Bernard Arnault – “Papa mode” najbogatiji je čovjek na svijetu
Bernard Arnault je francuski milijarder i istaknuta ličnost u industriji luksuzne robe. Najpoznatiji je po svom vodstvu u LVMH-u, najvećem svjetskom luksuznom konglomeratu, koji posjeduje renomirane brendove kao što su Louis Vuitton i Christian Dior. Trenutno je (oktobar, 2023.) najbogatija osoba na svijetu, prema Forbesu.
Rani život
Bernard Arnault je rođen 5. marta 1949. u Rubeu, gradu u sjevernoj Francuskoj. Potiče iz porodice sa iskustvom u građevinarstvu. Arnault je studirao inženjerstvo na École Polytechnique, a kasnije je pohađao École des Hautes Études Commerciales (HEC) u Parizu, gdje je stekao diplomu iz ekonomije.
Karijera
Arnaultov put da postane milijarder i glavni igrač u industriji luksuzne robe započeo je građevinskim poslom njegove porodice.
Godine 1971. preuzeo je građevinski biznis svog oca, Ferret-Savinel. Transformacija je uslijedila 1979. godine kada ju je rebrendirao u Férinel Inc. i prebacio njen primarni fokus na nekretnine.
Sa ličnom investicijom od 15 miliona dolara, Bernard Arnault, zajedno sa Antoineom Bernheimom, utjecajnom osobom iz Lazard Frères and Co., osigurao je 80 miliona dolara potrebnih za kupovinu Boussac Saint-Frèresa. Ova skoro propala tekstilna kompanija je također bila vlasnik kultne modne kuće Christian Dior.
Zatim, 1987. godine, Arnault je dobio poziv od Henrija Racamiera, predsjednika LVMH-a, da investira u kompaniju. Kroz zajedničko ulaganje s Guinness PLC-om, Arnault je organizirao preuzimanje 1990. godine, svrgnuvši Racamiera, i započeo impresivan niz modnih akvizicija. Pod njegovim vodstvom, LVMH je proširio svoj domet kako bi obuhvatio niz modnih kuća, kompanija kožne galanterije, zlatara, bescarinskih maloprodajnih lanaca i prodavača proizvoda za ljepotu, uključujući Christiana Lacroixa, Givenchyja, Kenza, Loewea, Céline, Berlutija, Freda Joaillera, DFS grupa (najveći svjetski lanac bez carina) i Sephora.
Bernard Arnault je postao poznat u modnom svijetu kada je preoblikovao francusku modu. 1995. godine, imenovao je Johna Galliana da preuzme Givenchy. Godinu dana kasnije, “papa mode”, kako je Arnaulta nazvao Women's Wear Daily, premjestio je Galliana u Christian Dior i imenovao drskog britanskog modnog dizajnera Alexandera McQueena da ga zamijeni u Givenchyju. Arnault je također angažovao Marca Jacobsa kao kreativnog direktora u Louis Vuittonu. Iako su se dizajneri kasnije povukli, njegova odluka oživjela je interesovanje za tradicionalne modne kuće.
Nastavio je širenje svog modnog carstva akvizicijom luksuznih brendova kao što su Fendi (2003), La Samaritaine (2010), Bulgari (2011) i Tiffany & Co. (2021). Također je izgradio Fondation Louis Vuitton (2014), muzej savremene umjetnosti u Parizu, dizajniran od strane arhitekte Frank Gehryja. Za svoje doprinose, 2007. godine je odlikovan komandantom Legije časti, visokim francuskim priznanjem.
Privatni život
Lični život Bernarda Arnaulta obilježen je porodicom i modom. Ima petoro djece, a svako od njih ima uloge u brendovima koji su s njim povezani, stvarajući svojevrsnu dinastiju u svijetu luksuza. Arnaultovo finansijsko putovanje je doživjelo značajan uspjeh. Njegovi finansijski potezi uključuju osnivanje holding kompanija, osnivanje fondacija i strateške transfere dionica, a sve u cilju osiguranja budućnosti LVMH grupe. Iako je nekada razmišljao o belgijskom državljanstvu, Arnault je odlučio ostati u Francuskoj, naglašavajući svoju posvećenost zemlji u teškim ekonomskim vremenima.
Što se tiče životnog stila, Arnault uživa u luksuzu, posjeduje prestižnu jahtu i iznajmljuje privatne avione za svoja putovanja. On je strastveni teniser, fokusira se na svoje zdravlje i posvećen je svom poslu, dosljedno vodeći uspjeh u modnoj i luksuznoj industriji. Arnaultov život je primjer spoja porodičnih vrijednosti, finansijske moći i posvećenosti njegovom ličnom blagostanju, što je sve doprinijelo njegovoj istaknutoj poziciji u globalnom poslovnom svijetu.