Šta znamo o bespilotnim letjelicama Bayraktar TB2 koje nabavlja Hrvatska?
Hrvatska se pridružila popisu 30-ak država čije vojske su nabavile turske dronove Bayraktar TB2. Rat u Ukrajini pokazao je kako dronovi mogu biti vrlo učinkovito oružje.
Hrvatska nabavlja šest bespilotnih letjelica Bayraktar TB2. Ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić potpisao je u četvrtak ugovor o nabavi besposadnog zrakoplovnog sustava Bayraktar s turskom tvrtkom Baykar. Vrijednost ugovora bez PDV-a je 67,01 milijuna eura.
Riječ je o dronu dužine 6,5 metara, raspona krila 12 metara i težine 500 kilograma kad je prazan. Može postići brzinu od najviše 220 kilometara na sat. Kako bi bilo lakše percipirati te brojke, može ga se usporediti sa zrakoplovima Hrvatske vojske. Oni su duži, manjeg raspona krila, znatno teži i znatno brži.
Stari Migovi 21 imaju nešto manje od 15 metara dužine, raspon krila im je 7,15 metara, a težina kad su prazni 5,7 tona. Novi Dassault Rafalei imaju 15,30 metara, raspon krila im je 10,90 metara, a težina kad su prazni 10 tona.
Model koji Hrvatska nabavlja četvrti je po veličini model turskog drona. Najveći je Bayraktar Kizilelma koji je puno sličniji borbenim zrakoplovima od laganijih modela.
Bayraktarima se upravlja iz odgovarajućeg centra. Po potrebi, oni se mogu postavljati na različitim lokacijama, a mogu biti i na kamionima i tako postati mobilni.
Uspješni u borbi, no mogu se koristiti i za civilne svrhe
Bayraktar TB2 koristi se i u ratu u Ukrajini. Još prije dvije godine američki Forbes objavio je kako je ukrajinska vojska koristeći 30 dronova uspjela uništiti šest borbenih oklopnih vozila, pet komada topničkog oružja, jedan višenamjenski raketni bacač, dva protuzračna topa, 10 helikoptera, šest mornaričkih brodova, tri zapovjedna mjesta, jednu komunikacijsku stanicu, dva logistička vlaka i brojne kamione za opskrbu. Tijekom borbi izgubili su osam dronova. Bayraktari su imali i sporednu ulogu prilikom potapljanja ruske 186 metarske raketne krstarice Moskva.
Bayraktar TB2 dronovi koriste se u 35 država.
Primarna svrha dronova je borbena, no oni se mogu koristiti u različite svrhe. Ministar obrane Ivan Anušić prilikom potpisivanja ugovora u četvrtak istaknuo je kako se mogu koristiti za nadzor granica, praćenje migracija, u poljoprivredne svrhe, prostorno planiranje i građenje i slično.
Baykar nedavno dogovorio suradnju s hrvatskom tvrtkom Orqa
Ministar Anušić u razgovoru za HRT rekao je kako na razvoju Bayraktara sudjeluju i hrvatske tvrtke, no, nije naveo o kojim tvrtkama je riječ.
Obris.org prošlog mjeseca je objavio i informaciju o suradnji dogovorenoj između tvrtke Baykar koja proizvodi Bayraktare i hrvatske tvrtke Orqa. Forbes Hrvatska nedavno je upravo Orqu istaknuo kao primjer startupa koji je iskoristio poražnju u obrambenoj industriji.
Orqa proizvodi male First-person-view (FPV) dronove koji se mogu koristiti i u vojne svrhe. U njihovoj suradnji, Bayraktar TB2 će biti zračna platforma koja će nositi Orqine dronove i tako se lakše moći približiti neprijatelju.
Autor Bojan Bajgorić Šantić, Frobes Hrvatska