Vlada SAD-a tužila TikTok zbog prikupljanja podataka o djeci

Aktuelnosti Forbes 4. aug 2024. 15:07
featured image

4. aug 2024. 15:07

Ministarstvo pravde SAD traži od federalnog suda da kazni TikTok i njegovu kinesku matičnu kompaniju Bajtdens (ByteDance) u tužbi podnetoj juče, optužujući kompaniju da je svjesno dozvoljavala djeci mlađoj od 13 godina da se prijavljuju na aplikaciju i prikupljala njihove lične podatke bez dozvole roditelja.

Prema tužbi, milioni Amerikanaca mlađih od 13 godina kreirali su i koristili TikTok naloge bez saglasnosti roditelja, a platforma nije obrisala te naloge i povezane lične informacije kada su to zahtijevali roditelji.

Tužba tvrdi da ove prakse krše Zakon o zaštiti privatnosti djece na internetu i sporazum iz 2019. između Federalne trgovinske komisije i TikToka, u kojem je aplikacija pristala da uništi lične podatke korisnika mlađih od 13 godina i obriše naloge onih čiju starost ne može da verifikuje.

Umjesto toga, TikTok je omogućio djeci mlađoj od 13 godina da kreiraju naloge u „Kids Mode“ režimu, koji i dalje prikuplja neke lične informacije korisnika, bez obavještavanja roditelja ili dobijanja njihove dozvole, navodi Ministarstvo pravde u žalbi podnijetoj saveznom sudu za Centralni okrug Kalifornije.

Aplikacija takođe omogućava ljudima da lažu o svojoj starosti, tvrdi tužba, omogućavajući im da kreiraju naloge sa „nepoznatom starošću“ ili da ponovo počnu proces prijave sa novim datumom rođenja ako aplikacija prvobitno pokuša da otvori nalog u Kids Mode režimu zbog unijete starosti ispod 13 godina.

Ministarstvo pravde tražilo je od suda da uvede novu trajnu zabranu koja bi spriječila TikTok da ubuduće krši Zakon o zaštiti privatnosti djece na internetu i da kazni Tiktok neodređenim iznosom za kršenje zakona o zaštiti podataka djece, kao što su to uradili sudovi u Holandiji, Irskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Portparol TikToka Majkl Hjuz (Michael Hughes) rekao je za Forbes da se kompanija ne slaže sa optužbama, „mnoge od njih se odnose na prošle događaje i prakse koje su činjenično netačne ili su već riješene“.

„Nudimo iskustva primjerena uzrastu sa strogim zaštitnim mjerama, proaktivno uklanjamo sumnjive korisnike mlađe od dozvoljenog uzrasta i dobrovoljno smo uveli funkcije poput ograničenja vremena provedenog ispred ekrana, Family Pairing i dodatne mjere zaštite privatnosti za maloljetnike“, rekao je Hjuz.

„Optuženi i njihovi zaposleni dugo su znali da djeca lažno prikazuju svoju starost kako bi zaobišla starosnu barijeru, i da su, uprkos drugim mjerama koje su navodno dizajnirane za uklanjanje djece sa platforme, djeca sveprisutna“, navodi se u tužbi.

Shutterstock/Ascannio

TikTok je kažnjen sa 5,7 miliona dolara 2019. godine kada je postigao dogovor sa FTC-om i pristao da ukloni video zapise koje su napravila djeca mlađa od 13 godina. Takođe je pristao da agencija nastavi da sprovodi istrage o usklađenosti, od kojih je jedna dovela do tužbe podnijete juče.

Zabrinutost oko privatnosti i korisničkih podataka vrtjela se oko TikToka godinama, što je navelo mnoge zakonodavce da pozivaju na zabranu aplikacije u Sjedinjenim Državama. Društvena platforma izazvala je zabrinutost zbog nacionalne bezbjednosti i privatnosti, uključujući strahove da bi kineska vlada mogla prisiliti Bajtdens da preda podatke korisnika iz SAD-a.

Kada je Donald Tramp (Donald Trump) bio predsjednik, izdao je izvršnu naredbu zahtijevajući da Bajtdens proda TikTok u roku od 45 dana ili će se suočiti sa zabranom. Mjeru su blokirali brojni savezni sudovi, a predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) je ukinuo naredbu 2021. godine. U decembru 2022. godine, Bajden je zabranio aplikaciju na većini vladinih uređaja. Ranije ove godine, Predstavnički dom i Senat su usvojili zakon koji kaže da Bajtdens mora da proda Tiktok u roku od godinu ili će biti zabranjen u SAD-u. Bajden je potpisao zakon u aprilu.

Mary Whitfill Roeloffs, Forbes

U.S. Government Sues TikTok—Claims App Violated Privacy Of Children