Evropsko tržište luksuzne robe tone zbog slabijeg apetita za skupim stvarima u Kini

BIZNIS Forbes Hrvatska 11. sep 2024. 12:49
featured image

11. sep 2024. 12:49

Kina je izvijestila o slabijem rastu potrošačkih cijena od očekivanog za kolovoz, signalizirajući kontinuiranu usporenu domaću potrošačku potražnju. To bi moglo predstavljati dodatni pritisak na ključne sektore na europskim burzama, uključujući luksuzne potrošačke i rudarske dionice, koje su osjetljive na kineske gospodarske podatke

Potrošačke cijene u Kini porasle su za 0,6 posto na godišnjoj razini u kolovozu, ispod očekivanih 0,7 posto, ali pokazuju blagi napredak u odnosu na rast od 0,5 posto u srpnju.

Međutim, tvorničke izlazne cijene, mjerene Indeksom proizvođačkih cijena (PPI), ostale su u deflaciji, pavši za 1,8 posto u usporedbi s prošlom godinom, premašivši procijenjeni pad od 1,5 posto nakon pada od 0,8 posto u srpnju, piše Euronews.

Podaci pokazuju da kineski gospodarski oporavak i dalje posustaje, uglavnom zbog pada na tržištu nekretnina i dugotrajnih učinaka dugotrajnih ograničenja povezanih s pandemijom koronavirusa.

Kineski bruto domaći proizvod (BDP) porastao je za 4,7 posto u drugom tromjesečju na godišnjoj stopi, slabije od prognoziranih 5,1 posto. To je i pad od 5,3 posto koliko je iznosio u prvom tromjesečju.

Prije tjedan dana, Kina je također izvijestila o slabijem od očekivanog indeksu menadžera nabave u proizvodnji (PMI), koji se smanjio četvrti mjesec zaredom.

Te brojke stavljaju kineski cilj rasta od 5 posto za ovu godinu pod sve veći pritisak, što je natjeralo nekoliko institucija da smanje svoje prognoze. UBS sada očekuje rast gospodarstva zemlje od 4,6 posto ove godine i 4 posto u 2025. Ta su očekivanja manja u usporedbi s prethodnim projekcijama od 4,9 posto odnosno 4,6 posto.

Europski luksuzni brendovi i rudarske dionice pod pritiskom

Slaba kineska potrošačka potražnja značajno utječe na glavne sektore na europskim tržištima, posebice na luksuzne i rudarske dionice.

Dok je pad na Wall Streetu prošlog tjedna pokrenuo rasprodaju na globalnim tržištima, europske dionice luksuznih proizvoda doživjele su najoštriji pad, potaknut snižavanjem ocjena analitičara usred slabijih gospodarskih izgleda u Kini.

Značajni europski luksuzni brendovi, uključujući LVMH, Hermès, Christian Dior i Kering, pali su između 7 i 12 posto prošloga tjedna. U proteklih šest mjeseci LVMH-u i Keringu tržišne procjene smanjene su za gotovo trećinu i pol, budući da im usporavanje kineskog gospodarstva nastavlja utjecati na prihode od prodaje.

Europske rudarske dionice također su teško pogođene padom cijena osnovnih metala i kritičnih minerala, posebno bakra i željezne rude. Dionice Rio Tinta, Anglo-Americana i BHP-a pale su za 14 posto u posljednja tri mjeseca, a primarni uzrok je slaba potražnja u Kini potaknuta krizom na tržištu nekretnina.

Uspješnost rudarskih dionica često je usko povezana s kretanjem cijena njihovih glavnih proizvoda, pri čemu su bakar i željezna rudača ključni proizvodi ovih velikih rudara. Silazni trend ovih cijena roba osjetljivih na rast mogao bi se nastaviti, dodajući dodatni pritisak na rudarske dionice.

U ranom trgovanju u ponedjeljak singapurske terminske cijene željezne rude (SGX TSI Iron Ore 62%) pale su na malo iznad 90 dolara po metričkoj toni, na najnižu razinu od studenog 2022. godine. Budućnosnice bakra na COMEX-u također su pale na najnižu razinu u mjesec dana.

Kineske mjere za jačanje gospodarskog rasta

Usred stalne slabe potrošnje kućanstava, Kina intenzivira napore da potakne svoj gospodarski rast.

U srpnju je Narodna banka Kine (PBOC) neočekivano snizila dvije ključne referentne kamatne stope za 10 baznih bodova, uz smanjenje sedmodnevne repo stope s 1,8 na 1,7 posto.

Smanjenja stopa uslijedila su nakon Trećeg plenuma, ključnog događaja koji je oblikovao kinesku gospodarsku strategiju za sljedećih pet godina.

Tourists from China walk past the Taiwan's landmark building Taipei 101 in Taipei, Taiwan July 29, 2016. REUTERS/Tyrone Siu/File Photo

Prema izvješću Bloomberga, Kina razmatra dopuštanje vlasnicima kuća da refinanciraju stambene zajmove u vrijednosti do 4,9 bilijuna eura u nastojanju da ojačaju kupovnu moć potrošača.

U svibnju je PBOC ukinuo donju granicu hipotekarnih stopa i smanjio zahtjeve za predujam. Središnja banka također je podržala državne tvrtke s 38 milijardi eura za kupnju viška nekretnina od developera.

Mike Henry, izvršni direktor BHP-a, najveće rudarske tvrtke na svijetu, primijetio je nakon izvješća o rezultatima kompanije u kolovozu: “Vlada je nedavno donijela politike koje su namijenjene podršci sektoru nekretnina… Očekujemo da bismo mogli vidjeti preokret u nekretninskom sektoru u narednoj godini.”

Tržišta će sada usmjeriti pozornost na nadolazeće kineske gospodarske podatke, uključujući nove zajmove u juanima, trgovinsku bilancu, maloprodaju, industrijsku proizvodnju i ulaganja u osnovna sredstva, koji bi trebali biti objavljeni ovog tjedna.