Prevoznici iz BiH nezadovoljni odlukom, najavili blokade granica prema EU
Prevoznici iz Bosne i Hercegovine nedavno su najavili mogućnost blokade granica prema Evropskoj uniji, što je izazvalo veliku pažnju javnosti.
Ovaj potez proizašao je iz nezadovoljstva novim pravilnicima i zahtjevima koje je EU uvela u vezi sa transportom robe iz BiH. Glavni razlozi za ovu odluku su tehničke i administrativne prepreke, a među najvažnijim su:
- Tehničke norme i standardi – EU je uvela strože ekološke i tehničke zahtjeve za prevozna sredstva, na što mnogi prevoznici iz BiH nisu u potpunosti usklađeni. Mnogi kamioni ne zadovoljavaju ove norme, a njihova modernizacija predstavlja ogroman financijski izdatak za domaće prevoznike.
- Administrativni zahtjevi – Novi administrativni postupci i zahtjevi za izdavanje dozvola za međunarodni pevoz također su se pokazali kao značajan problem. Ovi zahtjevi povećavaju troškove i kompliciraju poslovanje prevoznika.
- Cijene dozvola – Dozvole za prevoz u EU postale su znatno skuplje, a broj dozvola koje se izdaju ograničen je, što stvara nestašicu i dodatne teškoće na tržištu transporta.
- Nedostatak reciprociteta – Autoprevoznici iz BiH ističu da EU ne primjenjuje odgovarajuće mjere reciprociteta. Iako BiH od svojih prijevoznika traži usklađivanje sa europskim standardima, EU zemlje članice ne primjenjuju iste rigorozne uvjete prema prevoznicima iz BiH.
Predstavnici prevozničkih firmi izvan šengenskog područja nedavno su se susreli s negativnim odgovorom Evropske unije na njihov zahtjev da profesionalni vozači budu izuzeti od pravilnika koji ograničava njihov boravak u zemljama članicama na 90 dana unutar 180 dana.
Jedan od ključnih trenutaka koji je izazvao daljnju napetost u ovom kontekstu bio je odbacivanje zahtjeva Edina Forte, Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine , koji je zatražio od EU da pruži određeni period prilagodbe za domaće prevoznike. Naime, Forto je tražio odgodu primjene strožih tehničkih normi kako bi prijevoznici iz BiH imali vremena za prilagođavanje. Međutim, EU je odbila ovaj zahtjev, što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo među prevoznicima i pojačalo njihove prijetnje blokadom granica.
Zbog svega navedenog, prevoznici iz BiH smatraju da EU svojim mjerama nepotrebno otežava njihov rad, povećava troškove i ugrožava konkurentnost njihovih usluga. Planirana blokada granica prema EU zamišljena je kao oblik protesta protiv novih mjera, s ciljem vršenja pritiska na vlasti EU da povuku ili barem ublaže ove zahtjeve.
Međutim, ovakav potez nosi i potencijalne negativne posljedice, uključujući mogući zastoj u međunarodnoj trgovini, blokadu protoka roba i ozbiljan utjecaj na ekonomiju obje strane granice. Ova situacija također ukazuje na šire probleme u usklađivanju zakonodavstva između BiH i EU, posebno u sektoru transporta, te postavlja pitanje koliko su obje strane spremne na kompromis i dugoročne pregovore.