Ovi olimpijci teško sastavljaju kraj s krajem: Od klovna na rođendanima do OnlyFans-a

Aktuelnosti Forbes 8. aug 2024. 09:13
featured image

8. aug 2024. 09:13

Sportisti koji osvajaju medalje na Olimpijskim igrama u Parizu često budu nagrađeni bonusima nacionalnih olimpijskih komiteta, koji se kreću od nekoliko hiljada do, u nekim slučajevima, stotina hiljada dolara po medalji, ali te isplate ne dobija većina takmičara i oni koji ne osvoje medalje često moraju da rade dodatne poslove kako bi finansirali svoje olimpijske snove uprkos tome što su među najimpresivnijim sportistima u svijetu.

Bronzani britanski skakač u vodu Džek Lafer (Jack Laugher) i novozelandski veslač Robi Menson (Robbie Manson) su izjavili da objavljuju plaćeni sadržaj na sajtu OnlyFans kako bi sastavili kraj s krajem.

Foto: Reuters/Gonzalo Fuentes

Ilona Maer (Ilona Maher), američka ragbi igračica koja je postala viralna na Olimpijskim igrama u Tokiju i Parizu pre nego što je njen tim osvojio bronzu ove godine, rekla je da je mnogo svog vremena van terena posvetila izgradnji pratilaca na društvenim mrežama u nadi da će joj to pomoći da „sport postane karijera“.

Pored Maer, drugi olimpijci koji pokušavaju kao influenseri na društvenim mrežama uključuju Danija Ramireza (Dani Ramirez), Suni Li (Suni Lee), Hantera Vudhola (Hunter Woodhall), Taru Dejvis-Vudhol (Tara Davis-Woodhall) i Arijanu Remzi (Ariana Ramsey), koja je stvaranje sadržaja nazvala „cijelim drugim poslom“.

Ilona Maer, Foto: Reuters/Esa Alexander

Bokserka Morel Mekejn (Morelle McCane), koja je eliminisana iz borbe za medalju u tijesnom meču u osmini finala, rekla je da je radila nekoliko poslova plaćenih po satu – kao klovn na rođendanima, supervizor u vrtiću i radnik u poštanskoj službi – kako bi stigla na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.

Trostruki osvajač medalja u plivanju u Parizu Nik Fink (Nic Fink), osvajač zlatne medalje u bacanju kugle Kenjon Beri (Canyon Berry) i penjač Džesi Gruper (Jesse Grupper), svi Amerikanci, rade kao inženjeri u svakodnevnom životu.

Neki takmičari, međutim, zarađuju velike sume u svojim sportovima van Olimpijskih igara — NBA igrači poput milijardera Lebrona Džejmsa (Lebron James), Janisa Adetokumba (Giannis Antetokounmpo) i Stefa Karija (Step Curry) su najplaćeniji sportisti na Olimpijskim igrama sa prihodima tokom prošle godine između 102 miliona i 128,8 miliona dolara svaki, a slijede golferi Džon Ram (John Rahm), Rori Mekilroj (Rory McIlroy) i Skoti Šefler (Scottie Scheffler) i teniseri Novak Đoković, Karlos Alkaraz (Carlos Alcaraz) i Iga Švjontek (Iga Świątek).

„Zarađujem više nego duplo od onoga što bih inače zarađivao kao sportista – kako god to shvatili, ali trenutno zarađujem više od OnlyFans-a nego od veslanja“, rekao je Menson za Rojters.

Menson, Foto: Reuters/Molly Darlington

Odlazak na Olimpijske igre je kulminacija za mnoge sportiste sa dugogodišnjim elitnim karijerama koje uključuju godine skupog treninga i sate priprema svakog dana, što često otežava da se radi drugi posao sa punim radnim vremenom. Troškovi treniranja u sportovima kao što su streličarstvo, stoni tenis, mačevanje i gimnastika iznose desetine hiljada dolara godišnje, pored troškova putovanja na takmičenja, opreme i drugih troškova.

Olimpijska nada Šej Hečet (Shaye Hatchette), sportistkinja u brzom kajaku, rekla je za Vice da je 2021. imala troškove veće od 38.000 dolara. Neki od tih troškova pokrivaju stipendije ili grantovi – Američki olimpijski i paraolimpijski komitet potrošio je 372 miliona dolara na razvoj sportista u 2022. godini – ali drugi troškovi padaju na teret sportista ili njihovih porodica.

Baba i djed Simon Bajls (Simone Biles), Ronald i Neli Bajls (Nellie Biles), koji su je odgajali, otvorili su svoj centar za trening pod nazivom World Champions Centre u Springu, Teksas, 2014. godine kako bi mogla lakše da trenira. Natali Hokins (Natalie Hawkins), majka američke olimpijske gimnastičarke Gabi Daglas (Gabby Douglas), podnijela je zahtjev za bankrot 2012. godine i rekla je da je trening njene ćerke bio faktor u toj odluci.

Čak 58% od skoro 500 elitnih sportista anketiranih 2020. godine – mnogi od njih su se spremali za Olimpijske igre u Tokiju – ocijenilo je da nisu finansijski stabilni. Studija sportista u skoro 50 zemalja, koju je sprovela grupa za zagovaranje Global Athlete, uključivala je odgovore mnogih takmičara koji su rekli da se oslanjaju na novac roditelja, novčane nagrade sa velikih takmičenja i fleksibilne poslove kako bi finansirali svoje sportske aktivnosti, a nisu zarađivali od samog sporta.

Sportisti iz tima SAD-a koji osvoje medalje biće plaćeni od strane nacionalnog olimpijskog komiteta, ali većina američkih sportista nije plaćena za takmičenje. Osvajači zlatnih medalja u Americi dobijaju bonus od 37.500 dolara po medalji, osvajači srebrnih medalja dobijaju 22.500 dolara, a bronzani osvajači 15.000 dolara. Druge zemlje daju mnogo veće nagrade — Singapur nagrađuje osvajače zlatnih medalja sa 737.000 dolara, a Kazahstan, Malezija, Italija i Filipini plaćaju između 200.000 i 250.000 dolara za zlato.

Američka vaterpolistkinja Megi Stefens (Maggie Steffens) uspjela je da osvoji veliku sponzorsku podršku za svoj tim od repera Flejvor Flejva (Flavor Flav) nakon što je na Instagramu istakla da ona i njene saigračice sve imaju poslove van bazena koji podržavaju njihov svakodnevni život.

Stefens drži privatne časove vaterpola i osnovala je kompaniju za analizu podataka. Rekla je da njene saigračice rade kao „učiteljice, vlasnice preduzeća, trenerice, pomoćnice ljekara i još mnogo toga“, ističući da „većini olimpijaca treba drugi (ili treći) posao da podrže jurenje sna“.

Nakon što je vidio objavu, Flejvor Flejv je sebe nazvao „službenim hajp menom“ američkog vaterpola i najavio da će sponzorisati i ženski i muški nacionalni tim narednih pet godina, u dogovorima koji uključuju neodređeni finansijski doprinos, više pojavljivanja godišnje na događajima ovog sporta i saradnju na društvenim mrežama.

Mary Withfill Roeloffs, Forbes

These Olympic Athletes Work Double Time To Make Ends Meet (As A Birthday Party Clown To OnlyFans Creators)