Ovo je milijarder koji bi nakon podjele u njemačkom medijskom divu mogao postati još moćniji
Idućeg tjedna nadzorni odbor njemačkog medijskog diva Axela Springera trebao bi raspravljati o strukturi tvrtke nakon njezine podjele između milijardera Mathiasa Doepfnera i američkog investicijskog fonda KKR. Doepfner bi, prema pisanju Financial Timesa, trebao zadržati kontrolu nad informativnim portalima Politico i Business Insider te listovima Bild i Die Welt
Njemački milijarder Mathias Doepfner i američki investicijski fond KKR postigli su ovog ljeta dogovor o podjeli medijskog diva Axela Springera.
Fond bi, prema dogovoru, trebao preuzeti većinsku kontrolu nad Springerovim profitabilnim poslovanjem s malim oglasima, a Doepfner nad medijskim poslovanjem, uključujući američke informativne portale Politico i Business Insider te njemačke listove Bild i Die Welt, izvijestio je Financial Times u subotu.
Ugledni poslovni dnevnik navodi kako je prema tom dogovoru Axel Springer procijenjen na 13,5 milijardi eura. Navodi se i kako na poslovanja s malim oglasima otpada više od 10 milijardi eura. Prema izvoru Reutersa, procjena još nije konačna, ali kreće se oko navedenog iznosa.
Iako bi dogovaranje moglo potrajati još mjesecima, idućeg tjedna nakon sastanka nadzornog odbora medijskog diva, očekuje se kako će obje tvrtke izaći u javnost s podacima. U Axelu Springeru nisu željeli komentirati informaciju o prodaji.
Partnerstvo KKR-a i Doepfnera traje već pet godina. Američki investicijski fond i kanadski mirovinski fond CPPIB imaju 48,5 posto udjela u Axelu Springeru koji, prema podacima Forbesa, posluje u 40 zemalja i zapošljava više od 16.000 ljudi.
Digitalni procvat
Doepfner, rođen 1963. godine u Offenbachu na Maini, došao je u Axel 1988. godine kao glavni urednik Die Welta. Upravnom odboru pridružio se 2000. godine, a izvršni direktorom proglašen je 2002.
Forbes piše kako je stekao povjerenje Friede Springer, udovice osnivača tvrtke s kontrolnim paketom dionica, tako što je ostvario veliki uspjeh digitalnim kanalima. Angažmanom na tom području povećao je prihode tvrtke s manje od 150 milijuna dolara na oko tri milijarde dolara.
Kako bi osigurala nastavak njegova zalaganja, Springer mu je poklonila 2020. godine 15 posto udjela u tvrtki i prodala mu dodatnih 4,1 posto. Nešto udjela stekao je i nagradama, tako da sada ima 22 posto udjela u tvrtki.
Axel Springer je izlistan na burzi 1985. godine, no postao je ponovno privatna tvrtka 2020. kada je u vlasništvo ušao i KKR. Tada je tržišna vrijednost tvrtke bila procijenjena na oko osam milijardi dolara.
Doepfner je Politico kupio 2021. godine za otprilike milijardu dolara. Izvršni direktor njemačkog medijskog diva koji je studirao muzikologiju, njemačku književnost i dramu u Frankfurtu i Bostonu, trenutno je član odbora Netflixa i Warner Music Groupa, a, kako piše FT, želi proširiti poslovanje na medijskom tržištu na engleskom jeziku, posebno u SAD-u.
Lanjski skandal
Forbes procjenjuje bogatstvo šezdesetjednogodišnjeg Nijemca na 1,2 milijardi dolara. Prošle je godine izvršni direktor i suvlasnik medijske tvrtke Axel Springer bio u središtu skandala zbog neugodnih primjedbi o “istočnim Nijemcima”.
Naime, tekstualne poruke koje je slao “osobi od povjerenja” procurile su u konkurentske novine.
Njemački tjednik Die Zeit citirao je Mathiasa Doepfnera koji je rekao da su “Ossi (pogrdni izraz za istočne Nijemce) ili komunisti ili fašisti”. To je izazvalo reakcije javnosti koja je pozivala medijskog mogula da podnese ostavku.
U kratkom članku za tabloid Bild am Sonntag, Doepfner je izrazio žaljenje “što sam mnoge uvrijedio, uznemirio ili povrijedio svojim riječima”. Doepfner je rekao da su njegove primjedbe o istočnim Nijemcima bile potaknute njegovim bijesom zbog velikog udjela tamošnjih birača koji podržavaju postkomunističku ljevicu ili krajnje desnu Alternativu za Njemačku.
Nije komentirao druge poruke koje sugeriraju da je vršio pritisak na novinare da promoviraju malu stranku, Slobodne demokrate, uoči prošlih izbora.