Rat dronova na nebu iznad Ukrajine prerastao je u utrku u naoružanju (VIDEO)
Nad Ukrajinom ne prelijeće mnogo letjelica s pilotima, ali to ne znači da rat u zraku ne bjesni i da posljedice na tlu nisu ogromne, naglašava u analizi David Hambling, Forbesov stručnjak za naoružanje i tehnologiju
Ukrajinski presretači redovito osljepljuju ruske izvidničke kapacitete i sprječavaju izvođenje napada dugog dometa. Rusija pronalazi načine da uzvrati udarac, ali presretači postaju sve moćniji u ovoj tehnološkoj utrci u naoružanju. Ovo nadmetanje od ključne je važnosti ne samo za ovaj rat, već i za sukobe budućnosti.
Ukrajinska protuzračna obrana, od projektila Patriot do novih aviona F-16, sprječava Rusiju da prelijeće zemlju, ali zato Rusi koriste precizne klizne bombe dugog dometa. Ponekad ispale do stotinu tih bombi dnevno, a najveća od njih teži preko tri tone.
Istovremeno, Rusija koristi svoju ogromnu prednost u teškoj artiljeriji i udara ukrajinske položaje, izvodeći napade daleko iza linija fronte svojim bespilotnim letjelicama Lancet.
Te malene dronove vrlo je teško srušiti. Oni lete na velikim visinama, praktički su nevidljivi i slabije se vide na radarima od aviona. Uz to, previše ih je da bi ih Ukrajinci mogli srušiti sve svojim ograničenim zalihama protuzrakoplovnih projektila. Ipak, ponekad je taktički nužno srušiti dron Orlan-10, koji košta 100 tisuća dolara, projektilom Stinger, čija je cijena gotovo pola milijuna dolara.
Presretači koji lete vrlo visoko
Ipak, posljednjih je mjeseci Ukrajina prilagodila svoje FPV dronove – koje uglavnom koriste za uništavanje tenkova, artiljerije i drugih meta na tlu – u presretače koji lete vrlo visoko od tla. Kvadkopteri (cijene 700 dolara) sada mogu pogoditi izviđačke dronove na visini od 3,5 kilometra, a sve češće pogađaju svoje mete.
Ova nova sposobnost mogla bi u potpunosti promijeniti situaciju na tlu. Na primjer, postoje dokazi da su Ukrajinci tijekom ofenzive u Kursku uspjeli zauzeti toliko teritorija tolikom brzinom upravo zato jer su najprije uništili ruske izviđačke dronove, zbog čega Rusi više nisu mogli pratiti niti napadati njihove snage.
Porast presretanja
U kolovozu je organizacija Wild Hornets objavila video u kojemu je prikazano više od stotinu presretanja dronovima. U nedavnoj objavi kažu kako su sada premašili brojku od 300 presretanja, a stopa uspjeha im je preko 50 posto.
Prošlog tjedna je skupljač sredstava za proizvodnju dronova, Serhij Sternenko, naglasio kako je 1129. odred za protuzračne projektile srušio 145 ruskih izvidničkih dronova “u kratkom periodu”, a The Times je razgovarao s ukrajinskom jedinicom marinaca koja je također presrela više od 50 dronova.
Presretanje je jednostavno jer su izvidnički dronovi praktički glineni golubovi. Nakon što ih primijeti na radaru, pilot FPV drona može podići svoju letjelicu i približiti im se odozgo ili iz pozadine. Pilot izvidničkog drona potpuno je koncentriran na tlo i uopće nije svjestan da je meta napada dok se u njegov dron ne zaleti ukrajinska letjelica.
Ukrajinski stručnjak za elektronsko ratovanje Serhij Flash zamijetio je uspaničene rasprave na ruskim kanalima na Telegramu o tome kako se nositi s ovom prijetnjom. Tamo je predložen i niz tehničkih rješenja koja su i uvedena u posljednjih nekoliko tjedana.
Obrambene mjere
Većina dronova bijele je boje. To znači da ih je teško vidjeti s tla jer se stapaju sa svijetlim nebom ili oblacima, ali iznimno dobro ih se vidi odozgo. Maskiranje dronova bojama sada je postalo standardno.
Prve obrambene mjere koje su se pojavile u ruskim izvidničkim dronovima su malene kamere na stražnjem dijelu drona. One barem do neke mjere mogu upozoriti pilota da su meta napada i dati mu priliku da se makne.
Neki ruski dronovi sada također imaju i ometače, baš kako je Serhij Flash predvidio. Jedan primjer, kojeg je opisao analitičar Roy na X-u/Twitteru, skenira okolinu u potrazi za videosignalima. Velika je vjerojatnost da snažan videosignal dolazi od FPV presretača u blizini, a sustav nakon detekcije emitira signal za ometanje na istoj frekvenciji.
Sve instalacije ometača više djeluju kao improvizirana rješenja s terena, a ne nešto što je dodano u tvornici, što je još jedan dokaz koliko je u ratovanju dronovima važno reagirati brzo.
Flash spominje još neke ruske ideje za obranu, ali te ideje još nisu uvedene. Moguće je da su prekomplicirane ili nisu prošle testove. Darvinistička priroda ratovanja dronovima znači da će se svaka obrambena “mutacija” koja djeluje uspješno proširiti poput požara jer će dronovi koji ju nemaju biti uništeni.
Budućnost borbe dronova
Nije iznenađujući da Rusi sada usvajaju iste taktike. Ne znamo jesu li uspješno integrirali FPV operacije s protuzračnim radarima kao što je to učinila Ukrajina, ali postoje snimke ruskih FPV dronova koji ruše ukrajinske izvidnike.
Istovremeno, Wild Hornets prikuplja sredstva za FPV dronove sljedeće generacije koji su brži i još sposobniji, a istovremeno rade i na presretačima za napade na ruske dronove Shahed.
Samo je pitanje vremena kada ćemo početi viđati FPV borce koji ne samo da ruše neprijateljske letjelice, već se mogu boriti i s FPV dronovima na drugoj strani. Rat dronovima postat će nova grana ratovanja.
Ovakav scenarij ima barem tri moguća ishoda.
Prvi: Obrana ostvari prednost i izvidničke operacije se nastavljaju, ali s mnogo više gubitaka. Bojište je pod konstantnim nadzorom obje strane.
Drugi: Napad će trijumfirati i nijedna strana neće svoje izvidničke dronovi moći zadržati u zraku. Sveprisutne oči na nebu nestat će i operacije će se vratiti u doba prije dronova.
Treći (i najvjerojatniji): jedna strana će ostvariti superiornost na ovom polju nad drugom. Pobjednik će moći vidjeti i napadati neprijatelja, ostati nevidljiv i napadi iz velikih udaljenosti projektilima, kliznim bombama i dronovima dugog dometa neće mu moći nanijeti štetu. Možda je još gore to što će se gubitnici morati nositi i s teškim i konstantnim napadima na svoje kopnene snage, a neće moći uzvratiti napad.
Zračne snage uvijek su bile važne, a sada jedna druga vrsta snaga iz zraka može utjecati na ishode bitki na tlu.
Nova nebeska bojišnica možda izgleda kao bitka igračkama. Ali pobjednik će vrlo vjerojatno dobiti cijeli rat, a ulozi teško da mogu biti veći.
Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
(Prevela: Nataša Belančić)