Pariz predao olimpijsku baklju Los Angelesu: Amerika i Kina dijele zlato, Francuska slavi ekonomski rast
Borba za najviše zlatnih medalja na Olimpijskim igrama u Parizu završila je neriješenim rezultatom (40-40) između Kine i Sjedinjenih Država. Međutim, u ukupnom zbiru osvojenih medalja, SAD sa 126 zlatnih, srebrenih i bronzanih medalja zatvara ovogodišnje Igre kao pobjednik, na drugom mjestu po broju osvojenih medalja je Kina (91), treća je Velika Britanija sa osvojenih 65 medalja, Francuska, zemlja domaćin završila je na četvrtom mjestu sa 64 medalje, dok je Australija peta sa 53 medalje. Prema ukupnom zbiru medalja, Japan je šesti, iako je po broju osvojenih zlatnih medalja odmah iza Amerike i Kine. Sa 34 medalje Nizozemska je Olimpijadu završila na sedmom mjestu.
Takmičenje u 45 sportova
Ove godine u Parizu se takmičilo oko 10.500 sportista iz 206 zemalja, koji su odmjerili snage u 45 sportova. Bosnu i Hercegovinu predstavljalo je pet sportista u tri sporta: plivači Lana Pudar i Jovan Lekić, atletičar Mesud Pezer i džudistkinje Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić.
Od 1896. godine, kada su u Atini održane prve Ljetne olimpijske igre, Pariz je još dva puta bio domaćin igara, prvi put davne 1900. godine, a potom i 1924. godine.
Ceremonijom zatvaranja sinoć je u Parizu predao olimpijsku baklju Los Anglesu, kao gradu koji će 2028. godine biti domaćin Ljetnih olimpijskih igara. I dok je otvaranje bilo spektakularno, jer su Parižani odlučili cijeli svoj grad pretvoriti u olimpijsku pozornicu tokom otvaranja, ni ceremonija zatvaranja nije bila ništa manje spektakularna. Istina, protekla je bez kontroverzi, za razliku od otvaranja kada su organizatori u “moru” umjetničkih tačaka i performansa, pod sloganom sloboda, bratstvo i jednakost, dali prostor i onoj u stilu tajne večere. Crkveni krugovi i konzevratnivnija javnost nisu smatrali prikladnim da biblijsku temu izvode manekenke, plesačice, modne ikone i transvestiti iz zemlje domaćina, oko stola, koji je služio i kao modna pista.
Kako bi se približila kultura Los Angelesa kao sljedećeg grada domaćina, Hollywood kao tema a u njoj jedan od najvećih superstara današnjice Tom Cruise, bili su neizostavni, i sudeći prema reakciji publike, dobrodošli akteri.
U liku Ethana Hunta oduševio je 71500 gledatelja spustivši se s vrha stadiona (Stade de Francea) uz melodiju “Mission: Impossible”. Nakon što se spustio na tlo, te se rukovao s očaranim sportistima, uzeo je olimpijsku zastavu od zvijezde gimnastike Simone Biles, pričvrstio je na zadnji dio motora i odvezao se iz arena na aerodrom, u unaprijed snimljenom segmentu ukrcao se na avion i odletio za Los Angeles. Stigavši, skočio je padobranom iznad Hollywood Hillsa. Na kultnim slovima Hollywood dodao je još tri “o” iznad kako bi izgledali kao olimpijski krugovi.
Na golemim ekranima stadiona Eilish, Red Hot Chili Peppers, reper Snoop Dogg — koji je nosio hlače s olimpijskim krugovima i Dr. Dre održavali su zabavu u unaprijed snimljenoj emisiji s kalifornijske plaže.
Svaki je rodom iz Kalifornije, uključujući i E.H.R, koja je uživo pjevala američku himnu na Stade de Franceu.
Publika na stadionu je urlala dok je francuski plivač Leon Marchand obučen u odijelo i kravatu umjesto kupaćih gačica koje je nosio da bi osvojio četiri zlata, prvi pokupio olimpijski plamen iz vrtova Tuileries u Parizu.
Potrošnja na hotele porasla za 16 posto
Pojavljujući se kasnije na stadionu uz povike gledatelja “Léon, Léon”, Marchand je zatim otpuhao plamen. To je značilo da su Ljetne olimpijske igre završene. Naša plivačica Lana Pudar nosila je zastavu BiH na zatvaranju Olimpijskih igara.
Predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach rekao je da su Igre u Parizu bile “sport u svom najboljem izdanju”. “Ovo su bile senzacionalne Olimpijske igre od početka do kraja”, rekao je Bach.
Olimpijske igre osim sportskog spektakla, imale su i svoj ekonomski efekat u Francuskoj, zemlji domaćina.
Olimpijske igre u Parizu trebale bi značajno ojačati francusku ekonomiju u trećem tromjesečju. Banque de France predviđa gospodarski rast između 0,35 posto i 0,45 posto za treći kvartal, u poređenju sa rastom od 0,3 posto u prva dva kvartala. To pokazuje da bi se do 0,25 posto rasta moglo pripisati Olimpijskim igrama, pri čemu su ekonomske koristi uglavnom potaknute prodajom ulaznica i TV pravima.
“Potrošnja na hotele porasla je za 16 posto u poređenju sa prethodnom godinom, dok je prodaja vezana uz turizam u muzejima i restoranima zabilježila rast od 25 posto u odnosu na prošlu godinu”, pojasnio je Gregoire za francuski list La Tribune Dimanche.