U kakvoj su vezi suosnivač američke softverske kompanije i sankcionisani ruski oligarsi
U vodećoj američkoj investicionoj kompaniji 8VC koju vodi suosnivač softverske kompanije Palantir Džo Londsdejl i koja je investirala u američke odbrambene izvođače, rade dva sina sankcionisanih ruskih oligarha, saznaje Forbes.
Ova informacija pojavila se u trenutku kada američka vlada sve više brine o bliskosti stranih neprijatelja sa Silicijumskom dolinom.
Prije dvije godine firma je zaposlila Denisa Avena, sina Petra Avena -ruskog bankara čija se imovina procjenjuje na oko 4,4 milijarde dolara, koji je u to vrijeme bio sankcionisan od Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva.
Stariji Aven je kasnije, 2023. godine, sankcionisan od strane američkog Ministarstva finansija zbog svoje uloge u vođenju jedne od najvećih komercijalnih banaka u Rusiji.
Takođe u investicionom timu je i Džek Moškovič, i to od 2018. godine, sin ruskog milijardera Vadima Moškoviča, osnivača poljoprivrednog konglomerata Rusagro. Nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, stariji Moškovič je sankcionisan od strane EU, Ujedinjenog Kraljevstva, Švajcarske, Kanade i Australije zbog svojih navodnih veza sa Kremljom i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali ne i od SAD-a.
Pažnja sve više usmjerena na sinove
Ne postoje indicije da bilo koji od sankcionisanih očeva ima finansijsku povezanost sa firmom 8VC.
Međutim, uloge njihovih sinova u investicionoj firmi dolaze u trenutku kada američka vlada sve više obraća pažnju na strane veze u tehnološkoj industriji.
Prošlog mjeseca, Nacionalni centar za kontraobavještajne i bezbjednosne informacije izdao je obavještenje koje upozorava startape u Silicijumskoj dolini na strane neprijatelje koji koriste investicione firme kako bi pristupili osjetljivim podacima i ugrozili nacionalnu bezbijednost.
EU je sankcionisala Vadima Moškoviča zbog podrške „akcijama ili politikama koje potkopavaju ili prijete“ Ukrajini.
„Nema ništa ilegalno u zapošljavanju sina nekoga ko je sankcionisan,“ rekao je Daniel Fried, bivši koordinator za sankcije pri Stejt Departmentu i dugogodišnji stručnjak za politiku prema Rusiji.
„Ali, ako zapošljavate djecu ljudi za koje se razumno pretpostavlja da podržavaju (ruski) režim čak i ako su možda imali lične sumnje u jednom trenutku, bolje je da ste obavili „due diligence (detaljnu analizu)“, kaže.
Odgovarajući na zahtjev za intervju u vezi sa ovom pričom, upravljački partner i osnivač 8VC objavio je na mreži X da se 8VC „uvek trudi da poštuje i prati zakon“.
„Nismo primili novac od njihovih očeva ili prijatelja njihovih očeva i ne treba nam“, napisao je Lonsdejl.
Patetičan napad i želja za skandalom
U postu na X-u, Lonsdejl je ovu priču označio kao “patetičan napad” koji pokušava da prikaže dvojicu ruskih kolega iz 8VC kao “skandal.” On je opisao Moškoviča kao “superzvijezdu,” Avena kao “talenat,” i rekao da je sankcionisani otac Moškoviča “uspješan lider u poljoprivredi,” napominjući da “ako ste biznismen u Rusiji, i njihov lider kaže da se sastanete, idete, bez obzira na vaše stavove.”
(Oba oca, Aven i Moškovič, sreli su se sa Putinom i drugim poslovnim liderima na dan kada je Rusija napala Ukrajinu.)
Nekoliko zaposlenih u 8VC je podržalo Lonsdaleovu odbranu Moškoviča i Avena na X-u.
8VC, koju je osnovao Lonsdejl 2015. godine, investira u niz industrija, ali je postala istaknuti investitor u odbrambene tehnologije, uz druge velike firme kao što su Andresen Horoviz i General Catalyst.
