Najveći izvoznik automobila u Evropsku uniju nakon Kine je ova afrička zemlja
Nakon Kine , Maroko je najveći izvoznik automobila u Evropsku uniju. Kako prenosi EUobserver, Maroko je 2023. godine proizveo 700.000 vozila, a izvezao ih je 536.000 na evropsko tržište.
Izvoz marokanske auto industrije u EU iznosio je 15,1 milijardu eura, što predstavlja rast od 30% u odnosu na prethodnu godinu. Samo Kina prednjači sa 782.000 automobila izvezenih u Evropsku uniju 2023. godine.
Što se tiče broja proizvedenih vozila, prvo mjesto u Africi drži Južnoafrička Republika. Ali, prema tom kriteriju, očekuje se da će Maroko biti na prvom mjestu.
U svom ranijem članku, AfricaNews navodi da francuske fabrike igraju značajnu ulogu u Maroku. Između ostalog, proizvode Renault Clio, Dacia Sandero i Dacia Jogger.
Stelantis u Maroku proizvodi Peugeot, Opel i Fiat, a kineski, japanski, američki i korejski proizvođači proizvode brojne dijelove. Kineski BYD već neko vrijeme najavljuje izgradnju fabrike, ali to se još nije dogodilo.
Dobri odnosi sa Evropskom unijom
Analitičari očekuju da će izvoz automobila iz Maroka nastaviti rasti, uz rast proizvodnje električnih vozila. Glavna izvozna tržišta su Španija, Francuska, Nemačka i Italija.
Marokanski ministar industrije i trgovine Riyad Mezour planira da do 2030. godine 60 posto godišnje proizvodnje vozila bude električno. Većina će biti izvezena u Evropu.
Maroko je postao ključni saveznik Evropske unije u kontroli migracija i borbi protiv terorizma. Ta zemlja je glavni trgovinski partner EU u regionu afričkog Magreba. Kao dio trgovinskog sporazuma s Briselom, ima povlašteni pristup tržištu EU.
Tokom nedavne posjete francuskog predsjednika Emmanuela Macrona potpisano je više od 20 investicionih ugovora. To uključuje 3,5 milijardi eura vrijednog partnerstva za obnovljivu energiju između francuske Engie i Office Chérifien des Phosphates.
Macron je također potvrdio novi stav Francuske da bi Zapadna Sahara, sporna teritorija između Maroka i Mauritanije, trebala biti pod marokanskom kontrolom. A Španija je priznala pravo Maroka na Zapadnu Saharu.