BiH više nije jedina zemlja koja nema berzu električne energije – nakon godina čekanja poznato i gdje će joj biti sjedište

Bosna i Hercegovina je postigla dogovor o dugo očekivanom nacrtu zakona koji uređuje regulaciju, prenos i tržište električne energije.
Tokom sastanka na visokom nivou u Beču sa direktorom Sekretarijata Energetske zajednice Arturom Lorkovskim, predstavnici Bosne i Hercegovine (resorni državni i entitetski ministri) usaglasili su tekst zakona iz sektora električne energije i time okončali desetogodišnji zakonodavni zastoj iz ove oblasti.
„Imamo svaki razlog da budemo izuzetno zadovoljni postignutim dogovorom, posebno uzevši u obzir trenutne okolnosti u kojima se BiH nalazi,“ izjavio je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić, prenosi Fena. „Ovo je ključni korak ka izuzimanju Bosne i Hercegovine od obaveze plaćanja karbonske takse EU, što će nam omogućiti da zaštitimo izvoznike iz svih dijelova zemlje i sredstva koja bi otišla u EU preusmjerimo na projekte unutar BiH.“
Posebno je istaknuto da ovim zakonom BiH ne samo da ispunjava jedan od ključnih uslova za izuzeće od CBAM-a, već i konačno dobija berzu električne energije sa sjedištem u Mostaru koju do sada nije imala.
„Nakon iscrpnih i složenih pregovora, uspjeli smo postići da BiH više ne bude jedina zemlja u regiji bez zakona i berze električne energije,“ dodao je Lakić.
Nakon što se pribave potrebna mišljenja, zakon će biti upućen na razmatranje Vijeću ministara BiH.
Berza električne energije je tržište na kojem se kupuje i prodaje električna energija – slično kao berza dionica, samo što se umjesto akcija trguje kilovat-satima (kWh) ili megavat-satima (MWh) električne energije.
Šta je cilj berze električne energije?
- transparentno formiranje cijena na osnovu ponude i potražnje,
- pravednija konkurencija među proizvođačima električne energije,
- efikasnija distribucija struje iz različitih izvora (termoelektrane, hidroelektrane, vjetroparkovi, solarne elektrane…),
- lakša integracija sa evropskim tržištima, što je važno za izvoz i uvoz električne energije.
Kako to izgleda u praksi?
Proizvođači struje (npr. elektroprivrede) ponude određenu količinu energije po određenoj cijeni, dok kupci (npr. industrija, trgovci električnom energijom, operateri sistema) postavljaju svoje ponude. Sistem automatski “spaja” ponudu i potražnju, a transakcije se zaključuju po tzv. spot cijenama (cijena za isporuku u realnom vremenu ili naredni dan).
Zašto je berza važna za BiH?
Bosna i Hercegovina do sada nije imala vlastitu berzu električne energije, što je zemlju izlagalo opasnostima poput manje transparentnosti i uslova za investitore koji su imali plan da ulažu u obnovljive izvore energije.