Rast turizma u Sarajevu – parira li glavni grad BiH hotelskim kapacitetima prijestolnicama iz regije

featured image

8. jan 2025. 07:40

Za sedam dana, od 29. decembra do 5. januara glavni grad Bosne i Hercegovine posjetilo je 30 posto više turista i ostvareno je blizu 23 posto više noćenja u odnosu na isti, novogodišnji period 2023. godine. Ovi podaci Turističke zajednice Kantona Sarajevo (KS) pokazatelj su nastavka uspješne turističke sezone, naročito u periodima ljeta i zime, kada se očekuje značajniji priliv gostiju.

Sarajevo je ove godine bilo regionalni centar dočeka Nove godine. Proslava Nove godine trajala je dvije noći tokom kojih su četiri zvijezde održale nastupe; DJ Salvatore Ganači, srbijanska pjevačica Sara Jo, Adi Šoše i Severina, gdje je ukupna organizacija koštala 800.000 KM. Koliko se od boravka turista vratilo u gradsku kasu, još uvijek nema zvaničnih podataka, ali ima onih vezano za dužinu boravka turista.

Popunjenost u hotelima

Budući da su u Sarajevu osim navedenih organizirani i besplatni koncerti na otvorenom 2.3.i 4. januara, u cilju produženja boravka turista, na kraju je i zabilježen duži boravak turista koji je iznosio 2,2 dana.

Prema podacima Turističke zajednice Kantona Sarajevo od 29. decembra do 2. januara Sarajevo je posjetilo 10 posto više turista, nego u istom periodu lani, dok je broj noćenja bio za osam posto veći.

Foto: Shutterstock

Popunjenost u hotelima je iznosila više od 97 posto, a kada je o zemljama iz kojih su dolazili turisti u glavni bh. grad riječ, prednjačili su oni iz Bosne i Hercegovine i zemalja regije; Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, dok ih je značajan broj bio i iz Austrije, Njemačke, Turske i daleke Kine.

Dobra atmosfera, raznovrsna gastronomija, bogata kultura i historija glavni su aduti koji Bosnu i Hercegovinu čine sve privlačnijom destinacijom za strane turiste. Prema prognozama i dosadašnjim statistikama, očekuje se nastavak rasta broja posjetilaca i u narednom periodu.

U Sarajevu je registrirano 97 hotela, od kojih je osam sa pet zvjezdica

Kako bi se sagledala spremnost zemlje da odgovori na rastuću potražnju, istražili smo hotelske kapacitete Bosne i Hercegovine, s posebnim fokusom na glavni grad Sarajevo. U ovom kontekstu, analizirali smo kako se Sarajevo, sa svojom ponudom, nosi u poređenju s drugim metropolama u regionu.

Prema podacima koje nam je dostavilo Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo u glavnom gradu BiH registrirano je 97 hotela koji posjeduju 4.971 sobu i 10.550 kreveta. Od ostalog tipa smještaja registrirana su dva omladinska doma koji zajedno raspolažu sa 69 soba i 217 kreveta, hotelsko turističkih naselja/apartmana je 10 koji posjeduju ukupno 366 soba i raspolažu sa 1238 kreveta, motela je devet, koji zajedno imaju 111 soba i 251 krevet, hostela 21 sa ukupno 135 soba i 505 kreveta, pansiona je šest sa ukupno 64 sobe i 177 kreveta, dok je registriranih prenoćišta 31, koja zajedno posjeduju 247 soba i 591 krevet. 750 objekata u Sarajevu se vodi pod kategorijom ostali smještaj, a zajedno posjeduju 1709 soba i 4202 kreveta. U ukupnom zbiru broj svih registriranih smještajnih objekata u Sarajevu iznosi 926, soba je 7672, dok ukupan broj kreveta iznosi 17.731.

Hotel Pirg jedan od hotela sa pet zvjezdica

U RS-u četiri hotela sa pet zvjezdica

Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma za Forbes BiH pojašnjavaju da u entitetu Federacija BiH je ukupno 13 hotela sa 5 zvjezdica i to osam u Kantonu Sarajevo, dva u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, dva u Srednjebosanskom kantonu i jedan u Tuzlanskom kantonu.

U drugom entitetu BiH, Republici Srpskoj, registrirana su 202 hotela, motela i pansiona, od čega su četiri hotela sa pet zvjezdica.

“Zvanični podaci Ministarstva trgovine i turizma kažu da je kategorisano najviše hotela sa tri zvjezdice – 99 njih, zatim sa četiri zvjezdice, kojih je 64”, kaže za Forbes BiH Ana Lakić iz Turističke organizacije Republike Srpske (TORS).

Kada je o regiji riječ, prema podacima Privredne komore Srbije, Beograd ima 109 hotela sa ukupno 7.434 smještajnih jedinica koje pružaju kapacitet od 10.084 kreveta i ukupni smještajni kapacitet od 13.783. Najviše je hotela sa četiri zvjezdice kojih ima 73, kapaciteta 9.266, zatim 31 sa tri zvjezdice, kapaciteta 3.184, dok Beograd ima i pet hotela sa 5 zvjezdica sa kapacitetom od 1.333 jedinica.

U gradu Zagrebu posluje 71 hotel od kojih su u užem centru grada smještena 23. Gledano po broju hotela po gradskim četvrtima, najveći broj hotela nalazi se u Donjem gradu (18 hotela), slijedi Trnje sa 12 hotela, Novi Zagreb – Zapad 8 hotela., a u Gornjem gradu – Medvešćaku nalazi se pet hotela.

Prema Ministarstvu turizma i sporta Republike Hrvatske i popisu kategoriziranih turističkih objekata iz maja 2023. godine, broj hotela s pet zvjezdica narastao je na 52. Najviše ih ima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji-ukupno 18.