Netanyahu lobira kod SAD-a da blokira prodaju F-35 Turskoj: Sukob utjecaja u Siriji eskalira

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu intenzivno lobira kod američkog državnog sekretara Marca Rubija da spriječi prodaju naprednih borbenih aviona F-35 Turskoj, prenosi Middle East Eye pozivajući se na tri izvora, uključujući dva visoka zapadna zvaničnika.
Netanyahu je, prema navodima, više puta tokom marta i aprila razgovarao sa Rubijem o ovom pitanju, izražavajući zabrinutost zbog sve većeg vojnog i političkog utjecaja Turske u Siriji. Njegov cilj je, kako navode izvori, očuvati izraelsku vojnu nadmoć u regionu.
Netanyahuova inicijativa dolazi u trenutku kada raste rivalstvo između Izraela i Turske u Siriji. Izrael je prošle sedmice izveo zračne napade na tri vojne baze, uključujući i Tiyas (T4) bazu, dok je, prema informacijama MEE-a, Turska planirala rasporediti svoj sistem PVO Hisar u toj oblasti.
Turska i Sirija su, navodno, u pregovorima o sigurnosnom sporazumu prema kojem bi Ankara pružala vojnu zaštitu Damasku, što bi dodatno promijenilo ravnotežu moći u regionu.

Rubio – saveznik Izraela u Washingtonu
Rubio, koji je poznat kao kritičar turske politike, već je pokazao zabrinutost zbog hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, ključnog protivnika predsjednika Erdogana. Uprkos tome, nedavno je imao srdačan susret s turskim ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom tokom NATO samita u Briselu.
Netanyahu i njegovi savjetnici vide Rubija kao ključnog saveznika u pokušaju da spriječe Tursku da dobije pristup F-35 avionima. Izrael već godinama uživa neformalno pravo veta na prodaju američkog naoružanja drugim zemljama Bliskog istoka kako bi zadržao tzv. “kvalitativnu vojnu prednost”.
Trumpova pozicija još nejasna?
Netanyahu još nije razgovarao direktno s Donaldom Trumpom o ovoj temi, ali će to vjerovatno učiniti tokom njihove nadolazeće posjete Bijeloj kući. Međutim, izvori bliski Ankari navode da ne vjeruju da Netanyahu može spriječiti prodaju.
“Netanyahu može jedino tražiti od Trumpa da Izraelu proda još više F-35 aviona,” rekao je jedan turski zvaničnik za MEE. “Ali ne može mu narediti da ne prodaje Turskoj.”
Spor oko F-35 traje još od 2019. godine kada je Turska kupila ruski raketni sistem S-400, što je dovelo do njenog izbacivanja iz programa F-35. SAD su tada uvele sankcije Ankari. Iako Turska sada razmatra privremeno raspoređivanje S-400 sistema u Siriji radi zaštite rekonstruisanih baza, taj potez bi dodatno zabrinuo Izrael i pogoršao odnose.
Geopolitička pozadina
Izrael, Grčka i Kipar već godinama jačaju vojnu saradnju uz podršku SAD-a, dijelom i zbog zabrinutosti oko turskog širenja utjecaja u Mediteranu. Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis nedavno je boravio u Izraelu, a Grčka pregovara o kupovini izraelskog sistema PVO Barak.
Ovaj složeni geopolitički mozaik ukazuje na dublju borbu za kontrolu nad Bliskim istokom, gdje F-35 ne predstavlja samo avion, već i simbol strateške nadmoći.