Blinken kaže da je Izrael pristao na uvjete povlačenja iz Gaze
Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je u utorak da je, uprkos izvještajima izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, Izrael pristao na povlačenje snaga IDF-a iz Gaze koje je navedeno u nedavnom prijedlogu posrednika da se približi sporazumu o prekidu vatre s Hamasom.
“Sporazum je vrlo jasan o rasporedu i lokacijama IDF-a povlačenja iz Gaze, a Izrael je pristao na to”, rekao je Blinken u izjavi novinarima prije odlaska iz Katara.
Blinken je odgovarao na izvještaje izraelskih medija da je Netanyahu grupi porodica talaca rekao da Izrael neće napustiti koridor Filadelfija duž granice Egipta i Gaze i koridor Netzarim, koji dijeli Gazu, “bez obzira na pritisak da se to učini.” Oni su “strateška vojna i politička lokacija”, dodao je Netanyahu, prema izvještajima.
Blinken i drugi američki zvaničnici odbili su detaljno iznijeti prijedlog koji su SAD iznijele prošle sedmice. Sporazum o prekidu vatre strukturiran je u tri faze i na kraju bi uključivao potpuno povlačenje ID-a iz Gaze. Ali izraelski zvaničnici su u više navrata insistirali da se mora pronaći rješenje za bolju kontrolu granice između Egipta i Gaze, koja se dugo koristila za krijumčarenje, kako kažu.
Lokacija trupa u Filadelfijskom koridoru i pitanje da li će Palestinci moći da se vrate kućama na sjeveru bile su dvije od najvećih prepreka u pregovorima o prekidu vatre. Hamas je insistirao da se IDF u potpunosti povuče iz Gaze i da se građanima mora omogućiti povratak kućama.
Blinken je rekao da mu je Netanyahu direktno na sastanku rekao da je Izrael pristao na “prijedlog premošćivanja, a time i na detaljan plan” za povlačenje.
Visoki zvaničnik američke administracije snažno je odbio Netanyahuove komentare o nepovlačenju, nazvavši ih “maksimalističkim izjavama” koje “nisu konstruktivne za postizanje sporazuma o prekidu vatre”, piše CNN.
Blinken je govorio u Kataru na kraju kratkog putovanja u regiju dok SAD čine ono za šta se nadaju da je konačni pritisak za sve strane da pristanu na sporazum o prekidu vatre koji bi zaustavio borbe u Gazi i oslobodio izraelske taoce koje drži Hamas te zarobljene Palestince.
Visoki američki diplomata rekao je u ponedjeljak u Izraelu da je sada na Hamasu da pristane na najnoviji prijedlog za premošćivanje otvorenih pitanja.
Nakon sastanaka na najvišem nivou u Dohi prošle sedmice, nastavljeni su pregovori s ciljem utvrđivanja konačnih detalja potencijalnog sporazuma između Hamasa i Izraela sa stručnjacima s različitih strana. Očekuje se da će se viši pregovarači, uključujući direktora CIA-e Billa Burnsa, ponovo sastati u Kairu kasnije tokom sedmice ili tokom vikenda.
Čak i dok američki zvaničnici naglašavaju hitnost potrebe za sporazumom, počeli su umanjivati izglede za brzo postizanje punopravnog sporazuma.
U utorak je najviši američki diplomata napomenuo da čak i ako Hamas i Izrael dogovore sporazum o premošćivanju, “također moramo završiti detaljne sporazume o implementaciji koji idu uz stavljanje primirja na snagu” i pozvao na fleksibilnost.
Nakon što Hamas pristane na prijedlog, rekao je Blinken, bit će “veoma važno da svi učine ono što je potrebno kako bi se fleksibilnost stavila na stol kako bismo bili sigurni da možemo postići dogovor o implementaciji.”
Blinken se osvrnuo na takozvane Tokijske principe koji kažu da SAD neće prihvatiti “bilo kakvu dugoročnu okupaciju Gaze od strane Izraela”.
Blinken je u utorak završio svoje putovanje po regionu sa zaustavljanjima u Egiptu i Kataru. Visoki zvaničnik administracije rekao je da je imao “veoma produktivne” sastanke s egipatskim predsjednikom Abdelom Fatahom al-Sisijem, ministrom vanjskih poslova Badrom Abdelattyjem i šefom obavještajnih službi Abasom Kamelom. Blinken je trebao da se sastane sa katarskim emirom Tamimom bin Hamadom bin Khalifom Al Thanijem u Dohi u utorak navečer, ali je sastanak otkazan. Američki zvaničnik rekao je da je katarski lider loše. Umjesto toga, najviši američki diplomata sastao se sa državnim ministrom Mohammedom bin Abdulazizom Al-Khulaifijem. Blinken se u ponedjeljak u Izraelu sastao s Netanyahuom, ministrom odbrane Yoavom Gallantom i predsjednikom Isaacom Herzogom.
Hamas je u utorak objavio izjavu u kojoj kritizira i visokog američkog diplomatu i predsjednika Joea Bidena kao “obmanjujuće” u pogledu stava grupe o sporazumu o prekidu vatre. U saopštenju se takođe navodi da posrednici u Egiptu i Kataru “znaju da je (Hamas) postupao pozitivno i odgovorno u svim prethodnim rundama pregovora”, i ponovo okrivljuje Netanyahua za opstrukciju.
Visoki zvaničnik administracije u utorak je sugerirao da Hamas nije poslao zvaničan odgovor na prijedlog premošćavanja, ističući da Egipat želi vidjeti odgovor grupe što je prije moguće.
Zvaničnik je također naglasio da čak i ako se obje strane slože s prijedlogom za premošćivanje, i dalje će biti potrebni dodatni razgovori o konkretnim detaljima i tehničkim i provedbenim obavezama.
“U potpunosti očekujemo da će se razgovori nastaviti, a dio sljedećeg koraka, ako Hamas također prihvati ovaj prijedlog premošćavanja, jeste da će se nastaviti razgovori o nekim od više tehničkih detalja”, rekli su.
Ipak, postoji “žestoka hitnost sada”, rekao je Blinken u ponedjeljak, ističući da “dolaze događaji koji mogu učiniti stvari još težim, ako ne i nemogućim”.
Ovo je “vjerovatno najbolja, možda posljednja prilika da se taoci vrate kući, da se postigne prekid vatre i da se svi postave na bolji put ka postojanom miru i sigurnosti”, rekao je Blinken u izjavi ranije u ponedjeljak.