Zaljevske monarhije se bore za prevlast u Siriji dok se vraćaju duhovi Arapskog proljeća

featured image

11. dec 2024. 09:24

Zaljevske zemlje koje su dugo radile na suzbijanju islamskih političkih pokreta suočavaju se s novim izazovima i prilagodbama u Siriji, gdje politički prevrati i brze promjene redefinišu njihov strateški pristup. Hay'at Tahrir al-Sham (HTS), nekadašnji ogranak Al-Kaide, trenutno je u fokusu regionalnih i međunarodnih diplomatskih aktivnosti.

HTS i brzo mijenjanje dinamike

Brza transformacija HTS-a, sadašnjeg lidera tranzicione vlasti u Damasku, izazvala je neslaganja među zaljevskim zemljama. Saudijska Arabija, UAE i Egipat ostali su iznenađeni “rebrendingom” HTS-a. S druge strane, SAD, kroz posredovanje Turske, pokazuju spremnost na dijalog sa ovom grupom.

Abu Mohamed al-Jolani, OMAR HAJ KADOUR / AFP

UAE i Assadov režim: UAE su bile ključni akter u pregovorima između Bashara al-Assada i SAD-a, nastojeći očuvati Assadovu vlast u zamjenu za oslobađanje Sirije od iranskog utjecaja. No, nagli uspon HTS-a ugrozio je ove napore, što je izazvalo frustracije u Abu Dabiju.

Šira implikacija za regiju

HTS-ov dolazak na vlast može predstavljati potencijalnu prijetnju za regionalne aktere koji su oštro protiv islamističkih pokreta. Egipatski predsjednik Abdel-Fattah el-Sisi i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, iako su popravili odnose, mogli bi se naći na suprotnim stranama kada je riječ o budućnosti Sirije pod HTS-om.

Istovremeno, Turska, koja već podržava HTS, koristi ovu priliku za konsolidaciju moći u regiji, dok Zaljevske zemlje balansiraju između angažmana s HTS-om i zadržavanja strateških prednosti u kontekstu iranskih gubitaka u Siriji.

LOUAI BESHARA / AFP

Utjecaj SAD-a i HTS-ov rebrending

SAD su signalizirale spremnost za saradnju s HTS-om, uključujući i pozive za pomoć u rješavanju slučajeva poput otmice američkog novinara Austina Ticea. Ovo je drastičan zaokret u odnosu na dosadašnji stav prema HTS-u kao terorističkoj organizaciji, dok analitičari ističu potencijalnu američku podršku grupi ako se pokaže kooperativnom.

Zaljevski lideri sada procjenjuju nove opcije u pristupu Siriji, istovremeno izražavajući zabrinutost zbog proliferacije oružja i narkotika iz Sirije, kao i povećane uloge Turske u regiji. Budući odnosi između SAD-a i HTS-a mogli bi dodatno oblikovati geopolitiku regije, dok zaljevske zemlje pažljivo biraju strategije za očuvanje vlastitih interesa.