Nakon odluke SAD-a: Turske isplate gasa Rusiji komplikovane sankcijama Gazprombanke
Američke sankcije ruskoj Gazprombanci komplicirat će turska plaćanja energije Moskvi, tjerajući Ankaru da pronađe alternativne kanale za završetak transakcija.
Američko ministarstvo finansija je prošle sedmice sankcionisalo Gazprombanku i njenih šest stranih filijala zbog rata u Ukrajini, optužujući banku da je kanal za plaćanja ruskim vojnicima. Sankcije uključuju period prestanka rada do 20. decembra.
Međutim, za razliku od prošlih američkih akcija usmjerenih na ruske banke, ovaj put Gazprombank neće imati izuzetke za energetske transakcije.
Turska je prošle godine uvezla više od 40 posto svojih potreba za gasom iz Rusije, plaćajući milijarde dolara.
„Sankcionisanje Gazprombanke definitivno će zakomplikovati plaćanje gasa“, rekao je bivši visoki turski zvaničnik upoznat s ovim pitanjem za Middle East Eye. “Ali siguran sam da će biti nekih rješenja, putem drugih finansijskih institucija ili trećih strana.”
Bivši zvaničnik je dodao da bi neka od plaćanja turskog gasa mogla biti odložena na neko vrijeme zbog sankcija, ali ne zadugo.
Sohbet Karbuz, istaknuti stručnjak za energetiku sa sjedištem u Parizu, rekao je da su sankcije prvenstveno usmjerene na kupovinu ruskog gasa iz Evrope.
U martu 2022. Moskva je zahtijevala od zemalja koje su neprijateljski nastrojene prema Rusiji da plate za isporuku plina po shemi koja uključuje konverziju valute u rublje. Kupci su mogli da otvore dva računa u Gazprombanci, jedan u rubljama i jedan u stranoj valuti.
“Takav potez može natjerati Rusiju da u potpunosti prekine isporuke gasa kao višu silu, uvlačeći Evropu u krizu”, rekao je Karbuz za MEE. “Ali mislim da neće biti bilo kakvog problema koji bi mogao blokirati kupovinu gasa iz Turske.”
Sankcije protiv Gazprombanke su već stupile na snagu
Ruska državna novinska agencija Tass javila je da su UnionPay kartice koje je izdala banka automatski prestale da rade na bankomatima i preduzećima u Turskoj.
Turska bankarska industrija već se suočava sa sankcijama od prošlog decembra, kada su SAD uvele sekundarne sankcije na finansijske transakcije u koje su uključene sankcionisane ruske banke.
Turski zvaničnici iznosili su prijedloge za rješavanje ovog problema, jer su turske banke pretjerano postupale u skladu sa sekundarnim sankcijama, čak blokirajući legitimne transakcije dozvoljene pod izuzecima iz obilja opreza.
Erdogan i Putin razgovaraju o sankcijama
Ruski protuprijedlozi, koji ovlašćuju samo rusku banku da upravlja isplatama, nisu se dobro složili s Turskom, prema izvorima upoznatim s tim.
Ta je tema ostala na dnevnom redu skoro godinu dana, a o njoj se razgovaralo tokom bilateralnog sastanka između turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i ruskog predsjednika Vladimira Putina prošlog mjeseca, piše MEE.
Erdogan je svom kolegi na vrhu sastanka rekao da su u toku napori da se riješe problemi bankarskih transakcija, jer nekoliko ministara s obje strane radi na tom pitanju.
Aleksei V Erkhov, ruski ambasador u Turskoj, rekao je u ponedjeljak turskim novinama da američke sankcije remete trgovinu s Ankarom.
“SAD i Evropska unija nastavljaju da izazivaju noćnu moru za turski poslovni svijet, koji je pretrpio gubitke”, rekao je on za list Ekonomim. “Mislim da će se rusko-turska trgovina smanjiti do kraja godine.”
Gokhan Yardim, bivši generalni direktor turske državne kompanije za naftovode Botas, rekao je da će Turska i dalje pronaći način da plati energiju Rusiji.
Međutim, podsjetio je da dva ugovora Ankare sa Moskvom ističu 2026. godine.