Šesnaest kompanija iz Srbije među 50 najvećih kompanija u jadranskoj regiji

BIZNIS Forbes Srbija 16. nov 2023. 14:00 > 16. nov 2023. 14:10
featured image

16. nov 2023. 14:00 > 16. nov 2023. 14:10

Kompanija Coface objavila je listu 500 najvećih kompanija u centralnoj i istočnoj Evropi, kao i listu 50 najvećih u jadranskoj regiji, među kojima Srbija ima 16 kompanija, a najbolje rangirane su Naftna industrija Srbije na 6. mjestu, Elektroprivreda Srbije na 7. mjestu i Delhaize Srbija na 21.

Među srpskim kompanijama u prvih 50 su i HBIS, Tigar Tyres, Yugorosgaz, Serbia Zijin Mining, Serbia Zijin Copper, Telekom Srbija, Srbijagas, Elektrodistribucija Srbije, Lidl Srbija, Merkator S, Nelt, GEN-I doo, Mercata VT.

Na listi dominiraju kompanije koje pružaju javne usluge (snabdijevanje električnom energijom i gasom), kompanije koje posluju u djelatnosti vađenja prirodnih resursa i prerade (minerali, nafta, hemikalije…), trgovinski lanci, metalska industrija, firme koje posluju u sektoru motornih vozila i transporta, kao i nekoliko kompanija iz sektora poljoprivrede i proizvodnje hrane, kao i u djelatnosti elektronike, informacija i telekomunikacija.

Kada je riječ o listi 500 najvećih kompanija u centralnoj i istočnoj Evropi, u ovo rangiranje je ušlo 14. kompanija iz Srbije. NIS je na 51. mjestu dok je posljednji na listu uspio da uđe Nelt kao 469.

Gžegož Šelevič, ekonomski stručnjak kompanije Coface za prostor centralne i istočne Evrope istakao je da su se ekonomske posljedice rata u Ukrajini odrazile i na zemlje Balkana, s visokom inflacijom uzrokovanom rastućim cijenama energije i poremećajima u lancima snabdijevanja. Ove zemlje su podložne globalnoj potražnji, s obzirom na to da čine region malih otvorenih ekonomija koje su usmjerene ka vanjskoj trgovini, pri čemu najveći izvoz ide unutar regiona i ka zemljama eurozone.

Najvišu stopu rasta među jadranskim zemljama zabilježile su Hrvatska (6,2%) i Crna Gora (6,4%), zahvaljujući snažnoj potrošnji domaćinstava i oporavku turizma.

Nakon pandemije, balkanske ekonomije doživjele su veliko ubrzanje rasta, koje je izgubilo zamah tokom 2022. Ipak, nekoliko faktora nastavilo je da podržava ekonomsku aktivnost, uključujući obnavljanje sektora turizma, kreiranje novih radnih mjesta i smanjenje siromaštva.

Ti faktori omogućili su regionu da izbjegne recesiju u 2022. godini; na potrošnju domaćinstava uticale su rastuće cijene, ali je ostala podstaknuta doznakama i većim platama. Uprkos globalnoj nesigurnosti, jadranske zemlje još su uvijek bile u mogućnosti da privuku strane direktne investicije.

Efekti ekonomskog opadanja, visokih kamatnih stopa i slabih vanjskih okolnosti počeli su da se značajnije manifestuju tokom 2023. i očekuje se da će uticati na ekonomsku aktivnost u regionu i tokom 2024.

Istovremeno, povećanje minimalnih plata stavlja pritisak na opći rast plata; to može imati nepovoljne efekte, budući da se mnoge kompanije još bore s visokim operativnim troškovima i smanjenom potražnjom. Kao rezultat toga, 2024. neće biti snažnog oporavka, dok se očekuje da će jadranske zemlje zabilježiti stope rasta ispod potencijala svojih ekonomija, posebno u prvoj polovini godine.

Region se i dalje fokusira na dalje približavanje Evropskoj uniji. Hrvatska je usvojila euro i pridružila se bezviznom Šengenskom prostoru EU u januaru 2023. godine, što će vjerovatno podržati trgovinu, turizam i investicije na dugi rok. Bosna i Hercegovina je stekla status kandidata za EU u decembru 2022. Među domaćim izazovima, politički rizik ostaje visok, posebno za Srbiju zbog trajnih i čak rastućih tenzija s Kosovom.

Što se tiče ekonomske napretka, posebno zemlje Balkana koje nisu članice EU se i dalje se suočavaju sa strukturalnim poteškoćama i potrebom za reformama kako bi se povećala produktivnost, povećala konkurencija i ojačala uprava. Ako bi to pratili napori vlada u investiranju u obrazovni sistem i poboljšanju infrastrukture, multinacionalne kompanije mogle bi biti još otvorenije za investiranje u region.

Coface je društvo za osiguranje trgovinskih kredita i upravljanje poslovnim rizicima, kao i kompanija koja pruža usluge otkupa dugovanja, naplate dugovanja, osiguranja poslovanja u inostranstvu, izdavanja garancija i pribavljanja poslovnih informacija. U opisu kompanije se navodi da njihovi stručnjaci prate svjetske ekonomske trendove pomažući približno 50.000 klijenata u 100 zemalja svijeta da pokrenu uspješno i dinamično poslovanje koje se neprestano razvija. Kompanija Coface je u 2022. zapošljavala približno 4.720 ljudi i zabilježila promet u vrijednosti od 1,81 milijardi eura.

Inflacija u regionu 12,2%

Dvocifrena inflacija stigla je u jadranski region 2022. Iako je to uticalo na ekonomsku aktivnost, tržište rada se poboljšalo, što je podržalo ekonomije regiona i omogućilo im zabilježavanje nižih, ali pozitivnih stopa rasta. Prosječna stopa inflacije u jadranskoj regiji dostigla je 12,2% u 2022.

Metodologija

Coface Adriatik/Balkan Top 50 rangiranje zajednički je projekat kancelarija Coface u Centralnoj Evropi. Ovo rangiranje obuhvata najveće kompanije u regionu – na osnovu njihovog prometa u kalendarskoj godini 2022.

Studija obuhvata BiH, Hrvatsku, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju. Identifikovane su najveće kompanije u svakoj od navedenih zemalja (s prometom većim od 300 miliona eura), isključujući pružaoce finansijskih usluga poput banaka, osiguravajućih društava, lizing firmi i brokera.

Rangiranje Coface Adriatik/Balkan Top 50 kompanija bazirano je na prihodima i uključuje druge ključne korporativne indikatore, poput neto profita i broja zaposlenih. Promet i dobit su pretvoreni u eure, koristeći kursnu razmjenu na kraju 2021. godine.

Podaci su preuzeti iz Coface iCON baze podataka i dopunjeni vanjskim informacijama po potrebi. Kompanije koje su pozvane da učestvuju u anketi, ali su odbile da učestvuju, nisu uključene u finalno rangiranje.

Izvor: Coface