Rusija transportuje sjevernokorejske trupe na linije fronta u civilnim kamionima, tvrde obavještajci
Rusija transportuje sjevernokorejske vojnike na linije fronta kamionima sa civilnim tablicama, izvjestila je ukrajinska vojna obavještajna agencija (HUR) 27. oktobra.
Objava je uslijedila nakon izvještaja američkih i ukrajinskih zvaničnika da se kontingent sjevernokorejskih trupa uputio u rusku Kursku oblast kako bi pomogao Moskvi u suprotstavljanju ukrajinskoj ofanzivi u regionu.
Ruski policajci su 27. oktobra zaustavili kamion Kamaz civilnih registarskih oznaka na autoputu Kursk-Voronjež, objavio je HUR putem svog zvaničnog Telegram kanala. Vozilo je navodno bilo nakrcano sjevernokorejskim vojnim osobljem, ali vozač nije imao dokumentovana borbena naređenja.
U presretnutoj radio komunikaciji, oficiri ruske 810. zasebne brigade marinaca pokušavaju da riješe problem zaustavljenog kamiona, navodi se u audio zapisu koji je objavio HUR. Jedinica je očekivala da će primiti sjevernokorejsko pojačanje preko kamiona Kamaz.
Audio snima kako policajci razgovaraju o tome zašto je kamion zaustavljen na autoputu Kursk-Voronjež i zašto vozaču nedostaje odgovarajuća dokumentacija.
Izvještaj HUR-a ukazuje da su sjevernokorejske trupe na putu ka ruskim jedinicama, u skladu s najavom predsjednika Volodimira Zelenskog od 25. oktobra da Rusija planira poslati prve sjevernokorejske vojnike u zonu borbenih dejstava 27. i 28. oktobra.
Dok su Rusija i Sjeverna Koreja prvo odbacile ukrajinske izvještaje da se sjevernokorejske trupe uključuju u rat, čelnici zemalja su posljednjih dana promijenili jezik, prelazeći od poricanja do opravdavanja.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je 24. oktobra indirektno priznao prisustvo sjevernokorejskih vojnika u Rusiji, odgovarajući na tvrdnje o satelitskim snimcima sa “ako postoje slike, one odražavaju nešto” i navodeći sporazum o odbrani Pjongjanga s Moskvom.
Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje saopćilo je 25. oktobra da će svaka odluka o slanju trupa u Rusiju biti u skladu s međunarodnim pravom .
Procjene o broju sjevernokorejskih trupa poslanih na ukrajinsko-rusku liniju fronta variraju. Američki zvaničnici procjenjuju da se oko 3.000 sjevernokorejskih vojnika obučava u Rusiji , ali je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby ukazao da bi ukupan broj sada mogao biti veći.
Južnokorejske obavještajne službe obavijestile su zakonodavce da bi broj vojnika Sjeverne Koreje u Rusiji mogao dostići 10.000 do decembra, dok je Kijev rekao da je Pjongjang poslao skoro 12.000 vojnika u Rusiju, uključujući 500 oficira i tri generala.
Ruski vojnici u gradu Selidovu u Donjeckoj oblasti vjerovatno su otvarali vatru na civile u odvojenim prilikama, ubivši najmanje dvije žene i ranivši jednu osobu, saopštilo je 27. oktobra kancelarija regionalnog tužioca.
Selydove je mjesto teških bitaka dok se ruske snage guraju dublje u naselje, koje se nalazi 18 kilometara (11 milja) jugoistočno odključnog ukrajinskog logističkog čvorišta Pokrovsk .
Ukrajinski tužioci pokrenuli su istragu o ratnim zločinima o snimcima i izvještajima podijeljenim na društvenim mrežama koji optužuju ruske vojnike da su pucali i ubijali stanovnike grada.
Na jednom snimku se navodno vidi kako ruski vojnici otvaraju vatru na civilni automobil u naseljenom području 24. oktobra. Jedan stanovnik je povrijeđen, a pomoć su mu pružili ukrajinski vojnici koji su nakon toga stigli na lice mjesta, saopštilo je tužilaštvo.
