Astronauti NASA-e nakon povratka iz svemira prilagođavaju se životu na Zemlji
Trojica astronauta koji su neočekivano hospitalizirani nakon povratka s Međunarodne svemirske stanice krajem oktobra podijelili su svoje utiske s misije SpaceX Crew-8 tokom NASA-ine konferencije za novinare u petak. Iako nisu otkrili prirodu medicinskog problema koji je zahtijevao hospitalizaciju jednog člana posade, otvoreno su razgovarali o simptomima koje su iskusili prilikom prilagođavanja životu pod dejstvom gravitacije.
„Ja sam prvi put u svemiru i fasciniran sam adaptacijom“, izjavio je Metju Dominik, komandant misije. „Očekivao sam velike stvari kao što su dezorijentacija i vrtoglavica, ali ne i sitnice poput sjedenja u tvrdoj stolici. Moja stražnjica nije osjetila težinu 235 dana!“
U razgovoru s porodicom, Dominik je priznao da mu je sjedište bilo toliko neudobno da je morao leći na peškir u dvorištu kako bi ostao dio razgovora. Uz smijeh, dodao je: „To nije bilo u knjizi koju sam pročitao. Ko bi rekao da će povratak na Zemlju biti težak zbog obične stolice!”
Astronauti SpaceX misije Crew-8 dočarali su izazove na koje niko ne pomisli kada se radi o povratku iz svemira – ali i nastavili fascinirati javnost pričama o prilagođavanju životu na našoj planeti.
Nakon povratka na Zemlju 25. oktobra, trojica NASA-inih astronauta koji su proveli 235 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici razgovarali su o prilagođavanju gravitaciji i neobičnim izazovima s kojima su se suočili. Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps govorili su o svom iskustvu tokom konferencije za novinare, dok njihov kolega, ruski kosmonaut Aleksandar Grebenkin, nije prisustvovao zbog drugih obaveza.
Jeanette Epps opisala je povratak kao iznenađujuće težak, rekavši: „Težina i osjećaj pritiska su iznenađujući. Morate se kretati svaki dan, čak i kada ste iscrpljeni, jer to pomaže tijelu da se ponovo prilagodi.“
Posada se sigurno vratila na Zemlju pomoću kapsule SpaceX Crew Dragon, koja je normalno sletjela uz obalu Floride. Iako su svi članovi bili nasmijani i mahnuli prilikom izlaska iz kapsule, nekoliko sati kasnije, NASA ih je, „iz obilja opreza“, prebacila u obližnju bolnicu.
NASA je kasnije saopštila da je jedan od astronauta morao ostati u bolnici preko noći zbog medicinskog problema, no nije otkriveno ko je u pitanju niti su podijeljeni dodatni detalji. Na konferenciji za novinare, astronauti su iz poštovanja prema privatnosti odbili dodatno komentarisati taj slučaj, ali su potvrdili da je kolega u stabilnom stanju i pod opservacijom.
Nakon povratka s Međunarodne svemirske stanice, astronauti misije Crew-8 podijelili su iskustva prilagođavanja životu na Zemlji. Trojac, koji je u svemiru proveo više od 230 dana, opisao je iznenađenja pri povratku na gravitaciju i izazove ponovnog privikavanja na svakodnevne aktivnosti.
„S vremenom ćemo dozvoliti da ovo izađe i dokumentiramo to za sada, medicinska privatnost nam je veoma važna,“ rekao je Michael Barratt, astronaut i doktor medicine, dodajući da su trenutni medicinski procesi razlog zbog kojeg ne mogu raspravljati o detaljima problema koji je zahtijevao hospitalizaciju jednog od članova posade.
Iako su medicinski pregledi uobičajeni nakon misija u svemiru, neuobičajeno je da se astronauti preusmjeravaju u obližnju bolnicu prije povratka u matičnu bazu u Houstonu.
Izazovi s letjelicom Boeing Starliner produžili misiju
Posada Crew-8 lansirana je 3. marta, a povratak na Zemlju bio je odgođen zbog problema s Boeing Starlinerom, svemirskom letjelicom koja je trebala obaviti povratni let s astronautima Butchom Wilmoreom i Suni Williams. Zbog ocjene rizika letjelice, njihov povratak bio je obustavljen, što je produžilo boravak posade Crew-8 na stanici.
Iako su se susreli s nepredviđenim preprekama, posada se uspješno vratila i proći će sveobuhvatne medicinske procese dok nastavljaju prilagodbu životu na Zemlji.
NASA je bila primorana napraviti niz prilagodbi u rasporedu zbog tehničkih poteškoća s Boeing Starlinerom. Umjesto da Starliner vrati astronaute na Zemlju, svemirska agencija odlučila je poslati letjelicu nazad praznu. Članovi posade koji su prvobitno trebali koristiti Starliner prebačeni su u SpaceX misiju Crew-9, što je uzrokovalo dodatna vremenska kašnjenja i pomjerilo povratak posade Crew-8 na kraj oktobra.
Ova prilagođavanja u rasporedu su značila da je posada Crew-8 morala pričekati dolazak posade Crew-9 u orbitalnu laboratoriju kako bi izvršila primopredaju dužnosti. Zbog ovih odgađanja, boravak posade Crew-8 na Međunarodnoj svemirskoj stanici produžen je na 235 dana, što je duže od uobičajenih trajanja misija, iako nije oborilo rekord u dužini boravka u svemiru.
Astronauti su često primorani produžiti svoj boravak na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) zbog nepredviđenih okolnosti, ponekad za nekoliko dana, sedmica, ili čak mjeseci. Primjer za to je NASA-in astronaut Frank Rubio, koji je postavio novi rekord za američke astronaute, provevši 371 dan u svemiru. Njegov boravak bio je produžen zbog tehničkog problema s kapsulom Sojuz, koja je zbog curenja rashladne tekućine tokom pristajanja na ISS bila proglašena nesigurnom za povratak. Rubio je tako, umjesto planiranih šest mjeseci, u svemiru ostao više od godinu dana, vraćajući se na Zemlju tek u septembru 2023, piše CNN.