Kamate rastu, nema rješenja: “Kada treba platiti dug onda im je BiH dobra, nema novca za separatiste”

Na današnjoj sjednici Fiskalnog vijeća Bosne i Hercegovine, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić jasno je odbacio inicijativu kojom bi se izmjenama Globalnog fiskalnog okvira omogućila preraspodjela dobiti Centralne banke BiH radi plaćanja duga iz arbitražnog postupka slovenačke firme Viadukt protiv BiH – duga koji se veže isključivo za neispunjene obaveze entiteta Republika Srpska.
Nikšić je, zajedno sa dopremijerom FBiH Tonijem Kraljevićem, uložio veto na prijedlog. Potvrđeno je za N1 da su obojica čvrsto ostali pri stavu da Federacija BiH ne smije snositi teret duga koji je nastao kao rezultat jednostranih poteza vlasti RS-a.
“Ne damo novac Federacije BiH separatistima iz RS-a za pokrivanje duga i tačka. Kada treba platiti dugove, onda im je dobra Bosna i Hercegovina, onda može i budžet. Prema sporazumu potpisanom 2017. godine, Vlada Republike Srpske se bezuslovno obavezala da će isplatiti sve novčane kazne, a sporazum je potpisala tadašnja premijerka entiteta Željka Cvijanović. Izvolite i ispunite svoju zakonsku obavezu, Federacija BiH neće i nije dužna,” poručio je Nikšić.
Na istoj liniji razmišljanja bio je i ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto, koji je unaprijed ukazivao da FBiH vjerovatno neće pristati na rješenje koje bi značilo gubitak dijela sredstava iz Centralne banke.
S druge strane, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto smatra da bi dug trebao biti plaćen iz državnog budžeta kroz korekcije unutar postojećih stavki. Međutim, zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović upozorio je da takvo što nije moguće jer BiH trenutno funkcioniše na osnovu privremenog finansiranja.
“U zakonu o finansiranju institucija stoji da se sredstva mogu obezbijediti ako su institucije BiH ugrožene. Dakle, BHANSA je u ovom momentu ugrožena i trebamo na taj način razmišljati,” rekao je Hasanović.
Dug raste – štete se šire
Dug BiH prema Viaduktu trenutno iznosi oko 70 miliona eura, a svakim danom raste za dodatnih 18.000 KM na ime zateznih kamata. Problem datira iz 2004. godine kada je Vlada Republike Srpske dodijelila koncesiju firmi HES Vrbas (u vlasništvu Viadukta) za izgradnju hidroelektrana, da bi iste godine drugom firmom (za HE Bočac 2) prekršila taj ugovor.
Viadukt je 2014. pokrenuo arbitražu, a Arbitražno vijeće u Washingtonu je presudilo u korist slovenačke firme. Prema sporazumu iz 2017. godine, RS se obavezala da će sama snositi sve novčane kazne i troškove u vezi s ovim slučajem.
Međutim, neplaćeni dug sada ugrožava funkcionisanje BHANSA-e, državne agencije za kontrolu neba. Zbog duga, BHANSA ne može primati sredstva od Eurocontrola, a zaposleni – uključujući kontrolore leta – već su suočeni sa smanjenjem plata. Sindikati su izrazili ozbiljnu zabrinutost, upozorivši na moguće posljedice po sigurnost i stabilnost kontrole zračnog prostora u BiH.