Coca-Cola se suočava sa plaćanjem više milijardi dolara poreznoj upravi
Proizvođač popularnog pića možda duguje čak 16 milijardi dolara (14,7 milijardi eura) zaostalih poreza i kamata.
Prošle sedmice sudac američkog poreznog suda presudio je protiv Coca-Cole u slučaju transfernih cijena. Kompanija se žalila na odluku, ali je ipak dodala da će platiti šest milijardi dolara (5,5 milijardi eura) poreza i obračunatih kamata.
No konačni račun američke Porezne uprave (IRS) mogao bi biti i veći, prenosi Forbes.
Ako Porezna uprava upotrijebi isti argument za druge porezne godine i na kraju pobijedi, Coca-Cola će dugovati oko 16 milijardi dolara (14,7 milijardi eura) zaostalih poreza i kamata, navodi kompanija u svom tromjesečnom izvještaju.
Regulatorima su ove godine podrezali krila
U istom izvještaju Coca-Cola je također nagovijestila visok rizik za poreznu upravu, koja je u nekoliko slučajeva pobijedila u slučajevima transfernih cijena. Na njihov bi slučaj mogle utjecati nedavne odluke Vrhovnog suda, uključujući ovogodišnji slučaj Loper Bright protiv Raimonda. Čineći to, Vrhovni sud je poništio četiri desetljeća staru doktrinu da se sudovi moraju povinovati razumnim tumačenjima regulatora dvosmislenih zakona. Vrhovni sud presudio je da bi sudovi trebali “koristiti neovisno diskrecijsko pravo u određivanju značenja zakonskih odredbi”, što povećava vjerovatnost uspjeha kada stranke osporavaju savezne agencije.
Ova i druge nedavne odluke koje su podrezale krila regulatorima dovele su do nagađanja da bi čak i neki od postojećih propisa i smjernica Porezne uprave mogli biti ugroženi. Uključujući one koje uređuju transferne cijene. Kompanije koje se trenutno bore s Poreznom upravom na sudu oko transfernih cijena — koje je posljednjih godina postalo unosno i uspješno područje za vladu — uključuju Facebook (sada Meta), Medtronic i Abbott Labs.
Šta su transferne cijene
Transferne cijene složeni su koncept koji utječe na raspodjelu troškova multinacionalnih kompanija, a time i na njihovu oporezivu dobit. Primjer je kompanija koja osniva nekoliko podružnica širom svijeta. Matica može prenositi robu, usluge i imovinu iz jedne firme u drugu, što samo po sebi nije sporno. Međutim, transakcije između tih društava moraju se izvršiti po istoj cijeni kao da su roba, usluge i imovina preneseni između nepovezanih i neovisnih strana. To se ne događa često, piše Forbes.
Transakcije su često strukturirane tako da prebacuju dobit iz zemalja s visokim porezima u zemlje s niskim porezima. Na taj način kompanije smanjuju porezne troškove. Najpopularnija meta zloupotrebe transfernih cijena je nematerijalna imovina, uključujući licence za proizvodnju, distribuciju, prodaju, tržište i promoviranje proizvoda na stranim tržištima. Budući da nematerijalna imovina, za razliku od nekretnina, nema fizički dom, lako ju je prenijeti u zemlje koje nude pogodnosti, uključujući povoljniji porezni tretman. Upravo je o tome riječ u slučaju Coca-Cole.