Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić uhapšen zbog sumnje na korupciju
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine, Nenad Nešić, danas je uhapšen u okviru istrage koju vodi Tužilaštvo BiH u saradnji s Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS). Osim Nešića, među uhapšenima su i Milan Dakić, direktor Javnog preduzeća Putevi RS, te Mladen Lučić, uz još četiri osobe, potvrdili su iz Tužilaštva BiH.
Optužbe i osumnjičenja
Prema zvaničnom saopćenju, uhapšeni su osumnjičeni za više krivičnih djela povezanih s korupcijom:
- Udruživanje radi činjenja krivičnih djela,
- Pranje novca,
- Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja,
- Primanje mita.
Nešić i ostali osumnjičeni su da su kao rukovodioci Javnog preduzeća Putevi RS i njihovi saradnici organizirali aktivnosti koje uključuju koruptivne radnje s ciljem pribavljanja nezakonite koristi.
Hapšenje i dalji koraci
Hapšenje je sprovedeno na osnovu naloga tužioca Tužilaštva BiH. Trenutno se svi osumnjičeni nalaze u prostorijama Tužilaštva BiH, gdje se provode ispitivanja. Tužilaštvo BiH najavilo je da će u narednim danima obavijestiti javnost o daljem toku istrage.
Šta ovo znači za BiH?
Hapšenje Nenada Nešića, koji je bio ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH, dolazi u trenutku kada su politička i institucionalna pitanja vezana za vladavinu prava u BiH u središtu pažnje domaće i međunarodne javnosti i to posebno nakon sjednice NSRS na kojoj su usvojeni zaključci u kojima kritikuju rad Suda BiH i visokih predstavnika. Ovaj događaj naglašava potrebu za borbom protiv korupcije na najvišim nivoima vlasti, što je jedan od ključnih zahtjeva u procesu evropskih integracija Bosne i Hercegovine.
Reakcije javnosti i političkih aktera
Hapšenje Nešića izazvalo je burne reakcije u javnosti i medijima. Građani na društvenim mrežama pozdravljaju napore pravosudnih institucija u borbi protiv korupcije, ali izražavaju i skepticizam, s obzirom na dosadašnje slučajeve koji nisu rezultirali osuđujućim presudama za visoke zvaničnike.
Politički akteri u BiH, uključujući one iz RS, kažu kako je ovo politički pritisak na kadrove iz Republike Srpske nakon sjednice Narodne skupštine Republike Srpske. Poslanici su raspravljali o dvije ključne tačke dnevnog reda i usvojili niz zaključaka koji odražavaju snažan stav protiv, kako su istakli, urušavanja pravnog poretka Bosne i Hercegovine kroz djelovanje visokih predstavnika, Suda BiH, Tužilaštva BiH i drugih institucija BiH.