Ko pokreće svjetsku ekonomiju i ostvaruje najveće prihode

Donald Trump je u samo nekoliko mjeseci od ulaska u Bijelu kuću “prodrmao” svjetsku ekonomiju, i takvom brzinom koja ne ostavlja dovoljno vremena da bi se uspjela napraviti analiza koja bi bila kredibilna za izvjesni period. Jedno pitanje je ključno – koliko će uvođenje carina unijeti nemir u industrije koje pokreću svjetsku ekonomiju i globalno donose najveće prihode?
Uzevši u obzir 70 industrijskih sektora širom svijeta, IBISWorld je predstavio listu najvećih svjetskih industrija rangiranih prema ukupnim prihodima u 2025. godini. Ovi sektori ne samo da oblikuju tržišta u finansijskom smislu, ona također uveliko određuju i utječu na dinamiku rada kao i potrošnje.
U nastavku ćemo se pozabaviti sa pet industrija koje su uspjele odoljeti izazovima globalnih promjena i tehnološke revolucije, a da li će biti otporni i na izazove koji dolaze sa Trumpovim nametima koje je u prošlu srijedu, kako je naglašeno iz Bijele kuće, u recipročnim vrijednostima, uveo za više od 180 zemalja svijeta, sačekat ćemo kraj godine.
Trgovačka logika
Sa predviđenim prihodom od 5,53 biliona dolara, industrija životnog i zdravstvenog osiguranja ostaje najjača. Iako je industrija doživjela pad u posljednjih pet godina, ostaje ključna u pružanju usluga upravljanja rizicima, naročito u kontekstu globalnog starenja populacije i sve veće potrebe za zdravstvenim pokrićem.
Drugi po snazi sektor je automobilski. Nakon problema u lancima snabdijevanja i rasta cijena novih vozila, globalna prodaja automobila bilježi oporavak, a u prilog mu ide povećana potražnja za polovnim vozilima, posebno na tržištima u razvoju. Prihod u automobilskom sektoru ove godine mogao bi iznositi 4,36 biliona dolara.
Rast prihoda automobilski sektor naročito može zahvaliti ekonomijama u razvoju, poput zemalja članica BRICS-a i ASEAN-a. Naime,razvijena evropska i američka tržišta uglavnom se fokusiraju na kupovinu automobila s dodanom vrijednošću, dakle bilo kojom karakteristikom više koja će ga razlikovati od osnovnog modela, dok tržišta u razvoju imaju drugu trgovačku logku, fokusiraju se prvenstveno na količinu. Prelazak na SUV i krosovere sa više sigurnosnih i zabavnih karakteristika potaknuo je rast.Prihod u sektoru se povećao na očekivani CAGR od 0,7% na 4,4 triliona dolara u tekućem periodu, uključujući skok od 2,1% u 2024., gdje je profit dostigao 2,3%.

Komercijalne nekretnine i penzioni fondovi
Na visokom trećem mjestu je sektor nekretnina. Uprkos padu potražnje tokom pandemije COVID-19, sektor komercijalnih nekretnina ostaje stub svjetske ekonomije, sa očekivanim prihodima od 4,33 biliona dolara. Kako navodi IBISWorls globalno tržište komercijalnih nekretnina (Obuhvata poslovne prostore, trgovinske objekte, industrijske pogone, logističke centre, hotele i druge objekte koji se koriste isključivo za poslovne svrhe), sve će više usmjeravati investicije prema zemljama u usponu, kao što su Indija i Kina, gdje se očekuje i najveći rast prihoda u narednim godinama.
Penzioni fondovi očekuju prihod od 4,30 biliona dolara, dok je u sektoru nafte turbulentno, ili proživljavaju pad ili rast, ovisno o geopolitičkim prilikama. Industrija istraživanja i proizvodnje nafte i gasa doživjela je snažne oscilacije u posljednjih pet godina – od rekordno niskih cijena 2020. do historijskog rasta 2022. godine. Predviđeni prihod za 2025. iznosi 4,23 biliona dolara.