Kompanija X poručila da vrijedi manje od polovine onoga što je Elon Musk platio
William Skipworth, novinar FORBES-a
Kompanija X, nekada poznata kao Twitter, interno se procijenila na vrijednost od 19 milijardi dolara, izvijestili su brojni mediji, što je pad od 55% u odnosu na ono što je Elon Musk platio za kompaniju prošlog oktobra – nakon godinu dana velikih promjena i borbi za prihod u kompaniji.
Kompanija je zaposlenima podijelila grantove za dionice koji su pokazali da X vrijedi oko 19 milijardi dolara, navodi New York Times, pozivajući se na interne dokumente.
Musk je kupio većinu Twittera u oktobru 2022. u ugovoru vrijednom od 44 milijarde dolara.
Zaposlenicima je ponuđen vlasnički kapital u kompaniji društvenih medija po 45 dolara po dionici u obliku ograničenih dionica, ali će i dalje dobiti 54,20 dolara za sve otvorene dionice koje su im dodijeljene prije nego što je Musk preuzeo kompaniju, navodi Times.
Musk je platio 54,20 dolara po dionici da bi 2022. godine preuzeo kompaniju u privatno vlasništvo.
Ova najnovija procjena je nešto veća od 16,9 milijardi dolara na koje je Fidelity – koji ima mali udio u X – procijenio kompaniju krajem augusta.
Forbes je kontaktirao X za komentar.
Otkako je kupio platformu društvenih medija, Musk je više puta rekao da je preplatio za nju. Čak i prije nego što je kupovina finalizirana, Musk je rekao u pozivu za Teslinu zaradu u oktobru 2022. (Musk je također izvršni direktor proizvođača električnih automobila) da je “očito sada preplatio Twitter”, iako je vjerovao da je dugoročni potencijal kompanije “naredba od magnitude veće od njegove trenutne vrijednosti.”
Milijarder je prošle godine pokušao poništiti dogovor o kupovini Twittera po cijeni od 54,20 dolara po dionici, navodeći zabrinutost zbog broja lažnih naloga, ali ga je Twitter tužio i zatražio od sudije da ga prisili da to učini, a on je na kraju zaključio posao u oktobru. 2022. U aprilu, tokom intervjua sa konzervativnom medijskom ličnošću Tuckerom Carlsonom, on je priznao da kupovina trenutno nije „finansijski pametna” i rekao da kompanija vrijedi otprilike polovinu onoga što je on platio za nju. U martovskom internom dopisu koji je procurio u medije, Musk je sugerisao da kompanija vrijedi manje od 20 milijardi dolara.
FORBES procjenjuje Muskovu neto vrijednost na 214,8 milijardi dolara, što ga čini najbogatijom osobom na svijetu, uglavnom zbog njegovih udjela u Tesli i SpaceX-u.
Otkako je preuzeo kontrolu nad Twitterom, Musk je donio niz kontroverznih odluka uključujući preimenovanje platforme u X, opuštanje pravila moderiranja sadržaja stranice, naplatu korisnicima da dobiju plave kvačice i privremeno ograničavanje količine postova koje korisnik može vidjeti ili količina direktnih poruka koju korisnik može poslati.
U septembru je Musk otkrio da je prihod od reklama pao 60% od njegove akvizicije. Osim toga, neprofitne organizacije poput Anti-Defamation League prijavile su porast govora mržnje, rasizma i uznemiravanja na platformi.
Musk je odgovorio prijetnjom da će tužiti organizaciju. Kompanija je takođe bila upletena u brojne pravne sporove pod Muskom, i kao tužilac i kao tuženi.
X se suočava sa tužbama zbog navoda da je odbio isplatiti svojim zaposlenima obećane otpremnine, da je odbio da plati stanarinu i kancelarijske naknade i da je prekršio ugovor koji je sklopio s regionalnom mlaznom kompanijom.
Kao tužitelj, X je tužio neprofitni Centar za suzbijanje digitalne mržnje, tvrdeći da je organizacija prekršila X-ove uslove pružanja usluge prikupljanjem podataka za analizu govora mržnje na X-u.