BiH zbog duga RS prijeti obustava aviosaobraćaja: Ceh entiteta platit će država svojom imovinom

“BHANSA je službeno obaviještena od EUROCONTROL-a da je, na osnovu sudske odluke, naloženo zamrzavanje svih daljih isplata prema Agenciji, kao rezultat arbitražne presude donesene u korist slovenačke kompanije “Viaduct.”
Iako BHANSA nije bila strana u ovom sporu, suočava se s mogućnošću blokade sredstava neophodnih za nesmetano odvijanje vazdušnog saobraćaja. Kako bi se pronašlo hitno rješenje i osigurao kontinuitet operacija, BHANSA intenzivno sarađuje s nadležnim institucijama”, navodi Agenciji za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju Bosne i Hercegovine (BHANSA) na svojoj službenoj stranici.
Dug od 56 miliona eura
Da bi se ovaj problem izbjegao neophodno je da Bosna i Hercegovina izmiri dug, odnosno do kraja marta barem napravi sporazum prema kojem se obavezuje da će izmiriti dug prema Viaductu u iznosu od oko 56 miliona eura. Ukoliko se to ne desi, BiH će se očito suočiti sa dodatnim finansijskim teretom, a jedan su i kamate.
Podsjećamo, blokada sredstava Bosne i Hercegovine kod Eurocontrola povezana je s dugom koji Republika Srpska nakon arbitražnog postupka i presude ima prema slovenačkoj kompaniji Viaduct d.o.o. Portorož. Sporazumom iz 2017. godine Vlada RS se obavezala kako će pokriti sve troškove arbitraže i eventualne finansijske obaveze nastale presudom, međutim, nikada nije ispunila ovu obavezu, zbog čega je pravni tim Viaducta pokrenuo postupak prinudne naplate što je dovelo do izvršnog naloga za zapljenu sredstava BiH kod Eurocontrola.
Kako je ranije prenio Forbes Slovenija, Republika Srpska je 2004. godine sa kompanijom HES Vrbas, čiji je većinski vlasnik slovenački Viadukt, potpisala ugovor o koncesiji vrijedan 165 miliona eura za izgradnju dvije hidroelektrane na pomenutoj rijeci na zapadu zemlje. Budući da projekat nije realizovan ni nakon deset godina, ugovor je raskinut u septembru 2015. godine.
U oktobru 2015. godine HES Vrbas je podnio tužbu za naknadu štete protiv Vlade Republike Srpske zbog raskida ugovora. Pošto je Vlada odbila zahtjev, Vidaukt je, kao većinski vlasnik HES-a Vrbas, 2016. godine podnio zahtjev za arbitražu BiH u Washingtonu.

BHANSA nije direktna strana u sporu, ali je pogođena
BiH je izgubila arbitražni spor na arbitražnom sudu u Washingtonu 2022. godine. Entitetska vlada je tada podnijela zahtjev za poništavanje ove odluke i dala bezuslovnu garanciju da će vratiti dug ako odluka ne bude poništena. Arbitražno vijeće u Londonu odbilo je njihov zahtjev za poništenje početkom maja prošle godine, prenosi STA.
BHANSA nije direktna strana u ovom sporu, ali je pogođena blokadom, jer Eurocontrol (Međunarodna organizacija sa sjedištem u Briselu koja predstavlja centralnu organizaciju za koordinaciju i planiranje sistema kontrole letenja za cijelu Evropu) sada ne može izvršavati plaćanja prema institucijama BiH, uključujući i ovu agenciju, što može dovesti do ozbiljnih problema u funkcioniranju vazdušnog saobraćaja u BiH, a samim time i ekonomskih posljedica. Iako BHANSA nije odgovorna za nastanak ovog duga, ona trpi posljedice jer je blokada finansijskih tokova obuhvatila sve institucije povezane s BiH.
Marke iz državnog trezora, euri i dolari u inozemstvu, zgrade i ostala imovina Bosne i Hercegovine, mogli bi, piše Radio Slobodna Evropa, biti zaplijenjeni sve dok država BiH ne vrati više od 55 miliona eura duga entiteta Republika Srpska slovenskoj kompaniji Viaduct, te podsjeća kako su Slovenci u maju prošle godine zatražili ovrhu nad tri zgrade Centralne banke BiH u Banjoj Luci, Brčkom i Mostaru pred lokalnim sudovima, u skladu s presudom Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) iz Washingtona od 18. aprila 2022. godine, te da je pred sarajevskim sudom Viaduct zatražio i izvršenje nad novcem države na računima banaka u zemlji, a pred sudovima u Luksemburgu i Belgiji nad imovinom i računima BiH u inozemstvu.