Upravni odbori namijenjeni uglavnom za muškarce: Ugodne naknade, moć i klijentelizam

BIZNIS Ika Ferrer Gotić 11. mar 2024. 08:12
featured image

11. mar 2024. 08:12

Kombinacija kulturnih normi, nedostatka politika koje promiču rodnu ravnopravnost, klijentelizma i ekonomskih nejednakosti doprinose tome da su muškarci dominantno prisutni u upravnim odborima u Bosni i Hercegovini, dok prijateljstva i mreže moći često igraju ulogu u jačanju njihove pozicije i uticaja.

Tradicionalno društvo Bosne i Hercegovine često favorizira muškarce u javnom i političkom životu. Patrijarhalne vrijednosti i rodne uloge često podržavaju ideju da su muškarci prirodni vođe, što može otežati ženama napredovanje u poslovnim i političkim sferama.

Prema najnovijoj publikaciji Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, žene čine tek frakciju udjela u odborima u zemlji.

BHAS

Upravni odbor je najviša upravljačka skupina koja vodi javno preduzeće, kompaniju ili (javno) društvo s ograničenom odgovornošću. Čine ga odgovorni koji su izabrani na glavnoj skupštini preduzeća, djelujući u skladu s odredbama statuta organizacije. Ovo se tijelo također može shvatiti kao najviši instrument upravljanja korporacijom na koji vlasnici i dioničari delegiraju sve svoje funkcije.

BHAS

Podaci u grafikonu su dobijeni na osnovu spolne strukture upravnih odbora deset najviše ranigiranih kompanija na berzi u BiH, u 2022. godini. Upravljačku strukturu odabranih kompanija u 2022. godini je činilo 15% žena i 85% muškaraca. Samo su dvije kompanije za predsjednicu imale ženu, dok su u ostalih osam kompanija predsjednici bili muškarci.

Izvor: Baza podataka gender statistike Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE) – Žene i muškarci u donošenju odluka.

U Bosni i Hercegovini, kao i u mnogim drugim društvima, postoji nekoliko faktora koji doprinose tome da su uglavnom muškarci prisutni u upravnim odborima, a često imaju i snažne mreže prijateljstava i moć.

Nedostatak politika koje promoviraju rodnu ravnopravnost doprinosi neravnoteži u zastupljenosti spolova u upravnim odborima i drugim sferama vlasti. Nedostatak ženskih lidera može dalje otežati ženama ulazak i napredovanje u političkim i poslovnim krugovima.

Klijentelizam, korupcija i nepotizam često su prisutni u bosanskohercegovačkom društvu. Muškarci koji već zauzimaju visoke pozicije često koriste svoju moć i utjecaj kako bi promovirali svoje prijatelje i saveznike, često muškarce, na ključne pozicije u upravnim odborima i drugim institucijama.