Građani plaćaju, političari zapošljavaju: Da li je budžet postao privatni bankomat vlasti?

Novi zakon koji omogućava političarima da zapošljavaju vlastite savjetnike na budžetske plate izazvao je brojne polemike u javnosti. Dok vlast tvrdi da je riječ o neophodnoj reformi koja će poboljšati efikasnost institucija, kritičari upozoravaju da se otvara prostor za još veće stranačko uhljebljivanje i nepotizam.
Ko sve može biti savjetnik?
Prema novim zakonskim rješenjima, političari na različitim nivoima vlasti mogu samostalno birati savjetnike, koji će primati platu iz budžeta. Zabrinjavajuće je to što zakon ne propisuje jasne kriterije kvalifikacija, radnog iskustva ili stručnosti. To otvara vrata za zapošljavanje osoba koje su bliske stranačkim strukturama, bez obzira na njihovu profesionalnu kompetenciju.
Ekonomski analitičari upozoravaju da će ovo dodatno opteretiti budžet. “Građani već godinama finansiraju preglomaznu administraciju, a ovakvi potezi dodatno povećavaju javnu potrošnju bez realne koristi,” ističe ekonomski stručnjak Admir Čavalić.

Stručnjaci ili stranački kadrovi?
I dok se u zemljama regiona sve više radi na smanjenju broja savjetnika i racionalizaciji troškova javne uprave, BiH ide u suprotnom pravcu. Opozicija tvrdi da će zakon omogućiti političarima da još lakše zapošljavaju stranačke kadrove pod izgovorom “stručnih savjetnika”.
“Ako pogledamo kako se do sada zapošljavalo u javnom sektoru, jasno je da će većina ovih pozicija otići u ruke podobnih, a ne sposobnih,” kaže politolog Jasmin Mujanović. “Ovo je direktan udar na profesionalizaciju institucija.”
Ko plaća račun?
Dok političari zapošljavaju nove savjetnike, građani se suočavaju s rastućim troškovima života, inflacijom i stagnacijom plata. Mnogi postavljaju pitanje – zašto se novac ne usmjeri na prioritetne sektore poput zdravstva, obrazovanja ili infrastrukture?
“Ovaj zakon je još jedan primjer kako se budžet koristi za političke interese, umjesto za poboljšanje kvaliteta života građana,” poručuju iz nevladinog sektora.
Šta dalje?
Iako su pojedine opozicione stranke najavile pokretanje inicijativa za ukidanje ili izmjene ovog zakona, malo je vjerovatno da će se on brzo promijeniti. Sve dok javnost ne izvrši veći pritisak, praksa zapošljavanja podobnih savjetnika ostaće još jedan od načina na koji političari koriste budžet u svoju korist.
Građani ostaju s ključnim pitanjem – da li je ovaj zakon donesen zbog boljeg rada institucija ili zbog osiguranja dodatnih privilegija za političke elite?