Dodik pod pritiskom: Povlači zakone i traži dijalog dok istovremeno putuje kod Putina

featured image

10. apr 2025. 11:40

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, protiv kojeg je Sud Bosne i Hercegovine podigao optužnicu za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, sve je više pod međunarodnim i domaćim pritiscima.

Uprkos pravnim procesima u BiH, uključujući izdanu centralnu potjernicu unutar države, Dodik bez problema putuje van granica – nedavno je boravio u Izraelu, a zatim i u Rusiji, gdje se sastao s predsjednikom Vladimirom Putinom. Ovi potezi dodatno zaoštravaju političku krizu u BiH.

Sankcije i oštri tonovi iz Evrope

Austrija i Njemačka već su uvele sankcije Dodiku, dok je Evropska unija putem svojih najviših zvaničnika jasno poručila da će svaki pokušaj podrivanja suvereniteta BiH naići na odlučan odgovor. Francuski predsjednik Emmanuel Macron dao je snažnu podršku BiH nakon sastanka s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, dok je Kaja Kallas, visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost, tokom nedavne posjete Sarajevu poručila kako je “vladavina prava osnovni uslov za evropski put BiH”.

REUTERS/Anton Vaganov/Pool

Dodik mijenja ton, ali ne i retoriku

U objavi na društvenim mrežama, Dodik poručuje da je spreman na dijalog i zamrzavanje spornih zakona usvojenih u Narodnoj skupštini RS – pod uslovom da se odbace odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta.

“Vraćanje na Ustav BiH je jedini garant njenog opstanka i funkcionisanja. Zato pozdravljam poruke predsjednika Makrona i komesarke Kaje Kallas i svih koji pozivaju na poštovanje ustavnog poretka,” napisao je Dodik, ali i naglasio:

“Ako Kaja Kalas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Schmidt, onda se ne razumijemo. Taj poredak je napisan u Aneksu 4 Dejtonskog sporazuma.”

Dodik optužuje visokog predstavnika da je narušio ustavni poredak BiH i nudi “zamrzavanje” zakona u RS kao politički ustupak za pregovore između tri konstitutivna naroda.

“Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo – tako će nama biti. Ne nekima drugima,” zaključuje Dodik.

Konaković traži reakciju EU i EUFOR-a

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković javno je pozvao Evropsku uniju i EUFOR da reaguju i djeluju po potjernici izdatom protiv Dodika, naglasivši da nije normalno da neko optužen za rušenje ustavnog poretka slobodno putuje i prima podršku autoritarnih režima.

Dodikove političke igre, pozivi na dijalog i istovremena eskalacija institucionalne krize kroz ignorisanje državnog pravosuđa postavljaju ključna pitanja o funkcionalnosti pravne države i međunarodnog odnosa prema BiH. Dok vlasti EU šalju ohrabrujuće poruke za suverenitet BiH, konkretne mjere izostaju – a Dodik koristi taj prostor da balansira između Moskve, Tel Aviva i Banjaluke.