Sukob na pomolu? Izrael i Turska na ivici vojnog okršaja zbog strateške vojne baze u Siriji

Izrael i Turska nalaze se na ivici ozbiljnog vojnog sukoba u Siriji, upozoravaju zapadni zvaničnici, a sve zbog strateške vojne baze T4 (Tiyas), koju Ankara planira preuzeti i koristiti za svoje vojne operacije.
Prošle sedmice, izraelske zračne snage izvele su napade na više vojnih ciljeva u Siriji, uključujući vazdušne baze Hama i T4 – upravo u trenutku kada je turski tim trebalo da započne tehničku procjenu baze za njenu obnovu.
Prema informacijama koje su za Middle East Eye (MEE) potvrdila dva zapadna zvaničnika, izraelski premijer Benjamin Netanyahu obavijestio je saveznike da ima “ograničen vremenski okvir” da napadne T4 bazu, jer bi ona nakon turskog raspoređivanja postala “nedodirljiva” za izraelske operacije.
Napad na turske vojnike, čak i greškom, mogao bi izazvati ozbiljan regionalni konflikt. Istovremeno, uvođenje turskih sistema protivzračne odbrane, kao što su Hisar, značilo bi ozbiljno ograničenje izraelske slobode djelovanja u sirijskom zračnom prostoru.

Turska planira rasporediti bespilotne letjelice za izviđanje i napade, kao i ruske S-400 sisteme kao privremenu mjeru dok se baza ne obnovi. Na duže staze, Ankara planira složen sistem vazdušne odbrane koji bi štitio od aviona, dronova i raketa.
Iako je postignut određeni napredak u pregovorima između Izraela i Turske, Netanyahu insistira na demilitarizaciji južne Sirije, uključujući i prisustvo turskih snaga. Međutim, obje strane su izdale identične izjave: “Ne tražimo sukob.”
Geopolitička pozadina i rivalstvo
Pad režima Bašara al-Asada u decembru i turski uspon kao dominantne sile u Siriji zabrinuli su Izrael, koji sada vidi Ankaru kao veću prijetnju od Irana.
Prema navodima MEE-a, Turska i nova sirijska vlast pregovaraju o sporazumu prema kojem bi Ankara obezbjeđivala vojnu zaštitu i zračnu podršku Damasku, što bi dodatno potisnulo iranski i izraelski utjecaj.
Osim toga, Turska želi pojačati borbu protiv Islamske države (IS) kako bi osigurala podršku Washingtona za svoje prisustvo u regionu, posebno nakon planiranog povlačenja američkih trupa.
Netanyahu lobira protiv Turske u SAD-u
Netanyahu je intenzivirao lobiranje protiv prodaje američkih F-35 borbenih aviona Turskoj, koristeći svoje veze s američkim senatorom Marcom Rubiom. Više izvora za MEE potvrdilo je da je Netanyahu više puta tražio od Rubia da blokira prodaju.

Rubio je već dugo poznat kao oštar kritičar Turske i blizak saveznik izraelske politike. S druge strane, zvaničnici u Ankari vjeruju da Netanyahu ima ograničen utjecaj na odluke bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, koji je u više navrata imao tople odnose s Erdoganom, ali je javno kritikovao turski ekspanzionizam.
Uprkos zvaničnim izjavama o nespremnosti za sukob, tenzije između dvije regionalne sile rastu. Kontrola nad vojnim bazama T4 i Palmyra mogla bi odlučiti ko će dominirati poslijeratnim poretkom u Siriji – Turska s podrškom novih sirijskih vlasti, ili Izrael koji ne želi gubiti vojni primat i slobodu kretanja.
Ako situacija eskalira, potencijalni sukob između Turske i Izraela mogao bi imati nesagledive posljedice po cijeli Bliski istok.