Trump obećao da će SAD postati kripto prijestolnica svijeta: Što to znači za Evropu?

BIZNIS Forbes Hrvatska 29. jul 2024. 14:17
featured image

29. jul 2024. 14:17

Bitcoin je doživio daljnji porast nakon dramatičnog govora bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa u znak podrške kriptovalutama. S obzirom na regulativu Europske unije o trgovanju kriptom, ovaj razvoj događaja mogao bi ponovno potaknuti zabrinutost, piše Euronews

Bivši američki predsjednik i sadašnji kandidat republikanaca za ponovno preuzimanje te dužnosti, Donald Trump, bio je glavni govornik na Bitcoin 2024 konferenciji i oduševio je zagovornike kriptovaluta. Trump je obećao je učiniti Sjedinjene Države “kripto prijestolnicom planeta i bitcoin super silom svijeta”.

Pozicionirajući se kao kontrast Bidenovoj administraciji i demokratskoj kandidatkinji Kamali Harris, Trump je obećao stvoriti bitcoin “stratešku rezervu” za američku vladu, piše Euronews. Također je obećao smijeniti predsjednika Komisije za vrijednosne papire i burze (SEC) Garyja Genslera ako bude izabran, te “imenovati predsjednika SEC-a koji će graditi budućnost, a ne je blokirati”. Prošlog tjedna, Trump je postao prvi predsjednički kandidat koji prihvaća donacije u kriptovalutama i prikupio 4 milijuna dolara (3,69 milijuna eura) u kriptovalutama za svoju kampanju.

Iako Trumpova podrška kriptovalutama može privući birače koji podržavaju digitalne tokene, snažna pro-kripto kampanja mogla bi donijeti obnovljene regulatorne rizike europskim zakonodavcima. Monopolistički položaj digitalnih tokena denominiranih u USD također bi mogao predstavljati prijetnju drugoj najvećoj rezervnoj valuti na svijetu, euru.

Nova živost kripto scene

Kripto tržišta su ove godine doživjela ponovni porast, potaknuta smjerom ublažavanja monetarnih politika središnjih banaka. Prepolovljenje bitcoina i odobrenje SEC-a za spot Bitcoin ETF-ove (fondove kojima se trguje na burzi) također su potaknuli rast digitalnih tokena. Otkako se Biden povukao iz predsjedničke utrke ranije ovog mjeseca, bitcoin je doživio daljnji rast zbog sve otvorenijih spekulacija o mogućoj Trumpovoj pobjedi na narednim predsjedničkim izborima. Najveća kriptovaluta, bitcoin, porasla je na više od 68.700 dolara (63.244 eura), više od 13 posto od prošlog mjeseca, a u ponedjeljak, samo 6 posto manje od svog najvišeg dosega postignutog u ožujku 2024.

Trumpova obećanja na Bitcoin 2024 konferenciji u subotu mogla bi poslužiti kao katalizator za daljnji procvat kriptovaluta ako postane sljedeći predsjednik SAD-a. Ova potencijalna promjena mogla bi potaknuti europske političare da preispitaju trenutni regulatorni režim.

Trumpov nastup na Bitcoin 2024 konferenciji u Nashvilleu, Tennessee, U.S., July 27, 2024. REUTERS/Kevin Wurm

Tijekom proteklog desetljeća, kriptovalute i digitalna imovina doživjele su značajan porast popularnosti i sve ih se više prihvaća. Ova brza ekspanzija stvorila je potrebu za regulatornim okvirima kako bi se osigurala stabilnost tržišta, zaštita investitora i sprječavanje prijevara. Uspon Initial Coin Offerings (ICO-a), sigurnosnih tokena i stabilnih kovanica istaknuo je potencijal za inovacije i povezane rizike unutar financijskog sustava.

Puna implementacija EU regulative u prosincu ove godine

U rujnu 2020. Europska komisija predstavila je Paket za digitalne financije, s ciljem osiguravanja da EU prihvati digitalne financije uz smanjenje rizika. Regulativa Tržišta kriptoimovine (MiCA) uvedena je kao dio ovog paketa za reguliranje kriptovaluta i digitalne imovine. Međutim, MiCA je usvojena od strane Europskog parlamenta i Vijeća u fazama i stupila je na snagu tek u lipnju 2023., s djelomičnom primjenom koja je započela u lipnju, dok je puna implementacija planirana za prosinac ove godine.

Ozbiljan rizik koji predstavljaju kriptovalute je njihov potencijal za pranje novca i financiranje terorizma zbog decentralizirane prirode transakcija. Od ruske agresije prema Ukrajini, kriptovalute su korištene ne samo za podršku Ukrajini nego i za financiranje ruskih vojnih napora. Voditelj sankcija u Chainalysisu napomenuo je: “Ruski subjekti okrenuli su se kriptovalutama pod velikim pritiskom međunarodnih sankcija, koristeći ih za prikupljanje sredstava za privatne naoružene snage, kontinuirane ransomware napade i pokušaje izbjegavanja sankcija.”

Neki regulatori EU-a zabrinuti su da bi dominacija stablecoina vezanih uz američki dolar mogla predstavljati prijetnju za euro. Većina stablecoina vezana je uz USD, što pomaže održati njihovu stabilnost cijene u dužem vremenskom razdoblju. Trgovci kriptovalutama često drže stablecoine na burzama kao sredstvo za trgovanje između različitih kriptovaluta. Ovo odražava dominaciju USD-a na tržištima roba, gdje se imovina poput zlata, srebra, bakra i sirove nafte također izražava u dolarima.

Međutim, kako bi podržala ove stablecoine, kripto burza ili tvrtka za stablecoine mora držati odgovarajući iznos USD-a u rezervi. Kako potražnja za stablecoinima raste, to obično jača USD dok slabi euro. Značajan porast važnosti bitcoina u SAD-u vjerojatno bi doveo do veće emisije stablecoina, što bi moglo dodatno pritisnuti druge valute, uključujući euro.