Gdje je završila godina? Od sankcija, razornih poplava, izbora, ali i napretka ka Evropskoj uniji

featured image

27. dec 2024. 16:51

Godina 2024. bila je godina u kojoj su se preplitali izazovi i prilike, testirajući otpornost Bosni i Hercegovini i njenu sposobnost da se prilagodi na promjenjive okolnosti na domaćem i globalnom nivou. Iako se na političkoj i ekonomskoj sceni suočavamo s mnogim teškoćama, poput neusklađenih reformi, ekonomskih turbulencija i pitanja vladavine prava, istovremeno se pojavljuju šanse za razvoj i napredak.

Te šanse dolaze u obliku novih inicijativa, poticanja društvene odgovornosti, te ekonomskih i tehnoloških pomaka koji mogu oblikovati stabilniju budućnost. U narednim redovima, donosimo pregled deset najznačajnijih događaja koji su obilježili 2024. godinu, događaja koji će ostaviti trag u naše zemlje u narednim godinama i postaviti temelje za njen budući razvoj. Ili pak lekcije.

Razorne poplave u oktobru

Donja Jablanica, Bosna i Herzegovina, Oktobar 4, 2024. / REUTERS / Amel Emrić

Početkom oktobra, Bosnu i Hercegovinu pogodile su najteže poplave od 2014. godine. Najteže su stradale općine Jablanica, Fojnica, Kreševo, Kiseljak i Konjic. Poplave su rezultirale sa 27 smrtnih slučajeva i nanijele ogromnu štetu infrastrukturi, dok su mnoge zajednice ostale odsječene zbog oštećenih puteva i mostova. Lokalni stanovnici su istakli nedovoljnu spremnost vlasti, dok su volonteri i međunarodne organizacije brzo reagirali pružajući pomoć. Vlada Federacije BiH proglasila je dan žalosti i pokrenula istrage o mogućim uzrocima i odgovornosti za katastrofu.

Lokalni izbori 2024.

Uprkos teškim okolnostima izazvanim poplavama, lokalni izbori održani su 6. oktobra. Zbog šteta u pojedinim općinama, glasanje je odgođeno i kasnije održano u Kiseljaku, Kreševu, Konjicu, Fojnici i Jablanici. Rezultati su pokazali da politička scena ostaje stabilna, uz minimalne promjene na lokalnim nivoima vlasti. Međutim, izlaznost je bila niža nego prethodnih godina, što je analitičare navelo na zaključak da su političke apatije i posljedice poplava utjecale na građane.

Povećanje minimalne plate

Vlada Federacije BiH donijela je odluku o povećanju minimalne plate na 1.200 KM, što je naišlo na podijeljene reakcije. Sindikati su ovu odluku dočekali s pohvalama, dok su poslodavci upozoravali na moguće posljedice za poslovanje malih firmi. Povećanje je donijelo olakšanje mnogim radnicima suočenim s rastućim troškovima života, ali se istovremeno otvorilo pitanje usklađenosti drugih socijalnih davanja i penzija sa novim standardima.

Otvaranje autoputa Koridor 5C

Završena je dionica autoputa Koridor 5C između Tarčina i Konjica, čime je značajno olakšan promet između Sarajeva i juga zemlje. Ovaj infrastrukturni projekt istaknut je kao jedan od najvažnijih za povezivanje zemlje s regionom i unapređenje ekonomije. Lokalni turistički radnici izrazili su nadu da će nova dionica donijeti veći broj turista iz Hrvatske i dalje.

Obilježavanje 20 godina obnove Starog mosta u Mostaru

Stari most Mostar / REUTERS

Povodom dvadesete godišnjice obnove Starog mosta, u Mostaru je organizirana međunarodna konferencija “Dijalog za budućnost”. Ovaj događaj okupio je predstavnike vlasti, diplomate i međunarodne organizacije kako bi promovirali važnost dijaloga i pomirenja. Potpisana je i “Mostarska 2024 – Izjava za budućnost”, koja naglašava potrebu zajedničkog rada na očuvanju mira. Mostarci su se prisjetili simbolike mosta kao mosta koji spaja ljude, dok su mladi volonteri učestvovali u brojnim kulturnim aktivnostima.

Napredak u procesu evropskih integracija

Evropska komisija pohvalila je Bosnu i Hercegovinu za napredak u implementaciji reformi, posebno u oblasti pravosuđa i ekonomije. Međutim, naglašeno je da je potrebno intenzivirati borbu protiv korupcije i povećati transparentnost u javnoj administraciji kako bi zemlja zadržala tempo evropskih integracija. Civilno društvo i nevladine organizacije pozvale su na bolju komunikaciju vlasti s građanima kako bi reformski procesi bili razumljiviji.

Ekonomski forum u Sarajevu

Sarajevo je u martu bilo domaćin velikog poslovnog foruma na kojem su predstavljeni potencijali BiH u oblastima IT-a, obnovljivih izvora energije i turizma. Forum je privukao međunarodne investitore i otvorio prostor za nove projekte, koji bi mogli donijeti značajan ekonomski rast. Posebno je istaknuta uloga mladih poduzetnika, čiji su inovativni start-up projekti izazvali veliko interesovanje među investitorima.

Uspjesi sportista BiH

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci osvojila je srebro na Evropskom prvenstvu, još jednom potvrdivši svoj status jedne od najuspješnijih ekipa u ovom sportu. Također, mladi atletičari iz BiH postigli su zapažene rezultate na međunarodnim takmičenjima, donoseći optimizam za budućnost sporta u zemlji.

Uvođenje digitalnih fiskalnih kasa

Novi zakon o e-fiskalizaciji stupio je na snagu početkom godine. Uvođenje digitalnih fiskalnih kasa unaprijedilo je transparentnost poslovanja i omogućilo efikasniju borbu protiv sive ekonomije. Mali i srednji poduzetnici ističu da je proces zahtijevao dodatna ulaganja, ali dugoročno obećava lakše poslovanje. Građani su pozdravili ovu mjeru jer očekuju veću transparentnost u obračunu poreza i bolju kontrolu nad cijenama proizvoda i usluga.

Protesti za zaštitu rijeka

N1

Građani i ekološki aktivisti širom zemlje organizirali su masovne proteste protiv izgradnje mini hidroelektrana, zahtijevajući zaštitu rijeka i prirodnih resursa. Ovaj građanski pokret uspio je privući pažnju međunarodne zajednice i pokrenuo pitanja o odgovornosti vlasti prema okolišu. Aktivisti su naglasili važnost očuvanja rijeka za buduće generacije, a podršku su im pružili i brojni umjetnici, sportisti i javne ličnosti.

Pojačane sankcije

Milorad Dodik / REUTERS

U 2024. godini, Bosna i Hercegovina suočila se s pojačanim međunarodnim sankcijama usmjerenim prema određenim političarima i poslovnim subjektima. Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Staši Košarcu, ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te osobama i firmama povezanim s obitelji Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republike Srpske.

Američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD dodala je na listu sankcionisanih građana i kompanija iz Bosne i Hercegovine Vladimira Perišića i Elpring d.o.o. zbog, kako je navedeno, direktne povezanosti sa Igorom Dodikom, sinom Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske (RS).

Miloradu Dodiku i njegovom sinu Igoru SAD su sankcije ranije uvele.