Sukob u stranci, republikanac predstavlja zakon protiv Trumpovih carina

Aktuelnosti Forbes 7. apr 2025. 15:41
featured image

7. apr 2025. 15:41

Kongresmen Don Bacon, republikanac iz Nebraske, planira da danas predstavi zakon koji bi ograničio carine predsjednika Donalda Trampa. Među republikancima raste protivljenje ekonomskoj politici predsjednika. S druge strane, predsjednik Predstavničkog dom Mike Johnson, republikanac iz Luizijane, navodno poziva članove da podrže predsjednika.

Džonson je juče rekao kolegama, kako prenosi Wall Street Journal, da republikanci u Predstavničkom domu treba da „drže liniju“ po pitanju Trampovih carina i da ih ne osporavaju. Pozvao ih je da vjeruju Trampu i njegovim instinktima koji će, kako kaže, na kraju poboljšati ekonomiju. I da jednostavno daju carinama „vrijeme“ da daju rezultate.

Zabrinutost zbog mogućih posljedica

Kongresmen Darrell Issa, republikanac iz Kalifornije, zatražio je da članovi Predstavničkog doma dobiju brifing o carinama jer nisu bili uključeni u predsjednikov plan, izvještavaju Punchbowl News. Džonson je navodno rekao da će razgovarati sa Trampom i organizovati da neko informiše poslanike.

Tramp i Majk Džonson, Foto: Reuters/Evelyn Hockstein

Tramp je prošle nedjelje uveo carine gotovo svim zemljama. To je izazvalo potrese na berzama i podstaklo ekonomiste da upozore na moguću recesiju. Zbog toga su se čak i neki republikanski zakonodavci usprotivili toj politici i i njenim potencijalnim posljedicama po njihove glasače.

Senatori preduzimaju konkretne korake

Sedam republikanskih senatora do sada se potpisalo kao kosponzori zakona u Senatu koji bi zahtijevao da Bijela kuća dobije odobrenje Kongresa prije uvođenja carina. Bejkon je za CBS News izjavio da će danas predstaviti dodatni zakon u Predstavničkom domu.

Za sada je malo vjerovatno da će zakon proći u Kongresu, a kamoli da dobije dovoljno glasova da nadjača Trampov veto. Bejkon je rekao da vjeruje da, „ako se berza bude kretala u određenom pravcu ili ako inflacija ili nezaposlenost krenu lošim tokom, da će ovaj zakon tada postati veoma izvodljiv“.

Sa sedam republikanaca koji već podržavaju zakon koji bi mogao da ograniči Trampove carine, potrebno je još samo nekoliko glasova republikanskih senatora da bi zakon dobio potrebnih 60 glasova za usvajanje. Bejkon je u nedjelju za CBS priznao da misli da će „biti teže da zakon prođe u Predstavničkom domu“. Ali, ako zakon dobije 60 glasova u Senatu, „to će izvršiti pritisak na Predstavnički dom da ga razmotri“.

Ustav je jasan

„Dakle, neće proći sjutra, niti možda za par nedjelja, ali ovo će biti na čekanju koje možemo iskoristiti. I vrijeme je da Kongres povrati svoja ovlašćenja“, rekao je Bejkon za CBS o Trampovim carinama. „Ustav je jasan – Predstavnički dom i Senat, Kongres, ima ovlašćenja nad carinama i porezima. A mi smo neka od tih ovlašćenja prenijeli na izvršnu vlast, i mislim da je to, gledajući unazad, bila greška“.

Još nije jasno koliko bi republikanskih poslanika u Predstavničkom domu moglo podržati Bejkonov zakon.

Sedam republikanskih senatora koji su do sada kosponzorisali zakon kojim se ograničava Trampova moć uvođenja carina su: Chuck Grassley (Ajova), Jerry Moran (Kanzas), Lisa Murkowski (Aljaska), Thom Tillis (Sjeverna Karolina, Todd Young (Indijana), Mitch McConnell (Kentaki) i Susan Collins (Mejn). Senator Rand Paul (Kentaki) je takođe podržao rezoluciju protiv Trampovih carina na Kanadu prošle nedjelje – nazvao je carine „porezom“ i istakao da je „zabluda misliti da će pomoći zemlji“.

Političke posljedice i upozorenja iz sopstvenih redova

Neki drugi republikanci takođe su izrazili zabrinutost zbog Trampovih carina. Međutim, još nisu podržali nijedan zakon kojim bi ih osporili. Senator Ted Cruz (Teksas) je u svom podkastu u petak rekao da nije „obožavalac“ carina i da bi plan Bijele kuće mogao „naštetiti radnim mjestima i Americi“ i povrijediti republikance na izborima 2026. godine. „Ako upadnemo u recesiju – naročito ozbiljnu – politički gledano, 2026. bi vrlo vjerovatno bila katastrofa“, rekao je Kruz, prenosi Politiko.

Iako je za sada ograničena, spremnost čak i nekih republikanaca da se raziđu sa Trampom po pitanju carina je značajna. Posebno jer su republikanski zakonodavci u Predstavničkom domu i Senatu do sada uglavnom podržavali predsjednikov program. Republikanci u Kongresu su obično bili nevoljni da se usprotive čak i predlozima koji su umanjivali moć Kongresa.

Vlast tvrdi da više od 50 zemalja želi da pregovara

Zvaničnici Trampove administracije su juče tvrdili da se više od 50 zemalja obratilo sa željom da pregovaraju o sveobuhvatnim predsjednikovim carinama. Navodno i velike zemlje poput Indije, Izraela i Vijetnama. Predsjednik je sugerisao da bi mogao biti spreman da napravi dogovor kako bi smanjio carine, iako neki njegovi saradnici to negiraju. „Više od 50 zemalja se obratilo predsjedniku da počne pregovore o carinama“, rekao je Kevin Hassett, direktor Nacionalnog ekonomskog savjeta Bijele kuće, za ABC News u nedjelju. Tvrdi da države to čine „jer razumiju da snose veliki dio tereta carina“.

Alison Durkee, Forbes

House Republican Will Introduce Bill Challenging Trump’s Tariffs—As Speaker Johnson Reportedly Urges Tariff Support