Sa investicijama u Palantir i Anduril, koje su kolektivno generisale milijarde u vladinim ugovorima, 8VC je proširila svoj portfelj na druge vojne fokusirane „unicorn kompanije“ (jednoroge), uključujući kompaniju za dronove čamce Saronic i startap za sisteme protiv dronova Epirus.
U podkastima i blogovima, Lonsdejl je naveo rast Kine kao razlog za podršku vojnim startapima. Kina “gradi zaista napredne stvari koje počinju da se takmiče sa SAD,” rekao je na konferenciji u martu. “To je postalo vrlo zastrašujuće saznanje prije otprilike 10 godina, pa smo se odlučili da se fokusiramo na odbranu.”
8VC sada zapošljava više od 70 ljudi, uključujući 10 investicionih partnera.
Ko su ruski oligarsi?
Moškovič je u firmi od 2018. kao analitičar, dok je završavao studije na Univerzitetu Stanford, gdje je stigao nakon što je odrastao u Moskvi i pohađao internatsku školu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Tokom studija na Stanfordu, vraćao se u Moskvu kako bi obavljao više ljetnjih analitičkih poslova u kancelariji McKinsey-a u ruskoj prijestolnici.
Moškovič, koji je tokom ljeta dobio zelenu kartu i postao stalni stanovnik SAD, radio je na portfoliju investicija kao glavni partner, obično se fokusirajući na runde finansiranja seed i serije A. Drži nekoliko uloga posmatrača u odborima, uključujući u kompanijama kao što su FieldGuide, koja pruža softver za revizorske firme, i Rocklane, koja se bavi softverom za saradnju. Ne čini se da je bio uključen u bilo kakve poslove vezane za odbranu.
Nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, EU je sankcionisala starijeg Moškoviča, optužujući ga za podršku “akcijama ili politikama koje potkopavaju ili prijete” Ukrajini. On je negirao navodne veze sa Putinom i ruskom vladom, rekavši da nije uključen u politiku. U junu je povukao žalbu za uklanjanje sankcija EU.
Dugogodišnji prijatelj Džeka Moškoviča, Aven je napustio Moskvu kada je imao 12 godina i takođe je pohađao internatsku školu u Ujedinjenom Kraljevstvu prije nego što je stigao u SAD. Pohađao je Univerzitet Jejl, a zatim je 2022. godine završio MBA na Harvardu.
Kako se navodi u postu Lonsdejla na X-u, on je zaposlio Avena nakon što je saznao da je izgubio potencijalnu priliku za posao u firmi za privatni kapital zbog briga o sankcijama protiv njegovog oca.
Njegov otac, Petr, prethodno je vodio Alfa Banku, ali je napustio taj posao nakon što je Rusija napala Ukrajinu kada je bio sankcionisan od strane EU zbog svoje navodne uloge u Putinovom unutrašnjem krugu.
Dok je EU kasnije ukinula neke sankcije, SAD su nametnule sankcije Avenu prošlog avgusta, navodeći njegovu ulogu “u finansijskom sektoru privrede Ruske Federacije.” Objavljujući sankcije protiv Avena i nekoliko poslovnih saradnika, zamenik sekretara Trezora Wally Adeyemo je tada rekao: “Bogata ruska elita treba da se oslobodi iluzije da mogu da vode posao kao obično dok Kremlj vodi rat protiv ukrajinskog naroda.”
Mlađi Aven sada radi sa 8VC na lansiranju nedovoljno otkrivenog poduhvata kao takozvani preduzetnik u rezidenciji, prema Lonsdejlu. U svom postu na X-u, Lonsdejl je rekao da, iako prezire Putina, “ne slaže se da je dobra strategija za firmu da izoluje pametne, bogate Ruse.”
Fried, bivši zvaničnik za sankcije pri Stejt Departmentu, složio se da “ima puno talentovanih Rusa širom svijeta i SAD.” Međutim, dodao je da “većina njih nisu djeca sankcionisanih pojedinaca.”
Dejvid Džins, novinar Forbes