Nema društvenih mreža za mlađe od 16 godina: Šta treba znati o novoj zabrani u Australiji

Aktuelnosti Forbes 29. nov 2024. 17:36
featured image

29. nov 2024. 17:36

Zabrana korištenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, koja je izazvala kritike kompanija koje upravljaju društvenim mrežama i lidera, usvojena je u australijskom Senatu u četvrtak, što je postavlja kao prvi zakon u svijetu namijenjen isključivanju mlađe djece sa društvenih mreža.

Zakon omogućava Australiji da kazni kompanije koje ne spriječe djecu mlađu od 16 godina da otvaraju naloge.

Godina za implementiranje

Usvojen je u Senatu sa 34 glasova za i 19 protiv, nakon što ga je Predstavnički dom usvojio sa 102 prema 13 glasova, prenio je Associated Press.

Predviđa se brzo stupanje na snagu, dajući kompanijama godinu da implementiraju promjene. Ukoliko ne uspiju, suočiće se sa kaznama do 33 miliona dolara.

Australijski premijer Anthony Albanese pohvalio je zakon u uvodnom govoru u utorak, navodeći da Australija prednjači u zaštiti mladih. On je naglasio da zakon stavlja odgovornost na kompanije koje upravljaju društvenim mrežama, a ne na djecu i njihove roditelje.

Australijski premijer Anthony Albanese pohvalio je zakon u uvodnom govoru u utorak, navodeći da Australija prednjači u zaštiti mladih, Foto: AAP Image/Lukas Coch via Reuters

Istakao je da zakon prenosi jasnu poruku da društvene mreže imaju društvenu odgovornost i odgovarajuće standarde u zaštiti mentalnog zdravlja i samopouzdanja djece.

Neki zakonodavci izrazili su zabrinutost da je zakon prebrzo usvojen. Jedan nezavisni poslanik ga je nazvao „grubim instrumentom“ koji neće stvarno pozvati kompanije na odgovornost.

Kompanije poput Google i Mete tražile su ranije ove sedmice odlaganje zakona, navodeći da je potrebna dodatna analiza za efikasno sprovođenje, prenio je Reuters. TikTok je upozorio na „ozbiljne neriješene probleme“ koji bi mogli dovesti do „nepredviđenih posljedica“. Vlasnik mreže X Elon Mas je izjavio da zakon „djeluje kao način za kontrolu pristupa internetu za sve Australijance.“

Australija nije jedina zemlja koja uvodi ograničenja za mlade na društvenim mrežama.

Foto: Reuters

Iskustva EU i Amerike

SAD ima Pravilo o zaštiti privatnosti djece na internetu (COPPA) koje zahtijeva saglasnost roditelja za prikupljanje podataka o djeci mlađoj od 13 godina.Američke države Florida, Juta, Ohajo, Kalifornija i druge uvode slične zakone, iako se suočavaju s pravnim izazovima zbog kršenja ustavnih prava.

U Evropskoj uniji prošle godine donijet je Zakon o digitalnim uslugama koji štiti djecu od personalizovanih reklama.

Australijska komesarka za e-bezbjednost Julie Inman Grant, zadužena je za sprovođenje sistema verifikacije godina.

Sistem bi mogao koristiti biometrijske podatke ili državne identifikacije, što je izazvalo zabrinutost zbog privatnosti, izvijesio je NBC News.

Grant je izjavila za New York Times da tehnologija za provjeru starosti brzo napreduje i da kompanije mogu koristiti iste tehnologije koje koriste za ciljanje reklama da verifikuju godine djece.

Autor: Molly BohannonForbes

No Social Media For Anyone Under 16: What To Know About Australia’s New Ban