Kako Bosanci i Hercegovci mogu kupovati dionice američkih firmi

BIZNIS Forbes BiH 26. mar 2025. 09:47
featured image

26. mar 2025. 09:47

U današnjem preduzetničkom okruženju, mogućnost ulaganja u najveće svjetske firme predstavlja primamljivu priliku za eksponencijalni rast investicijskih portfelja. Američki tehnološki divovi, poput Microsofta, postali su simboli inovacija i profitabilnosti, a sve više Bosanaca i Hercegovaca prepoznaje vrijednost diverzifikacije svojih ulaganja na globalnim tržištima kapitala.

Iako put prema američkim berzovnim tržištima zahtijeva duboko razumijevanje složenih regulatornih, poreskih i administrativnih okvira, moderna tehnologija te međunarodne brokerske platforme otvaraju nova vrata investicionim prilikama.

Američki regulatorni okvir i poreska regulacija

U Sjedinjenim Državama ulaganje u dionice strogo se reguliše zakonima koji osiguravaju transparentnost tržišta i zaštitu investitora. Konkretno, Zakon o vrijednosnim papirima iz 1933. godine i Zakon o razmjeni vrijednosnih papira iz 1934. postavili su temelje za izdavanje, trgovinu i prodaju vrijednosnih papira. Američka komisija za vrijednosne papire (SEC) zajedno s Finansijskim industrijskim regulatornim tijelom (FINRA) nadgledaju brokerske kuće te brinu da se sve transakcije izvode u skladu s najvišim standardima sigurnosti i integriteta.

Pored toga, američki poreski sistem primjenjuje obavezno zadržavanje poreza na dividende isplaćene stranim investitorima. Ukoliko investitor, bez važećeg bilateralnog sporazuma, primi dividendu, primjenjuje se standardna stopa zadržavanja poreza od 30% na bruto iznos dividende. Popunjavanje obrasca W-8BEN omogućava da se investitoru, u mjeri u kojoj je to moguće, primijeni odgovarajući poreski tretman.

REUTERS/Brendan McDermid

Pravni i administrativni okvir u Bosni i Hercegovini

U Bosni i Hercegovini ne postoji poseban zakon koji isključivo uređuje kupovinu stranih vrijednosnih papira; umjesto toga, taj se proces uklapa u širi okvir finansijskih i poreskih regulativa. Dok zakoni o tržištu vrijednosnih papira na nivou entiteta primarno regulišu domaću trgovinu vrijednosnim papirima, investitori koji žele pristupiti međunarodnim tržištima oslanjaju se na opći pravni okvir koji uređuje međunarodne financijske tokove.

Institucije kao što su Centralna banka Bosne i Hercegovine, entitetski regulatorni organi te Agencija za sprečavanje pranja novca imaju ključnu ulogu u nadgledanju i osiguravanju da se svaka transakcija provodi u skladu s važećim zakonodavstvom. Pored toga, poreski sistem nalaže obavezno prijavljivanje svih prihoda od međunarodnih investicija, bilo da se radi o dividendama ili kapitalnim dobicima. Za razliku od nekih zemalja, Bosna i Hercegovina trenutno nema sveobuhvatan bilateralni sporazum sa Sjedinjenim Državama, te se stoga na investitore primjenjuje standardna stopa zadržavanja poreza od 30%.

Proces investiranja u američke dionice

Za Bosanca i Hercegovca zainteresovanog za ulaganje u američke dionice, prvi korak je odabir pouzdane brokerske kuće. Budući da domaće brokerske firme rijetko imaju direktan pristup berzovnim tržištima u Sjedinjenim Državama, investitori se sve više okreću međunarodnim brokerskim platformama, poput Interactive Brokersa, koje posluju prema međunarodnim standardima i nude pristup globalnim tržištima kapitala. Nakon izbora posrednika slijedi proces otvaranja brokerskog računa koji uključuje detaljnu provjeru identiteta kroz procedure “upoznaj svog klijenta” (KYC) i sprečavanja pranja novca (AML). Investitor je u ovom koraku dužan dostaviti važeći pasoš, dokaz o prebivalištu te, eventualno, poreski identifikacioni broj.

Nakon što je brokerski račun uspješno otvoren, sljedeći izazov predstavlja prelazak sredstava iz lokalne valute, konvertibilne marke (BAM), u američke dolare (USD), što može uključivati dodatne troškove konverzije. Kada su sredstva prebačena, investitor popunjava obrazac W-8BEN, kojim potvrđuje svoj status stranog poreznog obveznika te omogućava primjenu odgovarajućeg poreskog režima kod isplata dividendi. U samom toku trgovanja, investitor može birati između tržišnog naloga, pri čemu se transakcija izvršava po trenutnoj tržišnoj cijeni, ili ograničenog naloga, gdje se postavlja maksimalna cijena koju je investitor spreman platiti za određenu dionicu. Svaka od ovih opcija zahtijeva detaljno razmatranje, ovisno o investicionoj strategiji i željenom nivou kontrole nad ulaznim troškovima.

Poređenje sa švedskim modelom

Investitori iz Švedske uživaju u prednostima razvijenog tržišta kapitala, snažne institucionalne podrške i postojanja bilateralnih sporazuma sa Sjedinjenim Državama, što omogućava povoljniji poreski tretman, uključujući smanjenje stope zadržavanja poreza na dividende.

U Švedskoj domaće brokerske kuće često nude direktan pristup berzovnim tržištima unutar jedinstvenog regulatornog okvira Europske unije, što postupak čini jednostavnijim i cjenovno povoljnijim. Nasuprot tome, investitori iz Bosne i Hercegovine, suočeni s manje razvijenim domaćim tržištem kapitala, uglavnom se oslanjaju na međunarodne brokerske platforme. Ovaj pristup, premda efikasan, može značiti dodatne operativne i administrativne troškove te stroži režim u pogledu poreskih obaveza.

Pogled u budućnost

Uprkos izazovima koje nameće domaći regulatorni i poreski okvir, mogućnost ulaganja u američke dionice pruža Bosancima i Hercegovcima jedinstvenu priliku za uključivanje u globalno tržište kapitala. S pravim partnerima, preciznim poznavanjem postupaka otvaranja brokerskih računa te pažljivim upravljanjem valutom i administrativnim obavezama, investitori mogu uspješno savladati sve prepreke i iskoristiti prednosti američkog tržišta.

Autor Šerif Kapetanović