Ruska vojska sve više ovisi o prastarim, slabo zaštićenim oklopnim vozilima

Aktuelnosti Forbes 20. jan 2025. 13:41
featured image

20. jan 2025. 13:41

Oklopna vozila BTR-50 u službu su ušla 1954. godine, a 69 godina kasnije stižu na frontu u Ukrajini.

Prije godinu dana, nezavisni analitičari zamijetili su porast aktivnosti u bazi za popravke i skladištenje tenkova u gradu Arsenjevu na dalekom istoku Rusije.

Tehničari su počeli iz skladišta izvlačiti desetke vozila BTR-50. “Pronašli 63 vozila BTR-50, sva su uklonjena i čini se da su u dobrom stanju,” piše analitičar Highmarsed.

To je dovoljno za dvije bojne. Ipak, Highmarsed dodaje kako postoji nešto mračnija implikacija. “Očekujem vidjeti još gubitaka BTR-50 u budućnosti,” predviđa on.

Rusi su dosad otpisali najmanje deset ovih vozila, zabilježio je kolektiv Oryx. Ona koja su preživjela još uvijek sudjeluju u borbama – neka su dobila nove kupole, druga dodatni oklop za zaštitu od sveprisutnih dronova.

Ako išta, ovi “muzejski primjerci” – kako ih opisuje jedan promatrač – postaju sve češći prizor duž čitave fronte. S druge strane, njihov povratak na frontu mogao bi biti tek privremen. Sva ruska vozila praktički su ugrožene vrste u ratu u kojemu sve više dominiraju dronovi.

Special Kherson Cat via FORBES

O kakvim je vozilima riječ?

BTR-50 teži 15 tona, a ima dovoljno prostora za dva člana posade i do 20 putnika. Obično je opremljen i teškom strojnicom. Ruska vojska počela ga je koristiti 1954. godine i tijekom narednih 12 godina bilo je to glavno borbeno vozilo sovjetske vojske. Vozila bi prevozila trupe u bitke, štitila vojnike pri izlasku i pružala im podršku strojnicom.

Ipak, ovo vozilo ima tanak oklop i slabo naoružanje. Kada je 1966. godine predstavljeno teže – i teže naoružano – vozilo BMP-1, tisuće starijih vozila BTR-50 prebačena su u jedinice na drugoj liniji. Počela su se koristiti za prijevoz artiljreije, inženjera i protuzračnog oružja sve dok ih i iz tih uloga nisu izbacili traktori MT-LB.

Krajem 2022. godine ruska je vojska koristila tek šačicu ovih prastarih modela. Činjenica da su ih zadržali u službi ne bi trebala nikoga iznenaditi. “Rusija ne vidi potrebu da u potpunosti iz inventara ukloni starije oružje. Oni su usvojili hibridni model modernizacije,” objasnili su u The Russian Way of War autori Lester Grau i Charles Bartles.

Ta vozila pružala su sekundarnu podršku, daleko iza linije fronte. Istovremeno su tisuće modela propadale po skladištima. Prije dvije godine djelovalo je nezamislivo da će ti viškovi ponovno krenuti u rat, ali to je bilo prije nego što su Rusi izgubili više od 15.000 oklopnih vozila i drugih komada teške opreme.

Budući da ruska industrija godišnje proizvede možda 200 borbenih vozila BMP-3 i oko 90 tenkova T-90M, kao i par stotina drugih oklopnih vozila, zamjene koje Kremlj mora pronalaziti kako bi nadomjestio strašne gubitke neizbježno dolaze iz nekoć velikih zaliha opreme iz Hladnog rata.

Prije tri godine u tim skladištima su bili deseci tisuća starih tenkova i drugih vozila, ali te zalihe nisu beskonačne. I one su se počele prazniti, zbog čega su Rusi za prijevoz vojnika, a ponekad i izravne napade, počeli koristiti civilna vozila.

Sve veći pritisak na industriju

Danas više nije neobično vidjeti neko civilno vozilo, bez oklopa, nakrcano prestravljenim ruskim pješacima, u jurnjavi prema ukrajinskim položajima.

Upotreba civilnih vozila veliki je znak pritiska na rusku proizvodnju opreme, kao i povratak vozila BTR-50 na frontu. Nedavne satelitske snimke sugeriraju da postoje i gori znakovi: nekoć prepuna skladišta danas su gotovo prazna.

To ne znači da se Rusija neće nastaviti boriti, ali znači da će se sve više morati boriti pješice. Nevjerojatno je da u slučaju napada dronovima vojska na nogama mnogo bolje prolazi od vojske u oklopnim vozilima.

“Svaki put” kada ruski odredi pokušaju izvesti napad vozilima, “rezultat je nula”, požalio se nedavno jedan ruski bloger u poruci koju je preveo estonski analitičar WarTranslated. No “pješaci, uz podršku artiljerije i dronova, polako ali sigurno zauzimaju liniju za linijom.”

Međutim, postoji jedna stvar koju pješaci ne mogu postići. Ne mogu iskoristiti rupe u obrani neprijatelja kako bi brzo i duboko prodrli u neprijateljski teritorij. Upravo zato se najnoviji ruski napredci mjere u metrima, a ne kilometrima.

I upravo zato su preživjela vozila BTR-50, bez obzira na njihovu starost, još uvijek iznimno vrijedna za Ruse.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
(Prevela: Nataša Belančić)