Stiže nam zima i stari problemi: Zagađenost zraka u Sarajevu i smog – Uzroci, posljedice i rješenja

featured image

13. sep 2024. 09:45

Zagađenost zraka u Sarajevu predstavlja jedan od najozbiljnijih ekoloških i zdravstvenih problema s kojima se suočava glavni grad Bosne i Hercegovine. Tokom zimskih mjeseci, smog se spušta nad gradom, stvarajući opasne uslove za stanovništvo i uzrokujući ozbiljne posljedice po zdravlje. Razlozi za ovu zagađenost su brojni, uključujući geografski položaj, zastarjele sisteme grijanja, saobraćaj i industriju. Ovaj tekst istražuje uzroke zagađenosti zraka, njegove posljedice po zdravlje stanovništva, kao i moguće mjere koje bi mogle ublažiti ovaj problem.

Geografski položaj i klimatski uslovi

Sarajevo je smješteno u kotlini, okruženo planinama koje ograničavaju prirodnu cirkulaciju zraka. Tokom zimskih mjeseci, zbog temperaturnih inverzija, hladni zrak ostaje zarobljen u kotlini, dok topliji zrak ostaje iznad njega, stvarajući uslove u kojima se zagađeni zrak ne može disperzovati. Ovo dovodi do nakupljanja smoga, mješavine dima i magle, koja se često može vidjeti kako “leži” iznad grada.

Zastarjeli sistemi grijanja

Veliki broj domaćinstava u Sarajevu koristi čvrsta goriva poput uglja i drva za grijanje tokom zime. Sagorijevanje ovih materijala, posebno uglja niske kvalitete, proizvodi velike količine čestica PM2.5 i PM10, koje su izuzetno štetne po zdravlje. Ovi sistemi grijanja nisu ekološki prihvatljivi, ali zbog ekonomske situacije mnogi građani nemaju alternativu.

Pixaby

Saobraćaj

Saobraćaj je još jedan značajan izvor zagađenja zraka u Sarajevu. Stari automobili s neefikasnim motorima i visokim emisijama, kao i nedostatak adekvatne kontrole emisije ispušnih plinova, doprinose visokim nivoima azot-dioksida (NO2) i drugih štetnih plinova. Zbog specifične topografije Sarajeva, saobraćaj često usporava u gradskim uskim ulicama, što dodatno pogoršava problem.

Industrija i građevinski radovi

Industrijska postrojenja i građevinski radovi, iako u manjoj mjeri, takođe doprinose zagađenju zraka. Emisije prašine i štetnih plinova iz malih industrijskih objekata, kao i nekontrolisana gradnja, stvaraju dodatni pritisak na kvalitet zraka u gradu.

Posljedice zagađenosti zraka

Zagađenost zraka u Sarajevu ima ozbiljne posljedice po zdravlje stanovništva i kvalitet života u gradu. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Sarajevo često prelazi preporučene granične vrijednosti za koncentracije PM2.5 i PM10 čestica, azot-dioksida i drugih štetnih supstanci u zraku. Ovo može dovesti do brojnih zdravstvenih problema:

  • Respiratorne bolesti: Dugotrajna izloženost zagađenom zraku povećava rizik od astme, bronhitisa, hronične opstruktivne plućne bolesti (HOPB) i drugih respiratornih oboljenja, posebno kod djece, starijih osoba i onih s već postojećim zdravstvenim problemima.
  • Kardiovaskularne bolesti: Zagađen zrak može uzrokovati upale krvnih sudova, što povećava rizik od srčanih udara, moždanih udara i drugih kardiovaskularnih oboljenja.
  • Rak pluća: Postoje dokazi koji povezuju dugotrajnu izloženost PM2.5 česticama s povećanim rizikom od raka pluća.
  • Smanjenje kvaliteta života: Pored zdravstvenih problema, zagađen zrak utiče i na opći kvalitet života, uzrokujući umor, glavobolje i opšti osjećaj nelagode.

Moguća rješenja i mjere za smanjenje zagađenosti

Rješavanje problema zagađenosti zraka u Sarajevu zahtijeva sveobuhvatan pristup i saradnju između lokalnih vlasti, građana i međunarodnih organizacija. Neka od mogućih rješenja uključuju:

Modernizacija sistema grijanja

Jedan od ključnih koraka je prelazak sa čvrstih goriva na ekološki prihvatljivije izvore energije, kao što su prirodni plin, električna energija ili obnovljivi izvori poput solarnih sistema. Subvencioniranje energetski efikasnih rješenja i pružanje financijskih olakšica građanima moglo bi pomoći u ovom procesu.

Unapređenje javnog prevoza i saobraćajne infrastrukture

Unapređenje javnog prevoza uvođenjem ekološki prihvatljivih autobusa i tramvaja te promocija alternativnih oblika transporta, kao što su biciklizam i pješačenje, mogu smanjiti zagađenje uzrokovano saobraćajem. Takođe, uvođenje zona s niskim emisijama u centru grada i bolja regulacija saobraćaja može doprinijeti smanjenju zagađenja.

Pixaby

Striktnije kontrole emisija i regulacije

Uvođenje strožijih standarda emisije za vozila i industriju te redovne kontrole emisija mogu smanjiti nivoe zagađenja. Potrebno je da nadležne institucije preduzmu mjere za smanjenje industrijskog zagađenja i kontrole gradnje.

Podizanje svijesti građana i edukacija

Kampanje podizanja svijesti i edukacija o štetnosti zagađenosti zraka i važnosti smanjenja individualnog doprinosa zagađenju (npr. štednja energije, korištenje ekološki prihvatljivih sredstava grijanja) mogu imati pozitivan uticaj na dugoročnu borbu protiv smoga.

Problem zagađenosti zraka u Sarajevu je kompleksan i zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje modernizaciju infrastrukture, regulaciju industrije i saobraćaja, te angažman i svijest građana. Smog u Sarajevu nije samo ekološki, već i društveni problem koji direktno utiče na zdravlje i kvalitet života svih stanovnika. Dugoročna rješenja moraju uključivati koordinirane napore svih sektora društva kako bi se zaštitilo zdravlje sadašnjih i budućih generacija.