljama.

Nadalje, životni standard stagnira, djelimično zbog slabe situacije na tržištu rada.

U zaključku analize se navodi da bi poboljšanje ekonomske situacije u EU, zajedno sa povećanom privatnom potrošnjom i investicijama podstaknutim građevinskim aktivnostima, trebalo povećati realni rast BDP-a u BiH na 3,2 posto u 2025. Očekuje se da će inflacija usporiti na 0,5 posto do 2026. godine, pod uslovom da ne dođe do dodatnih vanjskih šokova.

Foto: Pixabay

Deficit tekućeg računa

„Do 2026. godine predviđa se rast realne proizvodnje na 3,9 posto, zahvaljujući jačanju izvoza i privatne potrošnje, što proizlazi iz poboljšanih ekonomskih uslova u EU i sve užeg tržišta rada u BiH“, navodi se.

Iz analize se može zaključiti da će deficit tekućeg računa, odnosno veći uvoz od izvoza pratiti BiH i u narednom periodu, i očekuje se da će se povećati na oko 3,6 posto BDP-a usljed rasta uvoza robe široke potrošnje.

Stopa ekonomske aktivnosti ostaje niska, oko 48 posto, u poređenju sa prosjekom EU od 75 posto

„Nekoliko strukturnih izazova ograničava snažniji rast proizvodnje. Produktivnost je pogođena velikim udjelom državnih preduzeća, koja zapošljavaju značajan dio obrazovane radne snage. Starenje populacije, podstaknuto emigracijom, dodatno smanjuje produktivnost i opterećuje pružanje javnih usluga, posebno u zdravstvu.

Stopa ekonomske aktivnosti ostaje niska, oko 48 posto, u poređenju sa prosjekom EU od 75 posto (stopa od 48% pokazuje da manje od polovine radno sposobnog stanovništva aktivno učestvuje u tržištu rada), , dok je učešće žena u radnoj snazi tek oko 37 posto“, navodi se između ostalog u analizi.