Forbes BiH istražuje: Ko brine o sigurnosti bh. političara i ko ima najbrojniju policijsku pratnju?
Nedavni neuspjeli atentat na bivšeg amerikog predsjednika i kandidata za ponovni izbor u Bijelu kuću 2024.godine Donalda Trumpa, izazvao je veliku pažnju medija i postavio mnoga pitanja o trenutnim protokolima sigurnosti, ali i ponovo otvorio pitanje zaštite i sigurnosti visokorangiranih političara.
Policijski službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH obavljaju zaštitu članova predsjedništva BiH: Željku Cvijanović, Denisa Bećirovića i Željka Komšića, predsjedavajuću Vijeća ministara BiH Borjanu Krišto kao i strane zvaničnike u posjeti BiH. Svi navedeni, kako su za Forbes BiH pojasnili iz Direkcije, spadaju u prvu kategoriju ličnosti o čijoj sigurnosti se brinu. U drugoj kategoriji su: zamjenik Predsjedavajućeg u Vijeću ministara BiH (ministar vanjskih poslova) Elmedin Konaković, zamjenik Predsjedavajućeg u Vijeću ministara BiH (ministar odbrane) Zukan Helez, predsjednik Suda BiH, do hapšenja je to bio Ranko Debevec, a sada je to v.d. predsjednica Suda BiH Minka Kreho, glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH (u mandatu predsjedavanja) Dragan Čović. U skladu sa Ustavom BiH, svakih osam mjeseci obavlja se rotacija na mjestu članova Kolegija Doma naroda. Nikola Špirić, predsjedavajući Doma naroda u periodu od 16. februara 2023. do 15.oktobra 2023. i od 16. februara 2025. do 15. oktobra 2025. Kemal Ademović – predsjedavajući Doma naroda u period od 16. oktobra 2023. do 15. juna 2024. i od 16. oktobra 2025. do 15. juna 2026. Dragan Čović – predsjedavajući Doma naroda u periodu od 16. juna 2024. do 15. februara 2025. i od 16. juna 2026. do isteka mandata.
Timovi od po šest ljudi
Pedsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (u mandatu predsjedavanja) Nebojša Radmanović. Članovi kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH osim Radmanovića su i Denis Zvizdić i Marinko Čavara, koji se se na dužnosti predsjedavajućeg Doma rotiraju svakih osam mjeseci.
U drugoj kategoriji su i ministri u Vijeću ministara BiH koji uživaju policijsku zaštitu Direkcije; Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora, Edin Forto, ministar komunikacija i transporta, Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, Davor Bunoza, ministar pravde, Nenad Nešić, ministar sigurnosti i Dubravka Bošnjak, ministrica civilnih poslova.
U trećoj kategoriji ličnosti o čijoj sigurnosti se brinu policijski službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH su predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH (izvan mandata predsjedavanja), predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (izvan mandata predsjedavanja), VIP ličnosti koje se neposredno obezbjeđuju po Odluci Vijeća ministara BiH, VIP ličnosti koje se neposredno obezbjeđuju po Odluci direktora Direkcije, a na osnovu stručne procjene Direkcije u saradnji sa ostalim policijskim i drugim agencijama.
Kada je o političarima koji obnašaju funkcije na entitetskom nivou riječ, prema Uredbi iz 2015. godine policijski službenici Federalne uprave policije osiguravaju: predsjednika entiteta Federacija BiH Lidiju Bradaru i dva potpredsjednika FBiH Refika Lendu i Igora Stojanovića, premijera Nermina Nikšića i njegove zamjenike: Tonija Kraljevića i Vojina Mijatovića, predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Dragana Miokovića, predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Tomislava Martinovića, ministra unutrašnjih poslova FBiH Ramu Isaka, kao i direktora Federalne uprave policije Vahidina Munjića.
“Uprava policije vrši i osiguranje delegacija i ličnosti koje borave u posjeti Federaciji na poziv državnih i federalnih organa. Policijska zaštita za ličnosti kojima se dodijeli posebno osiguranje se realizuje u skladu sa procjenom njihove sigurnosti te se na osnovu nje određuje broj policijskih službenika koji je privremen i promjenjivog karaktera zavisno od sigurnosnih okolnosti”, kazali su nam u Federalnoj upravi policije.
Prema saznajima Forbesa BiH, članove predsjedništva BiH osiguravaju timovi od po šest ljudi, kao i predsjedavajuću Vijeća ministara, predsjednicu Federacije BiH četiri policijska službenika, koliko i premijera FBiH, Stojanović ima jednog pratioca, a Lendo četiri.
Koliko se izdvaja iz budžeta
Kako saznajemo obično se uživaocima prava na zaštitu uvaži traženi broj policijskih službenika.
Ramu Isaka prate tri policijska službenika, a Nikšićeve zamjenike po jedan.
Na pitanje koliko se iz budžeta izdvaja za osiguranje visokorangiranih politikih figura, iz FUP-a su nam kazali:
“Osiguranje ličnosti vrše policijski službenici Federalne uprave policije, te se za isto posebno ne planiraju niti izdvajaju sredstva u budžetu, (policijski službenici koriste raspoloživa materijalno tehnička sredstva na zaduženju).”
U skladu sa članom 9. navedene uredbe, navode dalje, direktor Federalne uprave policije, na zahtjev nadležnih institucija može odrediti da se određeno vrijeme osiguravaju i druge ličnosti i objekti kada sigurnosne okolnosti to zahtijevaju.
” Obezbjeđenje ličnosti podazumijeva, da se u svakom trenutku i prostoru obezbjede uslovi za bezbjedan boravak ličnosti.”
Kada je riječ o drugom entitetu u BiH, Republici Srpskoj, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske provodi mjere posebnog obezbjeđenja za: predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske, predsjednika Narodne skupštine RS, predsjednika Vlade RS, ministra unutrašnjih poslova kao i direktora Policije RS-a. Osim toga, na osnovu rješenja ministra unutrašnjih poslova, mjere posebnog obezbjeđenja se mogu preduzimati i prema drugim ličnostima i objektima kada bezbjedonosne okolnosti to zahtijevaju.