Trump kaže da Turska stoji iza kolapsa Assadove vlade u Siriji

featured image

17. dec 2024. 11:29

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je u ponedjeljak da turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan stoji iza “neprijateljskog preuzimanja” Sirije, misleći na kolaps vlade Bashara al-Assada ranije ovog mjeseca. 

“On je veoma pametan momak i veoma je čvrst. Ali Turska je neprijateljski preuzela vlast bez mnogo izgubljenih života. Mogu reći da je Assad bio zločinac, ono što je radio djeci”, rekao je Trump na konferenciji za novinare na Floridi, dodajući da ne zna kakav će biti ishod Assadovog kolapsa. 

“Jedna od strana je u suštini zbrisana. Niko ne zna ko je druga strana. Ali ja znam. Znate ko je to? Turska. U redu? Turska stoji iza toga. On je [Erdogan] veoma pametan momak.”

Trump je dalje rekao da “one ljude koji su ušli i dobili” – misleći na ofanzivu pobunjenika koju je predvodio Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) koja je kulminirala u decembru – kontrolira Turska. 

“I to je u redu, to je još jedan način borbe,” dodao je. 

Trump je rekao da se dobro slagao s Erdoganom i pripisao mu zasluge za stvaranje “velike vojne sile” koja još nije bila istrošena ratom. 

“Mislim, izgradio je veoma jaku, moćnu vojsku,” rekao je.

AHMAD AL-RUBAYE/Pool via REUTERS

SAD i Turska, iako su saveznici u NATO-u, godinama su bili u zavadi tokom građanskog rata u Siriji .

Trump se protivio američkom vojnom prisustvu u Siriji i 2018. naredio povlačenje 2.000-2.500 američkih vojnika iz zemlje tokom svog prvog mandata kao predsjednika. U ponedjeljak je rekao da preostalih 900 američkih vojnika u Siriji više ne predstavlja opasnost jer je “druga strana desetkovana”. 

Američko prisustvo u Siriji bilo je prvenstveno fokusirano na Sirijske demokratske snage i bilo je bolna tačka u njihovim odnosima s Turskom, koja SDF vidi kao produžetak zabranjene  Kurdistanske radničke partije (PKK).  PKK je vodila decenijama dug gerilski rat u južnoj Turskoj, a SAD i Evropska unija su je označile kao terorističku organizaciju. 

SAD su radile i obučavale SDF kako bi spriječile Islamsku državu (IS) da uspostavi uporište u Siriji.

Zabrinutost Turske oko PKK dovela je do toga da 2016. pokrene invaziju na Siriju, s ciljem da liši kurdske borce kvazi-države duž njene granice. Uslijedila su još dva vojna napada 2018. i 2019. SDF nije igrao ulogu u nedavnoj ofanzivi pobunjenika i dobio je malu podršku od SAD-a jer su pretrpjeli teritorijalne gubitke od pobunjenika koje podržava Turska. 

Tokom svoje konferencije za novinare, Trump je rekao da je ispalio projektile na zemlju, ispaljivanjem projektila na američku takozvanu “crvenu liniju” protiv upotrebe hemijskog oružja, i optužio bivšeg predsjednika Baracka Obamu da ne poštuje obavezu koju je dao. 

Tramp ponovo preti Hamasom 

Trump je također spomenuo da je imao “stvarno dobar razgovor” sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i rekao da će se lakše nositi sa situacijom na Bliskom istoku nego s ratom Rusije i Ukrajine. 

Na novinarsko pitanje šta je mislio svojim ranijim komentarom da će Hamas morati “da plati” ako ne vrate taoce, Trump je rekao: “Pa, oni će morati da utvrde šta to znači. To neće biti prijatano.”

Ranije ovog mjeseca, novoizabrani američki  predsjednik upozorio je  Hamas  na velike posljedice ako taoci u  Gazi  ne budu oslobođeni do njegovog preuzimanja dužnosti u januaru.

„Ako taoci ne budu pušteni prije 20. januara 2025., datuma na koji s ponosom preuzimam dužnost predsjednika Sjedinjenih Država, na Bliskom istoku će se platiti cijena”, napisao je Trump na svojoj platformi Truth Social.

“Odgovorni će biti pogođeni teže nego što je bilo ko pogođen u dugoj historiji Sjedinjenih Američkih Država. OSLOBODITE TAOCE SADA!”

REUTERS/Mohammed Salem

Oko 250 taoca vraćeno je u Gazu tokom napada Hamasa na južni Izrael 7. oktobra 2023. godine.

Trumpov komentar uslijedio je nakon što je Hamas objavio snimak 20-godišnjeg izraelsko-američkog taoca Edana Alexandera, koji je zarobljen dok je služio u izraelskoj vojsci. Aleksandar je u suzama molio Netanyahua da sklopi dogovor za oslobađanje talaca. 

Middle East Eye je u ponedjeljak izvijestio da se pojavila “nova dinamika” u pregovorima između  Izraela  i Hamasa o prekidu vatre u  Gazi , pri čemu je visoki  palestinski  izvor rekao za MEE da su obje strane bliže nego ikad postizanju sporazuma.

Izvor, koji je obaviješten o posljednjoj rundi indirektnih pregovora, rekao je za MEE da je niz faktora doveo do proboja, dodajući da je prošlomjesečni prekid vatre u  Libanu  dao nacrt za sličan prekid vatre u Gazi.

“Izraelska operacija nije postigla svoje ciljeve [u Libanu] i oni su se odlučili za prekid vatre”, rekao je palestinski izvor, dodajući da izraelska vlada sada želi učiniti isto u Gazi.

Komentari izvora došli su nakon što je nekoliko izraelskih medija objavilo da bi sporazum o prekidu vatre mogao biti završen već u Hanuki, što se ove godine poklapa sa 25. decembrom.