U odvojenom incidentu, dvije žene su navodno ubijene od strane ruskih vojnika. Tijela su pronađena u stambenom sektoru koji nije bio jako pogođen neprijateljstvima i vjerovatno je već pod ruskom kontrolom, rekli su tužioci, pozivajući se na izvještaje medija i otvorene izvore.
U toku je istraga radi utvrđivanja okolnosti i počinilaca, navodi se u saopštenju.
Kijev je optužio Rusiju da je počinila preko 137.000 ratnih zločina u Ukrajini u sklopu svoje agresije. Bilo je brojnih izvještaja o ubistvima i mučenju civila i ukrajinskih ratnih zarobljenika dok Moskva nastavlja svoj sveobuhvatni rat i drži otprilike jednu petinu ukrajinske teritorije.
Ukrajinske snage nastavljaju da drže sve dominantne visine u blizini Levadna u Zaporiškoj oblasti i pokušavaju da obnove svoje položaje, rekao je glasnogovornik Južnih odbrambenih snaga Vladyslav Voloshyn u zraku 27. oktobra.
Portparol je to rekao kao reakciju na nedavni izvještaj ukrajinske službe za praćenje DeepState , u kojoj se tvrdi da su ruske snage zauzele naselje.
Ukrajinska vojska upozorila je da Rusija eskalira svoje operacije u južnoj Zaporoškoj oblasti , baš kao što nastavlja svoju akciju u regionu Donbasa na istoku Ukrajine.
Vološin je rekao da ne bi Levadne nazvao naseljem već jednostavnom “tačkom na otvorenom polju” koja se nalazi u niziji, što otežava odbranu.
Portparol je priznao da su ruske snage uložile velike napore u sektor, postigavši ”djelimičan uspjeh” i zabio klin u ukrajinsku odbranu. Nije eksplicitno rekao da li je zarobljena cijela Levadne, kako je izvijestio DeepState.
Prema riječima Voloshina, Rusija je intenzivirala svoje operacije u toj oblasti nakon što je početkom oktobra zauzela grad Vuhledar u Donjeckoj oblasti.
Levadne se nalazi u blizini administrativnih granica Zaporiške i Donjecke oblasti, oko 50 kilometara (30 milja) zapadno od Vuhledara i 100 kilometara (60 milja) istočno od grada Zaporožja.
Rusko Ministarstvo odbrane izvijestilo je da je tokom noći 27. oktobra oborilo 51 ukrajinsku bespilotnu letjelicu, od kojih je 18 presretnuto iznad zapadne oblasti Tambov.
Dronovi su pogodili okrug Mičurinski u regionu oko 0:40 po lokalnom vremenu, izazvavši požar koji je brzo ugašen, izjavio je guverner Maksim Jegorov na svom Telegram kanalu.
Kanal Astra Telegram navodi da je požar izbio na kontrolnoj stanici Transneft Druzhba u selu Novonikolskoye.
Kyiv Independent nije mogao provjeriti tvrdnje.
Transneft Druzhba je podružnica vodeće ruske državne naftne kompanije Transnefta. Ona upravlja naftovodom Druzhba, izgrađenim da rusku naftu prenosi u evropske zemlje preko Bjelorusije i Ukrajine.
Rafinerija nafte Michurinsky se takođe nalazi u selu Novonikolskoye.
Ukrajina je izvela dalekometne napade dronovima na rusku teritoriju, često ciljajući rafinerije nafte i skladišta kako bi poremetila opskrbu ruske vojske gorivom i smanjila prihode Moskve od izvoza fosilnih goriva , što je ključno za finansiranje rata.
Rusija je tvrdila da su njene snage takođe oborile 16 dronova iznad Belgorodske oblasti, po četiri iznad Brjanske, Lipecke i Orilske oblasti, tri iznad Voronješke oblasti i jednu iznad Kurske oblasti. Druge ukrajinske bespilotne letjelice su navodno oborene iznad Azovskog mora.