Vlasništvo nad nekretninama u Evropi, ovo su zemlje čiji građani imaju najveći broj stanova i kuća

featured image

20. okt 2024. 12:55

Izgraditi za života kuću ili kupiti stan plan je duboko ukorijenjen u mentalitetima nekih društava, dok postoje i ona društva čiji su građani više raspoloženi da iznajmljuju nekretninu nego da je kupe ili grade. Novi podaci Statiste dodatno objašnjavaju ove trendove. U evropskim zemljama stopa vlasništva nad stambenim prostorom varira drastično, krećući se od 42 posto u Švicarskoj do čak 96 posto u Albaniji. Ove brojke jasno pokazuju razlike između zemalja s razvijenim tržištima najma i onih s manje zrelom infrastrukturom. Zemlje poput Francuske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Švicarske, gdje je tržište najma ustaljeno, bilježe niže stope vlasništva, dok zemlje poput Litve i Slovačke pokazuju veće postotke vlasnika kuća. Bosna i Hercegovina u ovoj statistici nije ubrojana. Srbija sa 91,6 posto, Hrvatska sa 91,2 posto i Crna Gorasa  91 posto vlasništva u vrhu su zemalja čiji rađani u svom vlasništvu imaju dom.

Udio vlasnika kuća, navodi istraživanje Statiste, u 27 evropskih zemalja ostao je relativno stabilan u posljednjih nekoliko godina.

Kada je riječ o prosječnim troškovima stanovanja, zemlje s nižim stopama vlasništva često se suočavaju s višim cijenama kuća. U 2023. godini, prosječna transakcijska cijena kuće znatno je viša u zapadnoj i sjevernoj Evropi nego u istočnim i južnim regijama. Naprimjer, u Austriji, koja se ubraja među najskuplje zemlje za kupovinu stana, prosječna cijena bila je tri puta viša nego u Grčkoj. Ipak, uprkos visokom ulaznom pragu, najskuplja tržišta zabilježila su sporiji rast cijena nekretnina u poređenju s onima srednje vrijednosti.

S porastom broja stanovnika u Evropi, potražnja za cjenovno pristupačnim stanovanjem ostala je visoka, pokazuje israživanje. U prošloj godini evropske zemlje završile su između jedne i šest stambenih jedinica na 1,000 stanovnika, pri čemu su Irska, Poljska i Danska predvodile listu. Međutim, jedan od glavnih izazova za opskrbu tržišta pristupačnim domovima predstavljaju rastući troškovi izgradnje. U razdoblju od 2021. do 2022. godine, troškovi stambene izgradnje drastično su porasli uslijed naglog rasta inflacije, što je znatno utjecalo na novu ponudu nekretnina.

Kako se evropska tržišta nekretnina razvijaju, čini se da će pitanje vlasništva nad kućama, cijena stanovanja i dostupnosti pristupačnih domova ostati ključno za ekonomije u Evropi.