Dogovoren prekid vatre u Gazi, šta podrazumijeva sporazum
Izrael i palestinski pokret Hamas postigli su sporazum o prekidu vatre u Pojasu Gaze, čime bi mogao biti okončan razorni sukob u ovoj enklavi. Prekid vatre stupa na snagu u nedjelju, najavio je katarski premijer Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani na konferenciji za novinare u Dohi.
Međunarodni napori u postizanju sporazuma
Katar i Egipat igrali su ključne uloge u pregovorima, dok je američka administracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa vršila pritisak na Izrael. Trump je upozorio na ozbiljne posljedice ukoliko sporazum o oslobađanju izraelskih zarobljenika ne bude potpisan do njegove inauguracije 20. januara, ističući da su među zarobljenicima i američki državljani.
Novoizabrani predsjednik Trump brzo je preuzeo zasluge za sporazum, ističući na svojoj platformi TruthSocial da je dogovor rezultat njegove pobjede i napora njegove administracije da osigura mir i sigurnost svih Amerikanaca.
Izjave lidera
Bivši predsjednik Joe Biden također je dao izjavu u kojoj je zaslužan za dogovor, naglašavajući napore američke diplomatije i promijenjene regionalne okolnosti kao ključne faktore koji su doveli do prekida vatre.
Reakcije na dogovor
Izraelski predsjednik Isaac Herzog izrazio je nadu da će sporazum donijeti povratak izraelskih zarobljenika, dok je vršilac dužnosti Hamasovog šefa, Khalil al-Hayya, izjavio da Izrael nije uspio ostvariti svoje ciljeve u Gazi.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izrazio je optimizam da će sporazum omogućiti uklanjanje prepreka za isporuku humanitarne pomoći Gazi.
Detalji Sporazuma
Sporazum predviđa šestosedmični prekid vatre s postepenim povlačenjem izraelskih snaga i oslobađanjem zarobljenika s obje strane. Prva faza uključuje oslobađanje 33 izraelska zarobljenika i 1.000 palestinskih zatvorenika.
Očekuje se da će izraelska vlada glasati o sporazumu, dok međunarodna zajednica prati razvoj situacije s nadom da će sporazum donijeti trajni mir i stabilnost u regiji.
Cijeli tekst sporazuma
Sporazum donosi nove odredbe, uključujući razmjenu zarobljenika, povratak interno raseljenih osoba na sjeveru Gaze i prelazak ranjenih boraca i civila u Egipat preko prijelaza Rafah. Evo ključnih tačaka dodatka sporazumu:
Povlačenje izraelskih snaga
Izraelske snage će se povući iz gusto naseljenih područja duž granica Pojasa Gaze, s posebnim planovima za Netzarim koridor i druge strateške tačke.
Razmjena zatvorenika
- Oslobađanje 33 izraelska zarobljenika, uključujući bolesne i ranjene, u zamjenu za 110 palestinskih zatvorenika.
- Izrael će osloboditi 1.000 palestinskih zatvorenika, dok će određeni broj biti pušten u inostranstvo ili u Gazu.
Granični prelaz Rafah
Rafah će biti otvoren za prelazak civila i ranjenih, uz dnevno ograničenje broja prelazaka. Izraelske snage će se prerasporediti prema dogovorenim mapama.
Povratak interno raseljenih
Interno raseljeni stanovnici će se moći vratiti u svoje domove uz posebne protokole za bezbjednosne preglede.
Humanitarna pomoć
Humanitarna pomoć će se odvijati prema dogovorenom protokolu, pod nadzorom međunarodnih posrednika.
Očekuje se da će implementacija sporazuma donijeti olakšanje i otvoriti put ka trajnom miru u regiji.