Elektronski novac i regulatorne promjene u fokusu pete konferencije DDays

Peta po redu konferencija DDays, koju organizuje BAM Consult, bit će održana 15. aprila u Banjoj Luci pod nazivom „Uticaj aktuelnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje bankarskog i mikrokreditnog sektora.“
Ovaj stručni skup okupit će predstavnike bankarskog i mikrokreditnog sektora, regulatornih institucija, akademske zajednice i kompanija koje predvode inovacije u oblasti digitalnih finansijskih usluga. Među ključnim temama izdvajaju se izazovi i prilike koje donose nova regulatorna rješenja, ali i sve prisutnija digitalizacija finansijskih tokova.
Posebnu pažnju učesnika zasigurno će privući panel „Elektronski novac u Republici Srpskoj – 12 mjeseci poslije!“, koji se bavi razvojem tržišta elektronskog novca u BiH, izazovima prve godine primjene zakona i perspektivama za dalji rast.
Mogućnosti digitalnog novčanika
Jedan od govornika na ovom panelu je Udo Müller, izvršni direktor kompanije Aircash GMBH, čija sestrinska firma Aircash AC od januara 2024. godine posluje kao prva licencirana finansijska institucija za izdavanje elektronskog novca u Bosni i Hercegovini.
Aircash, kao vodeći regionalni digitalni novčanik, korisnicima omogućava da jednostavno i brzo izvrše plaćanja putem mobilne aplikacije – bilo da je riječ o online kupovini, plaćanju režijskih računa, parkinga ili slanju novca. Jedna od ključnih prednosti jeste brzina transakcije: za razliku od klasičnih gotovinskih i kartičnih plaćanja, digitalne transakcije putem Aircash-a realizuju se u svega nekoliko dodira ekrana.
„U svakoj fazi razvoja Aircash-a vodimo se idejom jednostavnosti, sigurnosti i dostupnosti. Naš cilj je da korisnicima pružimo digitalno rješenje koje im omogućava potpunu kontrolu nad ličnim finansijama – gdje god da se nalaze. Ponosni smo što smo prva kompanija koja je dobila licencu za izdavanje elektronskog novca u BiH, i što smo partner regulatornih tijela u ovom važnom procesu transformacije domaćeg finansijskog sistema”, poručuju iz Aircash-a.
Kompanija već sada planira dalju ekspanziju poslovanja u regionu Jugoistočne Evrope, kao i unapređenje svojih usluga kroz inovacije poput integracije vještačke inteligencije (AI), automatizacije procesa i razvoja personalizovanih korisničkih iskustava. Fokus je na razvoju funkcionalnosti koje će dodatno pojednostaviti svakodnevne finansijske aktivnosti korisnika.
Osim što odgovara na potrebe savremenog korisnika, Aircash u potpunosti posluje u skladu sa zakonskom regulativom i pod nadzorom Agencije za bankarstvo Republike Srpske. Time je otklonjena i posljednja prepreka za širu primjenu elektronskog novca na domaćem tržištu.
Da su zakonske pretpostavke konačno ispunjene, potvrđuje i Snježana Rudić, pomoćnik ministra finansija Republike Srpske.
„Zakon o elektronskom novcu Republike Srpske donesen je krajem 2023. godine, a početkom 2024., usvojeni su i odgovarajući podzakonski akti. Na taj način stvoren je pravni okvir za osnivanje i rad društava koja izdaju e-novac. Prva licenca izdata je upravo Aircash AC-u, regionalno etabliranom izdavaocu koji dolazi iz Hrvatske“, kaže Rudić.
Edukacija korisnika i trgovaca
Rudić ističe da interesovanje za ovu vrstu usluge već postoji i kod drugih finansijskih i telekomunikacionih aktera, te da predstoji faza edukacije korisnika i trgovaca.
„Građani često nisu upoznati sa konceptom elektronskog novca, ali su spremni da prihvate praktična i brza rješenja, naročito kada je riječ o plaćanju manjih iznosa. Stoga je važno da privatni i javni sektor zajednički rade na podizanju svijesti i razumijevanja ove tehnologije“, dodaje ona.
Rade Šegrt, direktor BAM Consulta, ističe da se radi o izuzetno zanimljivoj i aktuelnoj temi, napominjući da se upravo na prošlogodišnjoj konferenciji pričalo o početku primjene Zakona o elektronskom novcu.
Šegrt podsjeća da će se, pored pomenute teme o kojoj će svakako više biti rječi na panelu, konferencija baviti i drugim aktuelnim temama koje oblikuju savremeni bankarski i mikrokreditni sektor. Među njima su: aktivnosti Centralne banke BiH o kojima će govoriti guvernerka Jasmina Selimović; digitalizaciji bankarskog sektora, mogućnostima investiranja u kriznim vremenima, ESG standardima…
„Posebno izdvajamo panel regulatora, na kojem će učestvovati predstavnici ključnih institucija koje nadziru finansijski sektor u BiH: Marko Vidaković, viceguverner Centralne banke BiH, Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH, i Snježana Rudić, pomoćnica ministra finansija Republike Srpske“, dodaje Šegrt.
Više o konferenciji možete pogledati na zvaničnoj stranici konferencije www.digitalnakonferencija.ba.